VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vranovický sbor už existuje více než 120 let

Vranovice /LIDÉ SVATÉHO FLORIÁNA/ - Kronika Sboru dobrovolných hasičů ve Vranovicích je vedena od roku 1888. Od roku 1918 obsahuje i několik ilustrací. SDH Vranovice si významné výročí založení připomněl loni, když oslavil 120 let vzniku.

30.9.2009
SDÍLEJ:

Z oslav 120. výročí založení sboru.Foto: archiv SDH Vranovice

To bylo 16. srpna, kdy slavnost zahájili hasiči schůzí v místním hostinci U Mazanců, kde pohovořil starosta sboru Zdeněk Pazderník o založení, historii a krátce i o činnosti. Poté následoval pochod k pomníku padlých za první a druhé světové války.

Po obřadu se hasiči a hosté přemístili na hřiště TJ Sedlice, kde byla zahájena soutěž hasičů. Přestože počasí příliš nepřálo, protože pršelo, sjela se tři družstva žen a šest družstev mužů. Po vyhodnocení soutěže byla pro všechny návštěvníky připravena ukázka práce s plošinou, kterou předvedl HZS Příbram. K večerní zábavě zahrála kapela Kudrnáči.

Z historie sboru

V kronice se píše, že „pracovalo se i v obci Vranovické již před několika lety o založení sboru dobrovolných hasičů… Toho času zdejší starosta obce Vojt. Hrdina pilně se o to zasazoval, aby věc do proudu se dostala. Jemu po bok postavil se nájemce dvora Vranovického Robert Möbes, který též horlivě o založení sboru se zasazoval. Když pak do obce přistěhoval se Frant. Kala, nalezena i v něm statečná síla. Na jaře roku 1888 vyzván byl cvičitel Březo-Horských hasičů, aby do obce přišel obecnímu zastupitelstvu pak účel a prospěch hasičského zařízení vyložil. Výsledek se ukázal! Již následující neděli sešlo se na 20 členů, kteří přihlásili se jako činní členové, ochotni jsouce podrobiti se cvičení pochodovému, jež předevzal Filip Matějka cvičitel z Břez. Hor. Potom každou neděli horlivě jest cvičeno.

Ještě před potvrzením nových stanov konal mladý sbor malou slavnost v podobě veřejného cvičení. Sezvány okolní sbory ku bratrské schůzi, vyzváni občané z okolí i obce samé, aby ku této jaksi ustavující schůzi sboru se dostavili. Slavnost ta odbývána dne 5. srpna 1888. Odpoledne sešlo se mnoho hostů i některé okolní sbory jako Bohutínský a Věšínský, odbýváno školní cvičení, pak o účelu dobrov. hasičů měl řeč člen sboru V. Kubíček. … promluvili k utužení bratrské shody předseda Věšínského sboru K. Vavřínek a J. Malý z Bohutína. Pak nastala volná zábava a večer věneček. Nikdo při této veselé a nenucené zábavě nepomyslil jaké neštěstí čeká obec Vranovickou i sbor dobrovolných hasičů.

Požár týden oslavách

Bylo to týden po této slavnosti dne 13. srpna 1888, kdy ráno ozvalo se děsné volání „hoří“. Oheň vyšel ve staveních na straně západní a šířil se podporován jsa prudkým větrem na východ a netrvalo to ani půl hodiny, 35 čís. s hospodářskými staveními i místní kaplí stálo v jednom plameni. V děsné praskání hořících stavení mísil se srdcelomný pláč a nářek požárem stížených obyvatelů. Sbor hasičský domácí i okolní Rožmitálský, Věšínský, Bohutínský, Březohorský i Lázský byly omezeni na nejnutnější hájení, poněvadž rozzuřený živel hnán silným větrem bránil, všelikému organisovanému hájení. Cvičiště hasičské, postavené pře týdnem na dvoře spolkové místnosti vyhořelo téměř do základů, takže jen čtyři zuhelnatělé kůly trčely ze země. Šatstvo, zásoby potravin, obilí i píce, hospodářské a domácí nářadí, drůbež, dobytek, to vše padlo za potravu rozzuřenému živlu.

Teprve k večeru dokončil požár své zhoubné dílo. Děsný byl pohled na zbytky stavení s ohořelými komíny, srdcervoucí byl nářek pohořelých a ještě smutnější byla budoucnost těchto.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.
30.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z přípravného utkání hokejistů: Strakonice - Příbram (4:5).

Hokejisté Příbrami udělali z jasného duelu drama

Vepřín v Letech
AKTUALIZOVÁNO
4

Odkoupíme vepřín v Letech, schválila vláda

KrimiMix: Policie hledala nemocnou dívku

Příbram – Ve čtvrtek 17. srpna přijali policisté na tísňové lince 158 oznámení o pohřešování sedmnáctileté dívce, která trpí autismem. Podle uvedených údajů měla odejít zřejmě se psem do přilehlého lesa, a to v jedné obci na Příbramsku.

Postřižiny se definitivně rozloučí v Mníšku

Mníšek pod Brdy - Sedm úspěšných sezon a desítky vyprodaných představení po celé republice má za sebou původní muzikál Postřižiny. Letošní sezona je osmá a derniérová. Kdo ještě neviděl Maryšku a paní hostinskou koupající se v pivovarském sudu, pana De Giorgiho skákajícího z komína či Francina na prskajícím motocyklu, má poslední příležitost v pátek 25. srpna v Mníšku pod Brdy.  

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Dobříš - Fotbalisté Dobříše jeli ve druhém kole divize na hřiště soupeře. Po dobrém výkonu uspěli a zaslouženě si odvezli první tři body.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení