Už proto se sluší vzpomenout, jak tento sbor vznikal a na usilovnou práci našich předků, kteří vybudovali tak pevné základy na kterých dnes můžeme stavět.

Historie sboru

Již 28. srpna roku 1872 byla svolána v Příbrami velká schůze za příčinou založení sboru dobrovolných hasičů. Přihlásil se již tenkrát slušný počet členů, sbor byl vycvičen, avšak pomalu začal živořit a rozpadl se. Za několik let se opět zkoušeli někteří příznivci myšlenky hasičské tuto nad jiné důležitou instituci křísiti, ale bohužel, tak jako se stalo poprvé, dopadlo to i podruhé a sbor se znovu rozpadl.

Dle pořekadla „Do třetice všeho dobrého“ byly učiněny všemožné kroky, aby v Příbrami byl sbor dobrovolných hasičů zřízen. To se právě stalo v roce 1886 a tak zůstane tento rok navždy zapsán v dějinách našeho hasičského spolku písmem zlatým. Ustanovující valná hromada se konala v Měšťanské Besedě 3. řijna 1886 za přítomnosti 50 osob a jednomyslně se zde usnesli sbor zřídit.

K provedení přípravných prací bylo zvoleno devítičlenné komité ve složení: František Platicha jako předseda, František Stejskal jako jednatel, František Drtikol, Emanuel Dvořáček, Antonín Lór, Emanuel Mácha, Stanislav Oppl, Antonín Pánek a Alois Svoboda. Byly připraveny stanovy sboru se kterými dne 20. řijna vyslovilo souhlas tehdejší obecní zastupitelstvo královského horního města Příbram v čele s purkmistrem panem Karlem Hailem a ty byli hned odeslány ke schválení c.k. místodržitelstvím. Jejich pevná vůle, houževnatost, vytrvalost a smělé počínání, nelekající se žádných překážek, zvítězily - sbor byl založen a trvá dodnes. Hlavní zásluha o uskutečněni a rozkvět SDH v Příbrami v prvních letech jeho existence přísluší Maxmiliánu Bucharovi, majiteli hotelu „U císaře rakouského“.

Členové sboru pak začali dvakrát týdně cvičit v tělocvičně c.k. gymnázia. Těžkého úkolu cvičitele a posléze velitele sboru se ujal pan Josef Kovář. Byly zřízeny dva obory hasičů takzvaných lezců a stříkačů. Z těch prvních významných činů pak připomínáme velký požár 20. července 1887 v budově J. Krippnera. Při něm člen sboru lezec Lambert Heinrich zachránil před uhořením dvě děti. Téhož roku byl sbor obohacen o jednu čtyřkolovou stříkačku. Obec Příbram oznámila, že ti členové hasičského sboru, kteří se při službě poraní, budou zdarma léčeni městskými lékaři a také léky obdrží zdarma.
Nelze zde dopodrobna vypisovat události, které se udály až k dnešnímu dni a tak bych jako současný velitel sboru, chtěl tuto vzpomínku zakončit poděkováním.

Mé první děkuji, patří právě všem našim předchůdcům za jejich výdrž, píli, práci a porozumění pro myšlenku hasičskou a vybudování pevných základů našeho sboru. Mé druhé děkuji, patří dnešním členům našeho sboru za to, že pokračují v této započaté a mnohdy nelehké práci, vždyď už dnes jen nehasí požáry, ale musí se vypořádat i s jinými typy událostí, jako živelné katastrofy, technické zásahy nejrůznějšího charakteru a podobně. Je pro ně samozřejmostí poskytnout pomocnou ruku vždy, když je toho za potřebí a to zcela bez nároku na jakoukoliv odměnu. Z vlastní zkušenosti vím, že tito lidé jsou v každém sboru, obci či městě.

A mé třetí děkuji patří všem, kteří naší činnost podporují, v našem případě hlavně vedení města Příbram, Hasičskému záchrannému sboru a všem ostatním, kteří pomohli a pomáhají jakýmkoliv způsobem.

Všechny příznivce hasičů zveme na městské slavnosti tento pátek a sobotu, kde si připomeneme právě 125. výročí založení našeho sboru. Připravena je barevná hasičská fontána na Horní Oboře a hasičská paráda s historickými prapory. Nebudou zde chybět ani nejrůznější ukázky naší práce.

Hasiči města Příbram,
Martin Poulíček,
velitel sboru a jednotky