VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Pokladem kamýckého sboru je Startílek

Kamýk nad Vltavou /LIDÉ SV. FLORIÁNA/ - Sbor dobrovolných hasičů v Kamýku nad Vltavou vznikl v roce 1883. Podle dochovaných zápisů z členských schůzí je známo, že v roce 1904 měl sbor 20 členů. Členská základna se postupně rozšiřovala až do současného počtu 39 členů.

1.4.2010
SDÍLEJ:

SDH Kamýk nad Vltavou.Foto: archiv hasičů

Z historie sboru

Motorovou stříkačku V.IG. Startílek Vysoké Mýto si sbor pořídil 15. září 1939. V 50. letech pak byl zakoupen terénní automobil Horch. O deset let později si sbor pořídil stříkačku „osmičku“ dvoutakt a brigádně se opravil nákladní automobil Praga RN a přestříkal na hasičské auto.

V 70. letech byla zakoupena stříkačka PS 12 s motorem Škoda a také starší automobil Tatra 805. Od 80. let minulého století získali hasiči od vojenského útvaru vůz Praga V3S a Avia skříňový hasičský automobil. V roce 1990 se zásluhou pana Hrocha stal vlastnictvím sboru cisternový automobil Škoda 706 ze skladu CO. V roce 2002 hasiči svépomocí přestříkali vůz Škoda 706 na hasičské auto a v majetku jim zůstává nadále skříňová Avia a dvě stříkačky PS 12 a kompletně renovovaný Startílek který je pokladem sboru.

Kamýcký sbor je vedený jako výjezdová jednotka ve skupině JPO 3, a proto vyjíždí členové k zásahům i do okolí.

Při požáru v roce 1650 lehla popelem polovina obce

Požáry se v okrsku kamýckého sboru vyskytovaly spíše méně a jednalo se především o drobné požáry chalup a rodinných domů a v neposlední řadě mnoho požárů lesních porostů.

Dávno před vznikem sboru v roce 1650 vypukl požár, při kterém lehla popelem polovina obce. V roce 1774 při požáru shořela škola, nemocnice, pivovar, rychtářský dům a část kostela.

Hasiči pomáhají často při povodních

Největší zkouškou kamýckého sboru byla povodeň v roce 1954, kdy se Kamýkem prohnala 100letá voda a v roce 2002 kdy se podívala do Kamýku nad Vltavou velká voda, údajně tisíciletá.

Při povodni v roce 2002 zasahovalo zhruba 20 sborů. Z největší vzdálenosti přijeli kolegové z Dolních Životic u Opavy, v pohotovosti byla nepřetržitě veškerá technika stejně jako 12 členů kamýckého sboru, jmenovitě: Dvořák J., Tulach M. mladší a starší, Němec Jan a Tomáš, Lébl, Polák, Matoušek, Havel, Molec a Řiháček.

Hasiči čerpali vodu ze sklepů, zatopené elektrárny, pomáhali při evakuaci osob a majetku. Byla to opravdu náročná zkouška techniky a lidí. Po opadnutí vody hasiči umývali silnice, znovu se čerpala voda ze sklepů, ze školy, nejvíce práce bylo na odčerpávání vody z fotbalového hřiště.

Po celou dobu existence se hasiči pravidelně zúčastňují okrskových soutěží se střídající se úspěšností. Poslední dva roky jezdí i na soutěže mimo okrsek, zejména do Ústí nad Orlicí, kde se koná noční soutěž v útoku proti sjezdovce. Soutěže se účastní 70 mužstev.

1.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z krajského finále starších přípravek v Čáslavi.
137

Gólové dostihy v krajském finále starších přípravek Spartak Příbram nezvládl

Starostka Hvožďan Markéta Balková.
56

Vesnicí Středočeského kraje roku 2017 je obec Hvožďany

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

V hornickém muzeu zpřístupní nové prostory v podzemí

Příbram /FOTOGALRIE/ - Už v neděli se uskuteční 28. ročník historické hornické Prokopské pouti. Návštěvníky čeká průvod horníků a hutníků s mezinárodní účastí, polní mše a doprovodný program.

Bezpečno? Kamery by musely být všude

Příbram /FOTOGALERIE/- Aby bylo v Příbrami bezpečno, kamery by musely být všude, diskutují lidé na sociálních sítích pod články o nedávno otevřeném centru pro bezdomovce na Rynečku. Jedna z kamer sice oblast sleduje, ale ne celou.

KrimiMix: Muž házel po policistech kameny a rozbil jim auto

Příbramsko - Až šest let vězení hrozí dvacetiletému mladíkovi, který v neděli napadl několik lidí a dokonce i policisty. Ti projížděli v noci přes vesnici nedaleko Příbrami a jejich pozornosti neuniklo, jak tři osoby přelézají plot u rodinného domu. Rozhodli se, že je zkontrolují.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies