VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

13.2.2016

Cirkus, klauni, akrobatky. Umění Františka Tichého v zámku Dobříš

Dobříš – V Galerii JCM na zámku Dobříš připravili od února novou výstavu, která představuje díla českého malíře, grafika a ilustrátora jevištních scén Františka Tichého. Expozice předního představitele české výtvarné avantgardy je prodejní a k vidění bude do konce dubna.

11.2.2016

Něžná noc ovládne v pátek dobříšský kulturní dům

Dobříš /ROZHOVOR/ – Blanka Šrůmová a Jan Sahara Hedl, hudební legendy 90. let, se vracejí na pódia s novým projektem Něžná noc. Zítra vystoupí v dobříšském kulturním domě. Společně s partou zkušených muzikantů, kteří prošli kapelami jako ETC, Ivan Hlas či MCH band, zahrají od 20.30 hodin. Nejen o koncertu jsme si s Blankou Šrůmovou a Janem Saharou Hedlem povídali.

11.2.2016

Ředitel muzea se při masopustu změnil na řezníka

Sedlčany - Ředitel sedlčanského muzea David Hroch se v úterý změnil na pár hodin na řezníka. Muzeum bylo společně s loutkoherci ze sdružení Našlose a Základní uměleckou školou Sedlčany pořadatelem masopustního průvodu a s tím spojených taškařic.

10.2.2016

V Bohutíně oslavili jubilejní masopust

Bohutín /OBRAZEM/ -  Ve velkém stylu oslavili letos 90 let nepřetržitého konání masopustu hasiči v Bohutíně. Novinkou v jubilejním roce byl průvod obcí všech masek, který vyšel ze hřiště a končil na tradičním místě před hasičárnou. „Letošní rok je výjimečný i pro mě. Po 60 letech končím s funkcí Kecala a předávám štafetu mladším," svěřil se Jaroslav Kubík, který k masopustnímu úterku v Bohutíně neodmyslitelně patří.

9.2.2016

OBRAZEM: Bohutínský masopust v Pražské ulici v Příbrami

Příbram /FOTO, VIDEO/ – Pražská ulice v Příbrami v úterý ráno ožila tím pravým masopustním průvodem bohutínských hasičů, kteří přijeli pobavit místní obchodníky a kolemjdoucí, někteří maškarám přispěli i nějakou korunu do kasičky.

9.2.2016

Maškarám udělil Martin Krameš starostenská práva

Kosova Hora – Desítky maškar se vydaly také z parku Za Potokem na obchůzku Kosovou Horou. Nejprve jim pro lepší náladu zahráli několik písniček muzikanti a bylo na starostovi Martinu Kramešovi, aby udělil masopustu starostenská práva.

8.2.2016

OBRAZEM: Masopust ve Věšíně

Věšín - Tradiční masopustní veselí mají za sebou i ve Věšíně na Rožmitálsku, kde se o udržování tradic starají hasiči a další nadšenci. Průvod masek prošel ulicemi obce v sobotu.

8.2.2016

Masopustní Dařbuján s Pandrholou pobavili okolo 1600 diváků

Příbram /TIPY, KAM ZA MASOPUSTEM/ - Masopustní veselice na Příbramsku pokračují. Ještě v úterý 9. února se bohutínští hasiči v převlečení vydají do Pražské ulice pobavit místní obchodníky a na odpoledne v Bohutíně chystají představení, letos ve větším stylu k příležitosti 90 let trvání masopustu v obci. 

6.2.2016

Mnohé masopustní masky představují hojnost

Region /TRADICE A PŮVOD MASOPUSTŮ/ – Když vyjde masopustní průvod do ulic, přihlížející ani aktéři často netuší, z jakého důvodu se v něm vyskytují postavy medvěda, kobyly, Bakcha nebo také Bakuse či smrtky. Dlouhodobá tradice masopustů spojená se zabíjačkami a koblihami se drží hlavně na venkově, ale v posledních letech se obnovuje také ve městech.

5.2.2016

Začíná masopustní veselí! Kde na Příbramsku potkáte průvody?

Příbramsko /MASOPUSTNÍ PRŮVODY/ – Období mezi Vánocemi a Velikonocemi je tradičně spojeno s masopustem. Také na Příbramsku vyrazí o nadcházejících víkendech do ulic měst a obcí průvody barevných masek.

2.2.2016

Herec Roman Štabrňák by si přál poznat Příbramsko důkladněji

Sedlčany /ROZHOVOR/ – Ochotníci až do poslední chvíle tajili, který známý umělec bude v sobotu 30. ledna v sedlčanském kulturním domě hostem jejich divadelního plesu. Kolem půl desáté večer dopřáli pořadatelé tanečníkům pauzu a uvedli na pódium společenského sálu herce Romana Štabrňáka.

1.2.2016

Divadlo Palace přiveze 
do Příbrami Manželský poker

Příbram – Manželský poker je název komedie Marca Camolettiho, na níž se v úterý 2. února mohou těšit návštěvníci příbramského Divadla Antonína Dvořáka. Od 19 hodin ji uvede pražské Divadlo Palace a v obsazení můžeme číst jména jako Jiří Langmajer, Daniela Šinkorová, Adéla Gondíková nebo Andrea Kerestešová.

1.2.2016

Tradiční sokolský ples v Dobříši

Dobříš - Jedním z vrcholů plesové sezony v Dobříši bývá tradiční sokolský ples. Ani letošní rok nebyl výjimkou. Na plese Sokola Dobříš v dobříšské sokolovně se v sobotu sešlo asi 150 lidí, kteří se dobře bavili a zatančili si.

1.2.2016

Přednášky Věry Smolové jsou v archivu předem zaplněny

Příbram /TERMÍNY PŘEDNÁŠEK/ – Státní okresní archiv Příbram pokračuje s přednáškami k letošnímu jubilejnímu výročí města. Přednáška s názvem Zlatý věk renesance aneb Rudolf II. měl stříbro rád, se koná ve středu 10. února od 17.30 a 19.30 hodin, spojená s vystoupením skupiny Chairé, je již obsazená.

31.1.2016

Milínem projde středověký masopustní průvod s královskou družinou

Milín – Na počest 700. výročí narození Karla IV. uvítají Milínští průvod se samotným králem, a to v sobotu 6. února.

30.1.2016

Ohlédnutí za minulým rokem 
v Hornickém muzeu Příbram a na co se můžete těšit

Příbram – Hornické muzeum Příbram má za sebou další úspěšný rok naplněný výstavami, kulturně vzdělávacími akcemi a dalšími aktivitami. Muzeum si po celou dobu své 130leté existence (vzniklo v roce 1886) klade za cíl ochraňovat, udržovat a rozvíjet kulturní a přírodní dědictví hornického Příbramska, o což se snažilo i v roce 2015.

27.1.2016

V Muzeu v Dobříši zahájili turistickou sezonu

Příbram - V Muzeu v Dobříši se v úterý konalo slavnostní zahájení letošní turistické sezony. Hostem slavnosti byl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera, který spolu se zakladatelem muzea Radkem Vystydem pokřtil pár rukavic, který vyrobily šikovné ruce zdejších šiček přímo v prostorách muzea.

27.1.2016

Hornický masopust, brdský duch Fabián a jitrnice

Příbram - V mnoha městech a obcích se koná v těchto dnech masopust, jedny z největších oslav se uskuteční v režii Hornického muzea Příbram v sobotu 6. února 2016.

26.1.2016

Prach a broky vyprodaly kina, příbramské nebylo výjimkou

Příbram – Příbramští diváci se v sobotu 23. ledna dočkali premiéry loupežnického filmu Prach a broky.Tento amatérský film rožmitálského spolku Rosenthal, ve kterém ožívají nejznámější fiktivní i skuteční loupežníci, vyprodal pražská kina jako Lucerna či Aero a slaví úspěchy po celé republice. V Příbrami byl zájem o premiéru obrovský a kapacita kina obsazena již den před projekcí.

25.1.2016

Hornické muzeum v Příbrami sezonu začíná masopustem

Příbram /TIPY NA AKCE/ – Říká se, že leden je mezi měsíci jako pondělí v týdnu. Pochmurný a nepříjemný. Tento pocit možná zaplašíte přečtením následujících řádek, v nichž se pracovníci příbramského hornického muzea pokouší čtenáře přesvědčit, že v muzeu ani v prvních měsících roku špatná nálada nemá šanci.

25.1.2016

Muzikál Ať žijí duchové oživili ochotníci řadou triků

Sedlčany - Sedlčanští divadelní ochotníci v těchto dnech nacvičují dvě představení současně. Od 22. září minulého roku pod režijním vedením Renaty Holoubkové a za asistence Richarda Otradovce připravují muzikál Ať žijí duchové! Filmové zpracování z roku 1977s hvězdným hereckým obsazením slaví úspěch u dětského publika již několik generací. Jak upoutá jeho divadelní podoba, to poznají všichni, kteří se na něm podílejí, již koncem února.

22.1.2016

Dětem z Amálky zahráli Mačkovští pohádku O Karkulákovi

Příbram - O kulturní zážitek se ve čtvrtek dětem z příbramského rodinného centra Amálka postaralo 15 klientů s tělesným i mentálním postižením z Domova Petra Mačkov u Blatné. Vystoupili na malé scéně příbramského divadla s představením pohádky O Karkulákovi.

19.1.2016

Sběratel Tomáš Hobzík představuje miniaturní svět majáků, rozhleden a věží

Sedlčany /ROZHOVOR/ – Miniaturní svět majáků, rozhleden a věží instaloval v Městském muzeu v Sedlčanech modelář a sběratel Tomáš Hobzík. Většina z 300 exponátů je vyrobena z papíru, ale některé jsou i z hlíny, plastu nebo ze dřeva. Jsou za nimi hodiny, týdny a měsíce piplavé práce.

17.1.2016

Sourozenci Ulrychovi se 
po letech vracejí do Sedlčan

Sedlčany – Po delší odmlce zavítají ve středu 20. ledna do sedlčanského Kulturního domu Josefa Suka Hana a Petr Ulrychovi se svojí skupinou Javory. Společně s houslistkou Kateřinou Štruncovou, hráčem na cimbál Daliborem Štruncem a baskytaristou Martinem Adamusem zde vystoupí od 19.30 hodin. Pořad je uváděn mimo předplatné, vstupenky si lze zakoupit v kanceláři předprodeje na radnici nebo elektronicky přes internet.

15.1.2016

Křemílek a Vochomůrka zavedou diváky do pařezové chaloupky

Příbram /TIP NA VÍKEND/ – Hned třikrát bude příbramské Divadlo Antonína Dvořáka hostit známou pohádku Václava Čtvrtka Křemílek a Vochomůrka. V neděli 17. ledna ji od 15 hodin sehraje pražské Divadlo Anfas pro rodiče s dětmi, o den později pak od 9 a 10.30 hodin pro žáky mateřských a základních škol.

13.1.2016

Vyobrazení Klanění Tří králů zřejmě objednal někdo z Rožmberků

Sedlčany – Kostel svatého Martina v Sedlčanech byl v neděli naposledy vyzdoben vánočně. Aranžmá, zvuk varhan i čtení z evangelia a verše dotvářely přímo magickou atmosféru slavnostní události, kterou bylo posvěcení vzácné zrestaurované fresky Klanění Tří králů ze 14. století.

12.1.2016

V knihovně prezentuje svoje práce desítka FotoFlegmatiků

Sedlčany – Fotografové z klubu FotoFlegmatiků, kteří působí při Městské knihovně v Sedlčanech, zahájili v sobotu výstavu. Jde již o jejich osmou veřejnou prezentaci. Návštěvníci si mohou prohlédnout až do 3. února práce desítky sedlčanských autorů – Milana Dlouhého, Milana Dragouna, Zuzany Havlové, Lenky Němcové, Pavla Smolky, Karla Stibůrka, Zdeňka Šimka, Jindry Taubera, Kristýny Zbíralové a Martina Zemánka.

11.1.2016

Diváci ocenili koncert Václava Neckáře aplausem ve stoje

Příbram - Koncert Václava Neckáře v příbramském divadle Antonína Dvořáka vzbudil u Příbramáků veliký zájem. Václav Neckář, zpěvák, herec a držitel státního vyznamenání Medaile za zásluhy od Miloše Zemana, dorazil do Příbrami společně se svým bratrem Janem Neckářem a skupinou Bacily.

8.1.2016

Příbramská nemocnice zahájila novou výstavní sezónu ve své galerii

Příbram - V galerii Gaudii Gratia Oblastní nemocnice Příbram se veřejnost může již několik let potkávat s tvorbou regionálních umělců, kteří svými díly přinášejí pacientům a návštěvníkům estetický zážitek a potěšení. V neposlední řadě zpříjemňují nemocniční prostředí a podtrhují tradiční spojení medicíny a umění. Poslání této improvizované minigalerie naznačuje ostatně již samotný její název: Gaudii Gratia - pro radost, kvůli radosti. Najdete ji v hlavní budově nemocnice areálu 1, pavilon C, přízemí.

5.1.2016

Archiv rozjede řadu přednášek o dějinách Příbrami. Ta první patří Hroznatovi

Příbram /SEZNAM PŘEDNÁŠEK/ – Ve středu 13. ledna od 17. 30 hodin se bude ve Státním okresním archivu v Příbrami konat první z cyklu přednášek Kapitoly z dějin Příbrami, a to na téma Jak to bylo na počátku aneb Kdo byl Hroznata.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies