VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolných hasičů ve Skalici je skoro tolik, co obyvatel v obci

Skalice /DOBRÁCI ROKU/ – Přestože má Skalice zhruba 130 stálých obyvatel, mají tu dobrovolní hasiči poměrně silné zastoupení. I tak se ale zprvu zdálo, že dát dohromady větší partu k setkání s redaktory Příbramského deníku v úterý odpoledne nebude jednoduché. Kvůli škole, zaměstnání a tak. Nakonec nás ale ve Skalici před hospodou čekala desítka členů místního hasičského sboru.

22.1.2016
SDÍLEJ:

Proudařky z SDH Skalice, za nimi vedoucí mládeže Josef Sobotka.Foto: Karel Hutr

Skalický sbor má 99 členů, z toho 44 mužů, 18 žen a 37 dětí. Podle starosty sboru Jaroslava Čecha byl sbor založen 20. června 1835, a tak má za sebou oslavy 80. výročí založení. V garáži stojí přenosná motorová stříkačka PS 12 a Avie. „Jinou techniku nemáme, ani čerpadlo," krčí rameny starosta skalických hasičů JPO 5.

Jak hlasovat 
pro Skalici:Pošlete co nejvíce SMS ve tvaru DOBRACI SKALICE na číslo 
900 11 04. POZOR! Hlasy pro hasiče ze Skalice posílejte od dnešních 15 hodin do pátku 29. ledna 2016 do 15 hodin. Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezený.

Výjezdů k požárům není tolik, ale jakmile jsou záplavy, vyrážejí na pomoc s čerpáním vody.

Zázemí hasičům poskytuje ve Skalici klubovna o dvou místnostech a hned vedle prostorná hospoda, kde se nad hlavami vypínají police s trofejemi. Víc prý skaličtí hasiči ke své činnosti nepotřebují.

Zatímco v jiných, větších a lidnatějších obcích mají problémy k hasičům nalákat děti, ve Skalici si na nezájem nejmenších stěžovat nemůžou. Čím to je?

„Já vám to hned povím. Tady táta Josefa Sobotky kdysi cvičil děti," dívá se starosta hasičů směrem ke kolegovi u stolu. „Některým těm dětem je dneska už padesát let. Já se v té době přistěhoval, takže mě se to netýkalo. Pak tu byla taková dlouhá prodleva a později se do toho dali tady kluci," otáčí se Jaroslav Čech zpět k místním rodákům. Josef Sobotka je právě jeden z vedoucích mládeže, pustil se do práce s dětmi zhruba před deseti lety. „Cvičil i moje děti, já mu s tím taky pomáhal. Od té doby to takhle táhneme. Chodí nám sem děti z okolních vesnic. Ze začátku nebyly výsledky nic moc, ale v posledních letech jsme se s dětmi vyhoupli. Dlouho jsme v soutěžích drželi v popředí, díky dvěma vedoucím, kteří to s dětmi umí," chválí kolegy hasiče Jaroslav Čech.
Hasiči ve Skalici vzpomínají na loňský úspěch. Mladší dorostenec Adam Hrabák se v soutěži v požárním útoku probojoval až na „republiku", kde skončil na čtvrtém místě.

Hasičky ze Skalice běhají také Brdskou ligu, ale vzhledem k tomu, že si musejí půjčovat stříkačku od jiných sborů, není to úplně ono. „Přáli bychom si vlastní, aby účast v soutěži měla úroveň. Děvčata jezdí na různé memoriály, kde se dobře umisťují," dodává Jaroslav Čech.

Hasičský sbor ve Skalici je během celého roku pořadatelem různých akcí jako například branného závodu pro děti, na který jezdí děti z okolních sborů. Také dětský den, výlety, závody, brigády v obci. „Dá se říct, že všechno dělají hasiči, samozřejmě za vydatné pomoci obecního úřadu."

Jaroslav Čech připomíná čtyři vítězství na loňské okrskové soutěži, třetí místo (ženy) na okresní soutěži, dorostenky získaly druhé místo. Na okresní soutěži dorostu zvítězil Adam Hrabák na krajském kole, čtvrtý na republikovém kole. Družstvo mladých hasičů (mladší družstvo) skončilo na čtvrtém místě a starší žáci obhájili páté místo ve hře Plamen.

Pravidla soutěžeProjekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci se středočeskými regionálními Deníky a Pražským deníkem potrvá do konce června tohoto roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun. Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve středních Čechách a v regionech Praha-západ a Praha-východ.

V pátek po patnácté hodině si na vlnách ČRo Region 100,5 (případně 100,7 FM) poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.

Reprízu naladíte v neděli po patnácté hodině. Každou sobotu pak 
v Deníku najdete reportáž z natáčení. Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční patnácté hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v patnáct hodin a začne následné hlasování pro další SDH.

Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 900 11 04, zprávu piště ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS jsou 4 koruny.

Podrobnosti o soutěži najdete na webu: www.dobraciroku.cz. 

Autor: Markéta Lišková

22.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Červený Hrádek u Sedlčan

Benefiční festival pomůže dětem s ichtyózou

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

Bohutín - Turnaj s velkou tradicí, to je Hospoda cup v Bohutíně. Turnaje hraného od roku 1998 se letos zhostil tým EventPeople a uvedl jej do nového kabátu. 

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení