VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči z Chotilska si postavili svépomocí garáž pro cisternu

Chotilsko – Do boje o titul Dobráci roku se zapojili dobrovolní hasiči z Chotilska na Příbramsku.

11.4.2016
SDÍLEJ:

Členové SDH Chotilsko.Foto: Karel Hutr

Je středa odpoledne. Obec ve Středním Povltaví obklopená lesnatými vrchy zatím na většinu pracovně vytížených obyvatel ještě čeká. Mezi nimi je samozřejmě i podstatná část členů místního SDH, který vyjíždí k zásahům jako JPO 3. K budově obecního úřadu, kde mají hasiči zázemí a dole malou garáž, přichází místostarosta obce a zároveň velitel jednotky Vítězslav Šiška spolu s hasičkou Stanislavou Krejčíkovou. „Starosta sboru pan Petřina už je na cestě," vítá nás s úsměvem velitel. Členové SDH Chotilsko.

Chotilsko má svoje hasiče podle zmínky v kronikách od roku 1927. V současné době má 43 členů. „Nejsme zas až tak velký sbor, v okolních sborech jich mívají víc, ale je to dané lokalitou. K jednotlivým událostem vyjíždí zhruba 10 nejaktivnějších členů," hovoří velitel Šiška o zhruba 14 výjezdech ročně.

Jak už bývá v menších obcích obvyklé, co si hasiči sami neseženou a nezařídí, to nemají. Snaží se dosáhnout na peníze z dotací, ale často marně. „Transportéra už máme osm let, přivezli jsme ho jako staršího z Německa. To financovala obec a na dovybavení auta jsme dostali peníze z kraje. Měli jsme přitom takovou vizi, že postavíme novou hasičárnu. Dotáhli jsme to až ke stavebnímu povolení, ale jelikož se rozpočet obce pohybuje kolem osmi milionů a na projekt nezbývaly peníze, nevyšly ani dotace, tak jsme zatím na mrtvém bodě. Žádali jsme 
o dotaci od roku 2010 čtyřikrát a zatím nic nevyšlo," ohlíží se velitel sboru k době, kdy už hasiči vlastnili cisternu a museli ji parkovat na soukromém pozemku. Byť sice zadarmo, přesto to byl problém. Nakonec si svépomocí postavili kousek od hřiště garáž. Že se hasičárnu povede postavit, hasiči z Chotilska stále doufají.

Jak hlasovat pro SDH Chotilsko:Pošlete co nejvíce SMS zpráv ve tvaru DOBRACI (mezera) CHOTILSKO – na číslo 900 11 04 POZOR! Hlasy pro hasiče z Chotilska posílejte do pátku 15. dubna 2016 do 15 hodin. Počet SMS zpráv z jednoho telefonního čísla není omezený. 

Když všichni hasiči z Chotilska vyrazí někam na soutěž a ještě jim kamarádi odjedou fandit, zůstane obec téměř liduprázdná. Z toho vyplývá, co je pro místní sbor takovou malou noční můrou: málo lidí a hlavně malých hasičů. „Možná by i děti byly, ale v tuhle chvíli nemáme lidi, kteří by se chtěli nebo mohli dětem věnovat. A tak některé místní děti docházejí do okolních sborů, hlavně do Libčic nebo do Hraštice," krčí rameny Vítězslav Šiška.

Přichází starosta sboru Jiří Petřina a seznamuje nás se sportovní stránkou sboru. „Máme družstvo žen a mužů, děti nemáme. Jezdíme vesměs na dvě soutěže v rámci okrsku, kde jsme loni byli dvakrát první, jak ženy, tak i muži. Dříve jsme byli účastníkem Brdské ligy," říká Jiří Petřina a přiznává se, že do soutěže sbor přihlásil on.

„Překvapení spíš pro všechny bylo, když nám z rádia volali v neděli, že jsme postoupili a že redaktoři přijedou ve středu," směje se velitel Šiška.

Chotilští hasiči jsou, jak je obvyklé i jinde, aktéry společenských akcí. „Začínáme obvykle lednovou výroční schůzí a pokračujeme vítáním nových občánků. Pak následuje příprava na Velikonoce, kdy nejen vyrábíme s dětmi a maminkami výzdobu a pomlázky, ale chystáme se také na výšlap na rozhlednu profesora Drtiny na Besednou. Takhle jsme šlapali sedmkrát na prázdný kopec, ale loni se obci podařilo rozhlednu obnovit a otevřít pro veřejnost, takže jsme organizovali výšlap k hotové stavbě a loni na Bílou sobotu se nás tam sešla tisícovka," poznamenala Stanislava Krejčíková k rozhledně, k níž se váže podobně jako k 90 rokům její první výstavby i další plánovaná akce.

Hasiče teď čeká jarní úklid kolem silnic, stavění máje a pálení čarodějnic. Každý rok organizují dětský den, ale letos to prý vypadá na nějaký pořádný společný výlet dětí a rodičů, možná na safari do Dvora Králové.

Pravidla soutěže Dobráci rokuProjekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci se středočeskými regionálními Deníky a Pražským deníkem potrvá do konce června tohoto roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem 
v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým Českého rozhlasu Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve středních Čechách a v regionech Praha-západ a Praha-
-východ.
V pátek po patnácté hodině si na vlnách ČRo Region 100,5 (případně 100,7 FM) poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů. Reprízu naladíte v neděli po patnácté hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční patnácté hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v patnáct hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 900 11 04, zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS jsou 4 koruny. Podrobnosti o soutěži najdete na webu: www.dobraciroku.cz. 

Autor: Markéta Lišková

11.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Červený Hrádek u Sedlčan

Benefiční festival pomůže dětem s ichtyózou

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

Bohutín - Turnaj s velkou tradicí, to je Hospoda cup v Bohutíně. Turnaje hraného od roku 1998 se letos zhostil tým EventPeople a uvedl jej do nového kabátu. 

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení