VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SK SPARTAK slaví 115 let od založení - 4. díl

Příbram - V dnešním pokračování povídání o historii SK SPARTAK se sice posuneme jen o dva roky dále, ty však byly hodně důležité.

15.5.2009
SDÍLEJ:

SK Spartak PříbramFoto: Deník

AFK Horymír, který byl v té době na Podbrdsku již pojmem, začal rok 1920 s nově zvoleným výborem, v jehož čele byl příbramský primář MUDr. Otto Reyt. Jaro bylo pro Horymír, který byl zařazen do jihočeské župy, velmi úspěšné, což potvrzuje přesvědčivé vítězství 5:0 nad tehdejším rivalem SK Písek.

K prvnímu příbramskému derby došlo 12. dubna a skončilo překvapením. Učenlivý žák SK porazil svého učitele 2:0. V dochovaném článku se uvádí: „Hráči Horymíra měli po celý průběh zápasu technickou převahu, kterou nahrazoval soupeř nesmírnou bojovností. Obě branky dal neudržitelný Hemr.“

Horymír: Edelstein – Štamberg, Sedinský st. – Záleský, Jindra Kokeš, Sedinský ml. – Měšťan, Korejs, Jan Kokeš, Krafneter, Svoboda.
SK Příbram: Kessner – Jůzek, Mašek – Bernát, Houdek, Jeník – A. Hlaváček, K. Hlaváček, Pasáček, Hemr, Mareš.

Na l. máje uspořádal Horymír turnaj za účasti Viktorie Žižkov, SK Benešov a SK Příbram. Vítězem se stala zkušenější Viktorie Žižkov před AFK Horymír.

K Příbram zahájil podzim 1920 výhrou nad Viktorií Kladno. Důstojné oslavy uspořádalo vedení SK, když si k výročí prvního roku činnosti pozvalo internacionály AC Sparty. Tomuto zápasu přihlížel i sám prezident republiky Tomáš G. Masaryk, který přijel z nedaleké Hluboše, kde na zámku trávil chvíle odpočinku. Pro celou Příbram se tímto stalo utkání velice atraktivní záležitostí. Daleko zkušenější hráči Sparty zvítězili 3:0, ale domácí fotbalisté si získali za statečný výkon uznání početného publika.

11. prosince 1920 vyšel v časopise „Horymír“ článek, kde pisatel se zamýšlí nad neutěšenou situací obou příbramských klubů. Píše se v něm o nekvalitním hřišti, nedostatečném hráčském vybavení a není zapomenuto ani na téměř nulové finanční prostředky. Ovšem našli se nadšenci, kteří dokázali oba příbramské kluby držet při životě. Byli to hlavně drobní příbramští živnostníci.

Bylo by nekonečné popisovat radosti i starosti, které přinášel život do obou klubů od chvíle, kdy začaly existovat. Nekonečná by byla i řada jmen těch, kteří v potu tváře, neuznávaní, často s velkými oběťmi z vlastní kapsy, kopali základy příbramského fotbalu.

Psal se rok 1921 a fotbal se hrál stále na starém nevyhovujícím hřišti nad zahradnictvím mého otce. Přesto oba příbramské kluby vyvíjely uspokojivou činnost. SK Příbram doma porazil SK Beroun 4:3 a Olympii České Budějovice 4:2. Horymír si vedl obdobně, když vyhrál nad SK Písek 6:3 a nad Slavojem České Budějovice 5:2.

V květnu přesvědčil v místním derby, kdo je ve městě pánem a deklasoval snaživé hochy z SK Příbram 7:1. Formu potvrdil i při souboji s nejlepším podbrským klubem SK Žebrák, který porazil 3:0. Prohrál jen s AFK Vršovice 2:3.

Důležitým mezníkem pro příbramské kluby byl rok 1922. Dosud hrály na nevyhovujícím hřišti, které bylo skloněné, špatně upravované a neoplocené. Branky byly vyndavací a musely se schovávat, aby je někdo neukradl. Navíc musely být zápasy přerušovány kvůli procesí, která chodila přes hřiště.
To vše vedlo výbory obou klubů k tomu, aby odložily nevraživost a spojily síly k získání vhodných hracích prostor. Hodně záslužné práce vykonal tehdejší starosta Skopeček, který za vydatné podpory Sokola, příbramských škol i veřejnosti dokázal prosadit na schůzích obecního zastupitelstva své názory.
30. března 1922 bylo rozhodnuto, a tak se fotbalisté obou klubů mohli těšit na nová fotbalová hřiště. Klubům byl předán pozemek na druhé straně silnice směrem k Praze, naproti dosud nevyhovujícímu hřišti.

Prakticky se jednalo o pozemek, který slouží svému účelu dodnes.

Tak se tehdy splnil sen všech příbramských průkopníků koženého míče. Oba kluby se okamžitě pustily do budování svých fotbalových stánků za podmínek, které si dnes vůbec neumíme představit.

Náročné práce šly daleko lépe příznivcům Horymíra, kteří již 17. září slavnostně otevřeli své hřiště. Premiéru si zde vyzkoušela Viktorie Žižkov, která zvítězila až po velkém boji 4:3. Zanedlouho poté dokončili výstavbu i příznivci SK.

Oba nově vybudované fotbalové stánky byly odděleny pouze prkennou ohradou. Horymír hrál zápasy na dolní ploše a SK na horní.

Hlavním strůjci zdárného dokončení obou stadionů byli: ing. Schadt, ing. Krása a především Josef Horák.

(pokračování za týden)

Josef BACÍK

15.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Policie se koncem minulého týdne zaměřila na nákladní auta

Příbramsko - Dopravní policisté se koncem týdne společně s hlídkou cizinecké policie, s Generálním ředitelstvím cel a s Centrem služby pro silniční dopravu zaměřili na nákladní dopravu. Během dvou dnů zkontrolovali na Příbramsku celkem 21 nákladních aut a zjistili u nich 11 přestupků.

O voličský průkaz si můžete zažádat nejpozději ve středu

Příbram – Tento pátek a sobotu se konají parlamentní volby. Ti, kdo nemohou z nejrůznějších příčin volit doma, si mohou zažádat o voličský průkaz, aby svůj hlas mohli odevzdat jinde. 

Policisté rozbili další drogový gang na Příbramsku

Příbramsko – Další policejní zátah na drogový gang se uskutečnil minulý týden. Začátkem října již kriminalisté zahájili trestní stíhání skupiny deseti osob, které v Příbrami a na Berounsku prodávali zejména marihuanu. Nyní v síti uvízla větev dealerů omamných látek z Dobříšska a Sedlčanska.

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení