VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příbramsku se ani vloni nevyhnuly kalamity

Příbramsko – Jaký byl rok 2016 u profesionálních hasičů? Pojďme se podívat na ty nejzásadnější zásahy loňského roku, které daly zabrat nejen hasičům, ale někdy i ostatním složkám integrovaného záchranného systému. Podle statistiky rok 2016 přinesl při konečném součtu výjezdů na všech stanicích v okrese (Příbram, Dobříš a Sedlčany) mírné snížení počtu událostí.

5.2.2017 AKTUALIZOVÁNO 5.2.2017
SDÍLEJ:

Sněhová kalamita v lednu.Foto: HZS Příbram

Statistika.

„Radost na první pohled z příznivého vývoje však kazí skutečnost, že léto 2015 bylo tropické, a s tím samozřejmě došlo i k navýšení počtu požárů. Pokud tedy zohledníme tuto skutečnost, ve výsledku zjišťujeme, že počet mimořádných událostí se zvýšil. Stačí pouze letmý pohled na kolonku dopravních nehod, kde bohužel již několik let je trend vzestupný," uvedl za HZS vyšetřovatel Pavel Šušola.

Statistické údaje říkají, že hasiči v loňském roce v okrese uchránili majetek v hodnotě 46 milionů korun a jenom požáry způsobily škody v hodnotě přes 20 milionů.

V souvislosti s požáry bylo zraněno 15 osob. „Srovnávat tyto údaje s rokem 2015 není ale zrovna ideální, neboť jak již bylo řečeno, tropické léto roku 2015 udělalo své. Tedy spíše lidé, kteří se chovali nezodpovědně a nerespektovali zákazy a příkazy v době vyhlášení období sucha," připomněl profesionální hasič.

Více jak 55 procent loňských požárů bylo způsobeno lidskou nedbalostí či dokonce úmyslným zapálením. Z těchto důvodů hasiči již několik let pořádají preventivně výchovné akce a snaží se preventivně působit na všechny věkové skupiny a ve všech směrech lidské činnosti, tak aby se předcházelo mimořádným událostem a následkům s nimi spojeným. I v požární prevenci došlo oproti předchozímu roku ze strany HZS ke zvýšení počtu kontrol, posouzení stavební dokumentace atd.

NEJVĚTŠÍ POŽÁRY

Největší požár v okrese hasiči likvidovali v obci Narysov 13. května, kde vlivem technické závady na elektroinstalaci hořela truhlárna a rodinný dům. Škoda na majetku dosáhla 4 milionů korun a uchráněné hodnoty hasebním zásahem byly vyčísleny také na stejnou částku. S živlem bojovalo devět jednotek po dobu více jak šest hodin. Při požáru nebyl naštěstí nikdo zraněn.

SNĚHOVÁ KALAMITA A KRUPOBITÍ

Příbramsku se vloni nevyhnuly ani mimořádné události. Posledního února postihla okres sněhová kalamita, při které hasiči vyjížděli více jak k 150 zásahům ve dvou dnech. „Okres Příbram patřil tehdy k nejvíce zasaženým ve Středočeském kraji a hasiči se tak museli vypořádat s dopravními nehodami, polámanými stromy, zprůjezdněním některých důležitých komunikací a dalšími doprovodnými jevy této mimořádné sněhové nadílky," připomněl Pavel Šušola.

Druhá mimořádná událost se stala 22. května na Příbramsku a o pět dní později na Sedlčansku. Jednalo se o přívalové deště s kroupami, při kterých museli hasiči vyjíždět více než k třiceti případům.

NOVÁ TECHNIKA

Jednou z nejvýznamnějších akcí loňského roku, bylo kromě pořízení záchranných saní od Povodí Vltavy a seskokové matrace za výrazného přispění města Příbram, pořízení nového zásahového vozidla na stanici Příbram před koncem roku 2016. Jde o cisternovou automobilovou stříkačku na podvozku Tatra Terrno. Vozidlo na tzv. prvním výjezdu nahradilo více jak 11 let starou mobilní požární techniku. Nová cisterna byla pořízena cestou HZS Středočeského kraje z Fondu zábrany škod.

Autor: Karel Hutr

5.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve středu v Příbramském deníku: prvňáčci z 2. ZŠ Bratří Čapků!

Kotlíkové dotace (Praha). Ilustrační foto.

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Srdíčkové dny opět pomáhají vážně nemocným dětem

Příbramsko - Na zdravotní a kompenzační pomůcky vážně nemocnému ročnímu Honzíkovi, ale i dalším dětem v celé republice, pomáhají letošní podzimní srdíčkové dny. Obecně prospěšná společnost Život dětem organizuje veřejné sbírky již osmnáct let.

Řada živočichů v Brdech na objevení ještě čeká

Brdy /FOTOGALERIE/ - V Chráněné krajinné oblasti Brdy může návštěvník při svých toulkách potkat druhy vzácných živočichů, které se vyskytují jen na několika dalších místech v Evropě. Jaké druhy to jsou a další zajímavé informace k nim prozradil zoolog David Fischer z Hornického muzea Příbram.

Sedlčanské učiliště oslaví v sobotu 130 let své existence

Sedlčany - Oslavy 130ti let zemědělského školství v Sedlčanech připravilo na celý sobotní den 23. září místní Střední odborné učiliště. Ve formě přátelského setkání a posezení, na které jsou zváni všichni absolventi a bývalí učitelé školy, se uskuteční v areálu učiliště v Bezručově ulici.

Z komínů se začíná kouřit. Kdy je naposledy viděl kominík?

Střední Čechy – Včera bylo pozdě. Jasnou odpověď nabídl v pondělí Petr Dušek z agentury Talk na otázku, která se současným ochlazením vytane na mysli mnohým majitelům domů: nebyl by čas zavolat kominíka? Dušek tak tlumočil poznatky Společenstva kominíků ČR. Ti mohou potvrdit, že zájem o jejich služby je teď enormní. „Topná sezona začala nemilosrdně už na začátku září a řadě domácností to způsobilo nečekané starosti. Většina z nich totiž nestihla objednat servis spalinové cesty během léta – a nyní kominíka marně shání,“ shrnul Dušek aktuální situaci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení