VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LIDÉ SVATÉHO FLORIÁNA: Zalužanští mají ve sboru Železného hasiče

Zalužany /FOTOGALARIE/ - O založení dobrovolného hasičského sboru se začalo v Zalužanech uvažovat již roku 1878. Zalužany měly v té době pověst nejpokrokovější obce v okrese. Iniciátorem vzniku sboru byl tehdejší starosta Josef Soukeník. Při veřejné schůzi konané 21. listopadu 1881 se za zakládající členy sboru se přihlásilo 35 občanů.

5.8.2009
SDÍLEJ:

Soutěžní družstva SDH Zalužany. Foto: archiv SDH Zalužany

Na ustavující schůzi byli zvoleni: předseda Josef Soukeník, velitel Karel Ruppert a protektorem sboru JUDr. Bedřich Schwanzenberg z Orlíka, který nabídnutou čestnou hodnost přijal.

První stříkačka byla takzvaná „prskavka“, tedy jednocylindrový stroj převzatý z panského zalužanského velkostatku. Stříkačka sloužila hasičům ještě více než 50 let – tedy až do roku 1935.

V roce 1888 byla uspořádána sbírka na ušití a vyšití vlastního spolkového praporu.

V březnu 1935 bylo odhlasováno zakoupení nové stříkačky. Vybrán byl stroj od firmy Stratílek z Vysokého Mýta. Byl to model 323 se čtyřválcovým speciálním hasičským motorem a výkonným čerpadlem o dodávce 1200 litrů za minutu. Nový stroj byl posvěcen 10. června 1935. „Není od věci připomenout, že tyto zrenovované stříkačky jsou ještě dnes provozuschopné,“ upozorňují zalužanští hasiči.

Druhá světová válka pak činnost sboru utlumila. Hasiči se ale po roce 1945 dali znovu dohromady a byli jedním z nejaktivnějších spolků v obci.

Současnost sboru

Od roku 2000 pracuje výbor SDH Zalužany v novém složení. První větší prověrkou byly oslavy 120. výročí založení sboru se sjezdem rodáků, které se vydařily. Po povodních v roce 2002 to byli právě hasiči, kteří založili sbírku na pomoc postiženým obcím. Vybraná částka byla poslána do Putimi na Písecku.

Jako jeden z úkolů, který si nový výbor předsevzal, bylo sehnat finanční prostředky na zhotovení nového praporu. „To se za finanční podpory Karla Schwarzenberga, Bohumila Říhy a sboru podařilo v roce 2006. Prapor byl spolu s repasovaným vozidlem slavnostně vysvěcen. V současné době má náš sbor 91 členů. Činnost je opravdu bohatá, od pravidelné účasti na postupových soutěžích nebo soutěžích pořádaných jinými sbory v blízkém i vzdáleném okolí. Pořádáme tradiční hasičský ples, od roku 2001 jsme pravidelnými pořadateli jednoho z kol Brdské ligy. V letošním roce jsme uspořádali první ročník soutěže TFA neboli Železný hasič, což je poměrně náročná soutěž, kterou vyhrál Tomáš Pechar z místního sboru. I když se jednalo o první ročník, tak si myslím, že i v této soutěži budeme v dalších letech pokračovat,“ říká starosta SDH František Hájek.

V sobotu 1. srpna se konal již 5. ročník soutěže v nočním požárním útoku, který je pořádán jako Memoriál Luboše Kocíka. Této soutěže se pravidelně zúčastňuje více než 20 soutěžních týmů mužů a žen. Letošní ročník měl tyto vítěze: kategorie muži - 1. místo SDH Radětice, kategorie ženy - 1. místo SDH Malé Přílepy.

Mezi nejlepšími výsledky sboru náleží: 3. místo v kategorii muži v okresní soutěži v roce 2006, 3. místo v okresní soutěži v kategorii ženy v roce 2006, 2. místo družstva žen v Brdské lize v roce 2007 a 3. místo družstva dorostu v krajském kole v Neratovicích v roce 2007.

„Hasičská zbrojnice se mnohdy stává hasičům druhým domovem. Je to místo, odkud hasiči vyrážejí s technikou k zásahům tam, kde je jejich pomoci třeba. Skladují zde všechen materiál i technické prostředky, které používají u různých typů zásahů a také zde parkují svoji techniku. Naše hasičská zbrojnice je součástí budovy Obecního úřadu obce Zalužany,“ připomněl starosta sboru Hájek.

V roce 2007 provedli hasiči vlastními silami přístavbu zbrojnice, aby tam mohla parkovat i Tatra 148.

Jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Zalužany spadá do kategorie JPO III/1. To znamená, že jednotka musí být schopna výjezdu do 10 minut od vyhlášení poplachu. Jednotka zasahuje i mimo území svého zřizovatele a je součástí integrovaného záchranného systému Středočeského kraje.

Členové výjezdové jednotky absolvují pravidelné lékařské prohlídky. Prokazují odbornou způsobilost k výkonu své funkce. Jsou oprávněni k práci v dýchací technice a také prošli školením pro práci s motorovou pilou.

Základním úkolem jednotky je chránit životy a zdraví obyvatel a majetek před požáry a poskytovat účinnou pomoc při živelných pohromách a jiných mimořádných událostech, které ohrožují život a zdraví obyvatel, majetek nebo životní prostředí a které vyžadují provedení záchranných, resp. likvidačních prací.

Jednotka SDH Zalužany je poměrně dobře technicky vybavena a tudíž může zasahovat s rozmanitou technikou při značném množství zásahů. „Novým přírůstkem do rodiny a zároveň základem naší jednotky se stala v roce 2008 nová-repasovaná cisternová automobilová stříkačka CAS 32 Tatra 148 speciál. Dále vlastníme dopravní zásahový automobil Nissan 4x4 Double Cab a další technické vybavení, které je uloženo v zásahových automobilech nebo je v garáži a bere se podle specifikace zásahu. Touto cestou bych chtěl poděkovat všem našim sponzorům za finanční a materiální pomoc při výstavbě garáže a repasi obou vozidel. Poděkování patří i všem členům, kteří se na těchto akcích podíleli a v neposlední řadě i obecnímu úřadu za vynikající spolupráci,“ uvedl starosta sboru František Hájek.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.

Autor: Karel Hutr

5.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Mistrovství v ručním česání chmele u Kutílků
2

Na ruční česání přijela posila z Moravy

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Na Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny

Karlštejn /FOTOGALERIE/ – I o víkendu mířili návštěvníci na hrad Karlštejn, kde je od začátku srpna kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. října v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Příbramská policie dopadla sprejery

Příbram – Dva mladíci ve věku 20 a 21 let si posilněni alkoholem a dost možná i jinými návykovými látkami krátili dlouhou chvíli ničením cizího majetku. V Příbrami v ulici Boženy Němcové pobíhali se se sprejem a poničili s ním zaparkovaná auta a popelnice. Jedno z aut bylo podle policie dokonce jednoho z vandalů. Někdo na ně zavolal policii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení