VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LIDÉ SVATÉHO FLORIÁNA: Hasiči z Voltuše prožívají úspěšné období

Voltuš - Sbor dobrovolných hasičů Voltuš byl založen v roce 1893. To bylo v době, kdy v našem kraji, tehdy okrese Blatná, začaly vznikat další sbory na Rožmitálsku.

22.7.2009
SDÍLEJ:

SDH Voltuš.Foto: Karel Hutr

Před vznikem hasičských sborů neexistoval žádný účinný mechanismus, jak zabránit obrovským škodám při požárech, při nichž nejednou lehly popelem desítky stavení. V roce 1867 byl tedy přijat nový, spolkový a shromažďovací zákon, který umožnil zakládání prvních hasičských sborů.

Zajímavá je doplňující poznámka k žádosti o schválení existence sboru ve Voltuši: „…obec Voltuš leží na velikém vrchu mezi okolními obcemi. Tím způsobem by jízda k požáru nemohla býti rychlá, a ti, kdož by do Voltuše z cizích obcí pěšky k hašení přispíšili, byli by cestou do vrchu tak zemdleni, že vydatná jejich pomoc byla by nemožná…. mnohá stavení jsou již tak sešlá, že musí být zpodpírána, mechem proti účinku větru a zimy obložena, a bylo by vše vydatnou potravou požáru…. že i občanstvo je ve stísněných poměrech, viděti lze z toho fakta, že ze všech 57 čísel do Voltuše patřících jest pouze 8 rolníků nevelkého majetku a 49 domkářů, kteří prací v lesích kníž. arcib., dolováním v příbramských dolech neb prací kamenickou se živí…“

Následné založení sboru přineslo počáteční problémy, ale v kronice se lze dočíst, že již po dvou letech měli první voltušští hasiči potřebnou výstroj i výzbroj.

Mezi nejničivější ohně, které v historii postihly Voltuš, patří požár u Štěpánů v čp. 6, jenž vypukl v listopadu 1908. Oheň kromě tohoto domu zničil dalších šest stavení. Z kroniky vyplývá, že se na hašení podíleli všichni členové sboru.

Podobně jako tomu bylo i v jiných sborech, tak i ve Voltuši se na činnosti podepsaly válečné roky 1914 až 1918. V těchto letech zaznamenala činnost sboru útlum, naopak vznik československého státu přinesl nový rozvoj činnosti sboru a nové členy.

V roce 1928 hasiči slavnostně otevřeli novou zbrojnici – skladiště, jak se tehdy říkalo.

V červenci 1935 pak hasiči dokázali odvrátit obrovské neštěstí. V domě čp. 16 tehdy vypukl požár a kvůli suchému a větrnému počasí se mohl oheň přenést na další domy. Zásah hasičů je kladně hodnocen v kronice. Evidentně se jim podařilo účinným protipožárním opatřením zachránit třetinu obce. U většiny domů byly tenkrát navíc vydatné zásoby dřeva a klestu na otop po vichřici, která zasáhla kraj v dubnu.

Možná i díky tomuto protipožárnímu opatření byla po rozhodnutí obecního zastupitelstva zakoupena v únoru 1936 motorová stříkačka od firmy Smekal Slatiňany za 32 800 korun a 400 metrů hadic, jejichž pořízení bylo částečně kryté půjčkou od okresní hospodářské záložny v Březnici.

V období 2. světové války se nezachovalo příliš zápisů o činnosti sboru, podobně jako z poválečného období až do roku 1953. Následovaly roky, kdy se z výrazně apolitické orientace hasičského sboru stala složka, kterou, jako jinde ovládla komunistická strana a hasiči se stali součástí Národní fronty, podobně jako jiné organizace. Nicméně hasiči pokračovali ve své činnosti i pod novým názvem svaz požární ochrany. Odpracovali řadu hodin pro obec, pečlivě trénovali na soutěže a na kontě měli i řadu zásahů při požárech, naštěstí jen menšího rozsahu.

Významný rok pro voltušské hasiče byl 1965, kdy byla v centru obce dokončena stavba nové požární nádrže. Následující 70. léta minulého století pak představovala pro sbor oživení. Díky aktivitě členů bylo v roce 1978 rozhodnuto o rekonstrukci a rozšíření požární zbrojnice. Rok poté byla opravena střecha stávající zbrojnice. V roce 1982 měli hasiči sušák na hadice a byl připraven projekt na stavbu nové zbrojnice. V roce 1983 se začalo stavět a zbrojnice byla zcela dokončena v roce 1985. Na konci tohoto roku si konečně hasiči mohli techniku a výstroj nastěhovat do nových prostor. Podzimní členská schůze v roce 1986 se konala v hasičském klubu v I. patře zbrojnice.

Kolaudace stavby pak v roce 1987 dopadla dobře, úplnému dokončení bránil nedostatek materiálu a nakonec, po venkovních omítkách a dovybavení prostor, mohla být zbrojnice v srpnu 1988 slavnostně otevřena. Stavba tehdy přišla na 286 tisíc korun.

Po politických změnách v roce 1989 se změnila organizace dobrovolných hasičů a začala nová éra sborů pod hlavičkou Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska.

V září 1993 oslavili hasiči 100. výročí založení. V roce 1997 byl zvolen starostou sboru Václav Hajník. Z krátké stagnace sboru se podařilo vymanit a hasiči začínají jezdit na soutěže, mají za sebou několik ostrých zásahů u požáru a pořádají různé společenské akce.

Sbor v roce 2000 získal starší vůz Praga V3S a hasiči na něm začali pracovat. V dalším roce byla dovybavena zbrojnice nářadím a nástroji a je dokončeno nastříkání Pragy V3S.

V roce 2002 postihly naši zemi rozsáhlé povodně. Ve Voltuši díky poloze napáchala voda jen menší škody. Hasiči z Voltuše byli technicky připraveni na pomoc při povodni, ale nebyli o to požádáni. Přesto svoji duši hasiče nezapřeli a rozhodli se pomoci alespoň finančně. Na konto obce Předmíř, kam patří i osada Metly, kterou z větší části zničila povodňová vlna po protržení hráze rybníka, zaslali 5200 korun.

V roce 2003 si připomněl sbor 110 let trvání a vydal publikaci o historii hasičů v obci a mapující i vývoj obce, jejímž autorem je kronikář sboru Rudolf Mareš st.

Voltušští hasiči v současné době neúnavně pokračují v pořádání společenských akcí, jezdí na soutěže a družstvo žen nedávno vybojovalo druhé místo v soutěži ve Starém Rožmitále.

Tuto neděli je ve Voltuši pouť a v sobotu dokonce pořádají hasiči soutěž. Jedná se o soutěž požárních družstev v netradičním stylu O pohár starosty SDH Voltuš. Závody se konají u požární nádrže na návsi. Začátek je ve 13.30 hodin. Od 20 hodin se v hostinci U Sušků koná pouťová taneční zábava.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.

Autor: Karel Hutr

22.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Policie se koncem minulého týdne zaměřila na nákladní auta

Příbramsko - Dopravní policisté se koncem týdne společně s hlídkou cizinecké policie, s Generálním ředitelstvím cel a s Centrem služby pro silniční dopravu zaměřili na nákladní dopravu. Během dvou dnů zkontrolovali na Příbramsku celkem 21 nákladních aut a zjistili u nich 11 přestupků.

O voličský průkaz si můžete zažádat nejpozději ve středu

Příbram – Tento pátek a sobotu se konají parlamentní volby. Ti, kdo nemohou z nejrůznějších příčin volit doma, si mohou zažádat o voličský průkaz, aby svůj hlas mohli odevzdat jinde. 

Policisté rozbili další drogový gang na Příbramsku

Příbramsko – Další policejní zátah na drogový gang se uskutečnil minulý týden. Začátkem října již kriminalisté zahájili trestní stíhání skupiny deseti osob, které v Příbrami a na Berounsku prodávali zejména marihuanu. Nyní v síti uvízla větev dealerů omamných látek z Dobříšska a Sedlčanska.

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení