Liberec - Příbram
1:0 (1:0)

Překvapení se nekonalo, fotbalisté Liberce v úvodním utkání 19. kola 1. ligy podle očekávání porazili Příbram. Výkonem však promrzlé fanoušky příliš nepotěšili. O jediný gól zápasu se postaral v 35. minutě nejlepší střelec domácího Slovanu Andrej Kerič.

Chorvatský útočník, který v prvních dvou kolech chyběl kvůli trestu za vyloučení, vstřelil svůj sedmý gól letošní sezony.

Liberečtí trenéři postavili hodně ofenzivní sestavu, když kromě dvou hrotů Nezmara a Blažka hráli i na krajích zálohy fotbalisté, které to táhne spíš dopředu – Papoušek a Blažek, který je spíše útočníkem.

Na herním projevu se to však dlouho neprojevovalo, první vzruch přišel až v 25. minutě,kdy domácí Nezmar se řítil sám na branku, ale sudí mu k nelibosti ochozů pískl útočný faul na Müllera. Ve 28. měli naopak obrovskou možnost hosté. . Po levé straně utekl Šmejkal, krásně našel nabíhajícího De Oliveiru a domácí děkovali brankáři Zlámalovi, jenž ve spolupráci s vracejícím se Janů srazil hlavičku do zámezí.

„Z toho jsme měli dát gól, zápas by vypadal úplně jinak,“ litoval příbramský kapitán a nejlepší střelec mužstva Daniel Huňa, který se v Liberci příliš k zakončení nedostával. „Vycházeli jsme ze zajištěné obrany. Bylo jasné, že rychlým libereckým hráčům nesmíme nechat moc prostoru. Já jsem byl spíš na postu podhrotového útočníka a měl jsem se snažit o brejky.“

Nevyužité šance zakrátko Příbramští litovali. Na rohový kop Dočkala naběhl stoper Košťál a jeho hlavičkový pokus ještě štírek Kerič doklepl do sítě – 1:0. „Ne, nebyl to signál. Někdy prostě chodím při rozích na bližší, jindy na vzdálenější tyč. Teď jsem se pohyboval u vzdálenější a bylo to správné místo,“ pochvaloval si Andrej Kerič. „Byl to důležitý gól, protože bylo jasné, že při dobré obranné hře soupeře a na těžkém terénu těch šancí nebude mnoho.“

Měl pravdu, gólových příležitostí diváci mnoho neviděli. V závěru poločasu ještě stačil vyděsit domácího brankáře Zlámala Tarczal dělovkou ze střední vzdálenosti, kterou liberecký gólman s námahou vyrazil. „Takovéhle utkání je pro brankáře hlavně o hlavě, o koncentraci,“ popisoval Zdeněk Zlámal. „Jeden gól může rozhodnout a je to těžké, i když na člověka moc střel nejde. Já jsem rád, že jsme podruhé v řadě udrželi čisté konto. Naše obrana pracuje výborně a většinou vepředu nějaký gól dáme.“

Po změně stran se hrálo spíše na příbramské polovině. Pojišťující gól mohl dát v 61. min. Dočkal, jehož nebezpečnou ránu obránci hostů tečovali mimo. Ovšem Příbram přece jen jednou i v druhé půli pořádně zahrozila. Na centr Pleška nabíhal Borek, před nímž zívala odkrytá polovina branky, ale příbramský středopolař netrefil dobře balón.

V závěru se hosté snažili o vyrovnání, ale spíše mohli naopak ještě inkasovat. V 84. vlétl do pokutového území Blažek, jenže z 12 metrů minul. V 88. min. pak přišla ještě akce dvou střídajících hráčů. Smetana hezky vysunul Radzinevičiuse, ten si však míč příliš předkopl a vyběhnuvší brankář Hruška stačil zasáhnout.

V libereckém týmu panovala větší spokojenost s výsledkem, než s předvedenou hrou. „Asi to dnes moc na koukání nebylo, ale je důležité, že i když se herně úplně nedařilo, dokázali jsme vyhrát. V dalších zápasech už snad zase dokážeme navázat i herně na výkony z podzimní části, kdy jsme hráli líp,“ shrnul záložník Bořek Dočkal.

Branka: 35. Kerič. ŽK: Nezmar, Radzinevicius - Šmejkal, Klesa, J. Štochl. Rozhodčí: Kocián - Pelikán, Marek. Diváci: 3805.

Příbram: Hruška - Plašil, Müller, J. Štochl, Pleško - Klesa (72. Fantiš), Borek, Tarczal, Šmejkal (81. Brožík) - Huňa, De Oliveira (57. M. Štochl).

Ladislav Škorpil (trenér Liberce): „Museli jsme dnes o vítězství hodně bojovat. V prvním poločase jsme se těžce dostávali do hry. Dílem to bylo dobře připraveným soupeřem, dílem podmínkami, v jakých se hrálo – přece jen trávník ještě není ideální. A velký díl také nese pomýlená koncepce našeho týmu, který na úvodní soupeřovy pokusy o tlak reagoval nakopávanými míči bez toho, že by naši hráči byli schopni sbírat odražené míče. I v té herní bídě první půle jsme ale dosáhli vedení a pro druhý poločas z toho pramenil jasný cíl: neztratit toto vedení, nedostat zbytečný gól a pokusit se ještě nějaký přidat. Trochu jsme o poločase zamíchali se sestavou. Papoušek šel doprostřed a prohodil si místo s Dočkalem, a k výměně postů došlo také mezi Blažkem a Keričem. Toho jsme stáhli na pravý kraj zálohy, slibovali jsme si od toho, že budeme mít obě lajny tlakové. I když samozřejmě víme, že Kerič nejvíc straší protivníky na hrotu, tak teď v prvním poločase to vypadalo tak, že se tam k němu vůbec nedostával míč. Herně jsme se zvedli a i když jsme už gól nepřidali, tři body zůstaly doma. A že jsme do neděle druzí v tabulce? Na to teď vůbec nemyslíme, v kabině se nebavíme o nějakých evropských pohárech. Hráči se musí bavit o taktice na příštího soupeře, takže před tímhle zápasem to byla Příbram a teď to bude Zlín. Já vím, že vy novináři zase napíšete, že ti debilové pořád říkají "Jdeme od zápasu k zápasu“. No ale my přece ty zápasy nebudeme přeskakovat…"

Massimo Morales (trenér Příbrami): „Jsem hodně zklamaný z výsledku, protože jsme předvedli velmi slušný výkon. Začali jsme celkem přesvědčivě, neukazovali jsme žádný strach. Ukázali jsme, že naše mužstvo má tvář. Měli jsme v prvním poločase víc střel na branku, měli jsme vyloženou šanci, bohužel jsme ji neproměnili. Dostali jsme velmi hloupý gól po standardní situaci, který rozhodl. Ani za nepříznivého stavu jsme neztratili kontrolu nad zápasem, ale proti tak zkušenému soupeři, jakým je Liberec, je složité najít cestu, jak se dostat ke střele na bránu. A nám se to v druhém poločase vlastně ani nepodařilo. Příští týden budeme hrát už třetí zápas v řadě na hřišti soupeře, ale to nepovažuji za žádnou komplikaci. Komplikací bylo, když jsme tři měsíce nemohli doma trénovat na přírodní trávě, což už teď zaplaťpámbu můžeme.“