VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příbram chce založit fotbalovou akademii, na starost jí má Dobeš

Příbram - Prvoligový fotbalový klub 1.FK Příbram ve středu představil svůj nový projekt, jehož cílem je získat oficiální statut fotbalová akademie. Tímto názvem už se sice v republice honosí například Slovácko nebo Hradec Králové. Ani jednomu z těchto celků však nikdo tento statut nepřidělil. Příbram chce být první. K realizaci smělých plánů má klubu od Litavky pomoci exministr školství Josef Dobeš.

25.9.2013
SDÍLEJ:

Josef Dobeš se stal členem vedení 1.FK Příbram. Bude mít na starost mládežnickou akademii.Foto: Deník/Jan Hájek

„Pro nás je velkou ctí, že jsme do vedení klubu získali člověka se zkušenostmi z vrcholných politických funkcí. O tomto projektu mluvíme několik měsíců, možná rok," uvedl generální ředitel příbramského klubu Petr Větrovský.

Dobeš prý nad nabídkou šéfovat této akademii nijak dlouho nepřemýšlel. „Je to vlastně to, co jsem vždy chtěl dělat. Líbí se mi myšlenka spojení výchovy dětí se sportovním rozvojem a jejich vzděláním. Úkolem naší akademie nebude jen starost o mladého fotbalistu jako takového. Stejně velký důraz se bude klást na studijní prospěch a celkové vystupování i mimo půdu akademie. Příbram je výchovou fotbalových talentů známá. To, že náš projekt nestavíme na zelené louce, ale s pevnými základy, je obrovskou výhodou," řekl na úvod tiskové konference Josef Dobeš.

Příbramský klub by chtěl vytvořit pilotní projekt, který by od asociace získal status akademie a mohl by být modelem pro ostatní kluby.

„Když se podíváte do zahraničí, tak fotbalové akademie jsou velmi úspěšné a prospěšné nejen pro daný klub, ale pro fotbal jako celek. Víme, jak fungují akademie například v Hamburku, kde máme našeho odchovance Dominika Maška, nebo v Ajaxu Amsterdam, kde naši trenéři byli už několikrát na stáži," prozradil zdroje inspirace pro vlastní práci Větrovský.

Stávající tréninkový
proces se zkvalitní

V Příbrami velmi dobře fungují Sportovní centrum mládeže a Sportovní středisko mládeže. Ty by se měly stát základem nové akademie. „Vznik fotbalové akademie samozřejmě nebude znamenat konec centra ani střediska mládeže. Naopak! Akademie by měla zajistit, že stávající tréninkový proces bude ještě kvalitnější. A to jak pro hráče, tak pro trenéry. Hráči budou mít k dispozici možnost ubytování a studia na partnerských školách. Trenérům bychom chtěli vytvořit takové podmínky, aby se mohli věnovat trénování opravdu naplno," vysvětlil generální ředitel klubu.

Nový ředitel projektu fotbalové akademie Josef Dobeš několikrát zmínil, že inspiraci čerpal v jiném sportu. „Hokej má v tomto ohledu určitý náskok, ale fotbal si zaslouží, aby měl stejné podmínky," řekl a připomněl, že v České republice již existuje jedenáct hokejových akademií, zatímco fotbalová ani jediná.

Otevření je plánováno
nejpozději na jaro

Termínem pro spuštění projektu je zima, maximálně začátek jara. „Do konce letošního kalendářního roku bychom projekt chtěli mít zpracovaný tak, abychom o něm zájemcům či rodičům mohli nabídnout veškeré ucelené informace nejpozději před přijímacími zkouškami na střední školy," řekl Dobeš.
Dá se předpokládat, že partnerskou základní školou bude nadále ta na Březových Horách, kde má nyní 1.FK své sportovní třídy. Co se týká středních škol, osloveny byly gymnázium, integrovaná škola a průmyslová škola.

„Od partnerských škol budeme chtít, aby naši hráči měli posílené hodiny tělesné výchovy, na nichž by se podíleli i naši kluboví trenéři. Mladí hráči by jen díky tomu měli třeba o osm hodin fotbalového tréninku v týdnu navíc, což by bylo vynikající. A nepochybně by se celkově zvýšila i úroveň tělesné výchovy v jednotlivých školách," nastínil záměry akademie Josef Dobeš. „Akademie by nabídla veškeré zázemí, včetně zajištění stravy i volnočasových aktivit. Tak, aby rodiče měli jistotu, že je o jejich děti postaráno," dodal.

Bude potřeba investovat
miliony korun

Kromě získání partnerských škol tedy bude pro potřeby akademie nutné vybudovat ubytovací kapacity. Na jejich realizaci se již začalo pracovat. Počítá se s využitím prostor přímo v jedné z administrativních budov v areálu u Litavky. Zázemí akademie by mohlo vzniknout pod nejnovější tribunou za brankou. „Počítám, že vznik akademie vyjde na sumu pohybující se v řádech milionů korun. Záleží, co všechno budeme muset vybudovat," uvedl Větrovský.

Suma „školného" v akademii zatím není přesně stanovena. Bude se však pohybovat kolem tisíce korun za měsíc. „V případě dobrých studijních výsledků, poctivé tréninkové docházky, bezproblémového chování a dobré reprezentace akademie se může školné snížit třeba až na nulu. Vše bude záležet na každém hráči," prozradil Petr Větrovský.

Počet funkcionářů se
zvýší pouze nepatrně

Na chodu akademie se mají kromě Dobeše podílet stávající funkcionáři a trenéři klubu. Doplnit by je mělo jen pár nových. „Našim cílem bude vylepšit stávajícím trenérům jejich podmínky tak, aby mohli svou práci pro nás dělat na plný úvazek. Aby se mohli soustředit jen na trénování a věděli, že výplata od nás jim stačí na to, aby uživili rodiny. Může se stát, že místo jednoho asistenta budou u družstva dva, vylepšíme regeneraci, fyzioterapii. Ale, že bychom nyní měli potřebu dvojnásobného počtu trenérů, to nemáme," uzavřel tiskovou konferenci Petr Větrovský.

Autor: Jan Hájek

25.9.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze.
3

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Ilustrační foto.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dobříš bude o víkendu patřit psům. Hostí mezinárodní kynologický festival

Dobříš - O nadcházejícím víkendu se koná v Dobříši již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT. Tento již tradiční svátek kynologů je jednou z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení