VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vavruška: Byl to abnormálně úspěšný půlrok

Příbram /ROZHOVOR/ - Po podařeném podzimu jsme si k rozhovoru pozvali trenéra příbramských fotbalistů Davida Vavrušku. A povídali jsme si nejen o předváděné hře, ale i o fanoušcích, případných odchodech či příchodech a také o Milanu Mišůnovi.

9.12.2011 1
SDÍLEJ:

Trenér David Vavruška, když byl v redakci Deníku v létě na on-line rozhovoru.Foto: Zbyšek Seifert

Jak byste zhodnotil podzimní část Gambrinus ligy?

Asi bych začal létem, kdy nás všichni odepisovali. Já, ostatní trenéři i kluci teď cítíme obrovskou satisfakci za to, že jsme se tomu vzepřeli. Tolik bodů nečekal vůbec nikdo ahlavně ani nikdo nečekal hru, kterou jsme předváděli. Vsadili jsme na mladé hráče, i když každý říkal, že odchody byly veliké. Ukázalo se, že fotbal je o práci a ne o papírových předpokladech a o tom, jestli ta jména někdo zná nebo ne. Kluci pracovali výborně. Podzim tedy hodnotíme pozitivně. Povedl se a máme spoustu bodů. Hráli jsme dobrý fotbal. Myslím, že tam bylo hrozně málo věcí, které se nepovedly.

Výkyvům jste se však nevyhnuli…

To byl typický výsledek toho, jak je naše mužstvo mladé. Mladá mužstva se vyznačují nevyrovnaností výkonů, protože kluci své výkony prostě stabilizovat ještě neumějí. Kolikrát jsme šli do zápasu a byli jsme buď mile překvapení nebo zhrození z výkonu. Já už jsem třeba po Jablonci vůbec nevěděl, co ve kterém zápase mám očekávat. Ono to není moc zvykem, ale já bych za tyhle zápasy spíš pokáral ty starší hráče, kolem kterých se většinou chodí potichu. Ze zápasů v Jablonci nebo v Budějovicích jsme byli zklamaní, ale první, kdo si v nich nebyl jistý v kramflecích, byli právě ti starší kluci. Samozřejmě nemůžeme chtít od mladých, kteří se mají vedle nich učit, aby ten zápas zvedli. Na druhou stranu beru fakt, že jsme se každý týden něco naučili. V klidu jsme si všechno ukázali a vysvětlili.Děláme poměrně dlouhé sestřihy a líbilo se mi, že chyby se už většinou neopakovaly. Pořád jsme náš výkon zvedali a stále jsme odstraňovali další a další chyby. Tohle je hrozně pracovité mladé mužstvo, které si vždycky dalo říct. Nejhorší je, když s někým něco děláte a pak zjistíte, že se vám to pořád opakuje dokola. To je trošku depresivní. Ale nám se tohle nestávalo.

Nesázel jste na jednu osvědčenou sestavu, ale naopak jste dal šanci velkému množství hráčů…

To je klasický mustr, jak by to mělo vypadat. Máme pochopitelně nějakou osu, na kterou se snažíme nesahat. My jsme jí celé léto hledali, najednou jsme zjistili, že jí máme jednu z nejlepších. Toho jsme se drželi. Málokdy se nám stalo, že někdo z kluků mimo tuto osu vyloženě zklamal. Myslím, že se na hřiště dostali jen kluci, kteří si to zasloužili svou pracovitostí. Třeba Jirka Mareš. Ten má dneska odehráno šestnáct ligových zápasů. Kdo by to před sezonou čekal? V záloze jsme měli obrovskou konkurenci. Nalevo mohli hrát Papšys, Pleško, napravo Valenta, Pavel Pilík, Jirka Mareš… Byla obrovská konkurence, takže záleželo jen na tom, kdo v tom týdnu pracoval nejlépe.

Už jste dal hráčům volno nebo ještě trénujete?

Do konce týdnebudeme trénovat normálně na hřišti.Vpátek kluci dostanou dovolenou a sejdeme se 3. ledna.

Znáte už plán zimní přípravy?

Ještě ho nemám úplně detailně v hlavě, ale vím, že začínáme 3. ledna, pak máme asičtyři zápasy a pak odjedeme na soustředění do Turecka. Doufám, že naše hra bude vypadat na jaře podobně, jako vypadala na podzim. Myslím, že tento půlrok byl abnormální, ale doufám, že minimálně budeme hrát stejně. Myslím, že se lidi bavili. To, že nemusíme získat na jaře dalších 27 bodů, to se stát samozřejmě může, ale byl bych nerad, kdybychom ustoupili z naší hry. Bavilo to všechny - nás, kluky i diváky.

Když mluvíte o divácích, hodně se mluvilo o tom, že na stadion by je měla přivést právě předváděná hra. Ale ve skutečnosti tomu tak nebylo…

To mědost mrzí. Naše hra a výsledkynenašly praktickyvůbec žádnou odezvu v návštěvnosti. I přesto, že se vědělo o tom, co se tady hraje, tak ty zápasy byly plnější, jen když tady byla Sparta a Plzeň. U Sparty je to jasné, tam přijeli Pražáci. A na Plzeň sice přišli Příbramáci, ale spíš byli zvědaví na Plzeň než na nás. Myslím, že naši mladí kluci by si zasloužili větší podporu. Mě navíc vadí ještě jedna věc. Žejsou plnějšístadiony klubů,kam chodí lidé vlastně na žoldáky, kteří mají v těch klubech smlouvy.Tady u nás hraje v základní sestavě sedm kluků, kteří jsou naši odchovanci, bydlí ve stejném městě jako fanoušci, hrají za své město, mohou je potkat v ulicích. To nepochopím. Vždyť s jakým jiným mužstvem se chcete identifikovat víc, než s těmi, kteří jsou vaši? Bral bych, kdybychom neměli v týmu ani jednoho Příbramáka. Ještě kdybychom nehráli dobrý fotbal, patlali se někde na chvostu tabulky a hráli nějakého zanďoura jako v minulosti. To bych pochopil, že jsou lidé na nás naštvaní a proto nechodí. Nevím, co máme udělat ještě víc, aby lidé na stadion přišli. To beru jako jedinou kaňku tohoto jinak vydařeného podzimu. A vůbec to nedokážu pochopit.

Budete chtít přivést nějaké posily?

Já řeknu to, co říkám vždycky: kádr není můj. Když poslouchám některé trenéry, jak říkají, že nemůžou hrát dobrý fotbal, protože nemají hráče, tak si myslím, že zapomínají na to, že trenér je od slova trénovat. Já nejsem manažer. To mužstvo je Jardy Starky a když se on rozhodne, že do týmu někoho přivede, tak já ho budu trénovat. Beru to čistě pragmaticky. Osobně si myslím, že momentálně nepotřebujeme nikoho dalšího. Mě se to takhle mladé líbí. Spíš si myslím, že bude hodně odchodů. Prože na to, že nehrajeme žádné poháry, ale pouze ligu, je náš kádr hodně nafouknutý. Určitě šest lidí odejde.

Prozradíte o koho se jedná?

To zatím říct nechci.

Fanoušci se hodně těšili na návratMilana Mišůna…

Milan už je zdravotně v pořádku. Myslím, že mohlposlední dvě nebo tři kola už hrát. Ale domluvili jsme se, že ještě počkáme, protože bez herní praxe by jeho výkon nemohl být dobrý. Až bude mít za sebou těch sedm přípravných zápasů, tak může v klidu nastoupit. Milan na hřiště určitě patří, těšíme se na něj všichni. Ale nedovedu si představit, že bych ho postavil teď, bez jakékoliv herní praxe. Jeho výkon by mohl vypadat špatně, psychicky by jej to mohlo zlomit a pak by se z toho mohl hrabat hrozně dlouho.

Autor: Jan Hájek

9.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

K velkému životnímu jubileu přijela Marii Krejčové popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí.

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Ilustrační foto.

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Na farmu v Žežicích přijede 42. příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka

Příbram /FOTOGALERIE/ - Rok se s rokem sešel a opět k posluchačům pohodové hudby přijíždí Příbramský huntík plný muziky. Jako několik posledních let se i letos festiválek uskuteční na K-Farmě v Žežicích, a to 2. září od 13 hodin.

Krmením mohou návštěvníci zvířata v malé zoo zabít

Příbram /FOTOALERIE/ - Na ovce kamerunské, ale nově i na muflony se mohou zájemci přijít podívat do příbramského Lesoparku Litavka. V prostoru za fotbalovým stadionem již od loňska funguje neveliká obora s těmito zvířaty.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení