VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

9.3.2016

Problém vyřešen. Azyl pro betlémy poskytla Řimbaba

Příbram - Příbramským betlémářům jistě spadl kámen ze srdce. Roky řešili, kam betlémy mimo sezonu uskladnit a nikde se pro ně nenašlo místo. Až bohutínský Spolek Řimbaba vyhověl.

8.3.2016

Kateřina Jelenová objevuje kouzlo zvířat, Ivana Stoupová krásu skla

Sedlčany – Inspirovat přírodou se nechaly Kateřina Jelenová a Ivana Stoupová. Jedna z autorek výstavy si jako téma svých kreseb zvolila zvířata v zoologické zahradě, druhá se věnuje výrobě šperků vyráběných z vinutých perlí. Prohlédnout si jejich práce mohou zájemci v sedlčanské knihovně do 6. dubna.

7.3.2016

Karel Schwarzenberg střídá dýmky podle nálady

Sedlčany – Kolem 400 českých dýmek vyrobených od konce 18. století po současnost je možné si prohlédnout až do 24. dubna v Městském muzeu v Sedlčanech.

7.3.2016

Bývalý učitel z průmyslovky věnoval městu knihu pohádek

Bohutín /ROZHOVOR/ – Příbram dostala novou knížku plnou pohádek z hornického prostředí od bývalého učitele průmyslové školy.

4.3.2016

Knihovna Jana Drdy má pro ženy dárek k svátku

Příbram /DOBRÁ ZPRÁVA/ - Knihovna Jana Drdy připravila pro ženy k jejich úternímu svátku malé překvapení.

4.3.2016

Tipy na víkend: na karneval nebo na výstavu

Příbramsko - I tento týden přinášíme několik tipů na víkendové akce. 

3.3.2016

Příbramský archiv přidal pro velký zájem další termín přednášky o Svaté Hoře

Příbram – Rezervace na březnovou přednášku Barokní královské město a Zázrak jménem Svatá Hora se zaměřením právě na Svatou Horu a nejnovější poznatky s ní spojené, jejíž součástí bude obrazová prezentace, je již velmi přeplněna.

3.3.2016

Zájemci o historii Příbrami vyrazili do terénu

Příbram – Vycházky s komentářem po historické části Příbrami ve středu odstartovaly, a jak se ukázalo, bude o ně značný zájem. S nápadem zasvětit veřejnost do historie budov, soch, kašen a dalších míst, které denně míjíme a téměř nic o nich nevíme, přišla Knihovna Jana Drdy společně s příbramským Klubem českých turistů. Přibližně hodinu a půl dlouhé vycházky se při premiéře vydalo za poznáním kolem dvaceti lidí. I to je dost na to, aby všichni slyšeli v hlučném provozu výklad Josefa Fryše ke všem budovám, které v centru stojí za řeč. „Náměstí má bohatou tradici, je zhruba ze 13. století. Pochopitelně vypadalo jinak, nebylo dlážděné, stály tu baráky a nebyla tu ještě tahle hrůza," ukazuje Josef Fryš na komunistické monstrum, kde nyní sídlí úřad práce. Řeč přišla na historii dalších budov kolem náměstí TGM, kroky účastníků vedly do Jiráskových sadů a Pražskou ulicí zpět ke knihovně.  

29.2.2016

Dobříšské „orlice“ měly reprezentační ples

Dobříš, Stará Huť – V kulturním domě ve Staré Huti se v sobotu konal VII. ročník Reprezentačního plesu Aerobik studia Orel Dobříš, který byl zároveň jedním z posledních plesů letošní sezony na Dobříšsku.

29.2.2016

Legendární dětský muzikál Ať žijí duchové! osloví i dospělé

Sedlčany – Několikaměsíční maraton divadelních zkoušek, kdy dospělí sedlčanští ochotníci poprvé spolupracovali na scéně s tak velkým množstvím dětských herců, je u konce. A pečlivá příprava se vyplatila. Hudební komedie Ať žijí duchové! se včera poprvé ucházela v Kulturním domě Josefa Suka v Sedlčanech o přízeň diváků. Na představení se podílelo 56 lidí.

29.2.2016

Maškarní v Sedlčanech: Tančili piráti, princezny, i pytle mouky

Sedlčany - Dětský karneval přilákal v sobotu do sedlčanského kulturního domu princezny, rytíře, piráty, zvířátka, berušky a další drobotinu v rozmanitých kostýmech.

28.2.2016

Bývalý pedagog Rudolf Lukeš věnuje městu Hornické pohádky

Příbram – Obyvatelé hornického města se mohou těšit na další knížku zaměřenou na hornictví, i když tentokrát pro menší čtenáře. Jmenuje se Hornické pohádky.

26.2.2016

Tipy na víkend: na hasičský bál nebo na výstavu, vyberte si

Příbram - Připravili jsme pro vás několik tipů na víkend.

25.2.2016

Sen noci svatojánské? Bude to smích, pláč i tragédie. Stejně jako v životě

Příbram – Ve čtvrtek a v pátek večer se mohou diváci přesvědčit o kvalitách herců příbramského divadla na Velké scéně od 19 hodin při druhé premiéře klasické hry Sen noci svatojánské od Williama Shakespeara v režii Jaromíra Hrušky.

25.2.2016

Herec Lukáš Hejlík připravuje turné 
se spisovatelem Robertem Fulghumem

Sedlčany /ROZHOVOR/ – Představování knížek formou takzvaného Listování je v současné době hlavní činnost, která populárního herce Lukáše Hejlíka zaměstnává.

23.2.2016

Středočeský kraj podpoří evropské hornické setkání v Příbrami

Příbram, Praha - Středočeský kraj podpoří červnové setkání hornických měst a spolků v Příbrami. Akce bude součástí oslav 800 let od první písemné zmínky o Příbrami a půjde o vůbec první podobné setkání v celoevropském měřítku pořádané v Česku. Krajští radní schválili poskytnutí příspěvku 200.000 korun, sdělila Helena Frintová z krajského úřadu.

21.2.2016

Taneční parket v kulturním domě zaplavily masky

Sedlčany - Šibřinky patří v plesové sezóně každoročně ve městě k těm nejveselejším. Také v sobotu 20. února nezůstala akce pořádaná fotbalovým klubem Tělovýchovné jednoty Tatran Sedlčany nic dlužna své tradici. Tančilo se ve dvou sálech, kde zvali na parket krásné masky muzikanti skupiny Rock Wonder a DJ Sláva Bloch.

19.2.2016

Tipy na víkend: na ples nebo do průvodu masek, vyberte si

Příbram - Připravili jsme pro vác několik tipů na víkend.

18.2.2016

Lucie Borhyová zahájila v Příbrami předprodej vstupenek na festival

Příbram - Olga Lounová, Dara Rolins, Gipsy.cz, Buty, Petr Kolář či Lucie Bílá. Tito a mnoho dalších interpretů vystoupí v rámci červnových oslav osmistého výročí města na festivalu NOVÁK 800. Předprodej vstupenek na akci, která se uskuteční v letním kině, ve středu zahájila moderátorka Lucie Borhyová. Do příbramského Zámečku ji přišly pozdravit zhruba dvě stovky lidí.

16.2.2016

Nejlepší zelí má letos Josef Šimánek, porota hodnotila 29 vzorků

Příbram - Naložené domácí zelí dospělo ke svému vrcholu. O tom nejlepším opět rozhodla soutěž Březohorské zelí 2016, která se konala v sobotu v Jihočeské restauraci v Příbrami.

16.2.2016

Petr Kolář přiveze do Sedlčan starší popové hity i rockové novinky

Sedlčan - Petr Kolář je jeden z nejpopulárnějších domácích zpěváků, pravověrný rocker, ale zároveň interpret, kterého proslavilo účinkování v řadě úspěšných muzikálových projektů a kapel jako Precedens či Arakain. Loni v listopadu vydal nové studiové album s názvem A proč ne a některé písně z něj zazní i na sedlčanském koncertu. Ten se uskuteční ve čtvrtek 18. února od 19.30 hodin v divadelním sále Kulturního domu Josefa Suka.

13.2.2016

Cirkus, klauni, akrobatky. Umění Františka Tichého v zámku Dobříš

Dobříš – V Galerii JCM na zámku Dobříš připravili od února novou výstavu, která představuje díla českého malíře, grafika a ilustrátora jevištních scén Františka Tichého. Expozice předního představitele české výtvarné avantgardy je prodejní a k vidění bude do konce dubna.

11.2.2016

Něžná noc ovládne v pátek dobříšský kulturní dům

Dobříš /ROZHOVOR/ – Blanka Šrůmová a Jan Sahara Hedl, hudební legendy 90. let, se vracejí na pódia s novým projektem Něžná noc. Zítra vystoupí v dobříšském kulturním domě. Společně s partou zkušených muzikantů, kteří prošli kapelami jako ETC, Ivan Hlas či MCH band, zahrají od 20.30 hodin. Nejen o koncertu jsme si s Blankou Šrůmovou a Janem Saharou Hedlem povídali.

11.2.2016

Ředitel muzea se při masopustu změnil na řezníka

Sedlčany - Ředitel sedlčanského muzea David Hroch se v úterý změnil na pár hodin na řezníka. Muzeum bylo společně s loutkoherci ze sdružení Našlose a Základní uměleckou školou Sedlčany pořadatelem masopustního průvodu a s tím spojených taškařic.

10.2.2016

V Bohutíně oslavili jubilejní masopust

Bohutín /OBRAZEM/ -  Ve velkém stylu oslavili letos 90 let nepřetržitého konání masopustu hasiči v Bohutíně. Novinkou v jubilejním roce byl průvod obcí všech masek, který vyšel ze hřiště a končil na tradičním místě před hasičárnou. „Letošní rok je výjimečný i pro mě. Po 60 letech končím s funkcí Kecala a předávám štafetu mladším," svěřil se Jaroslav Kubík, který k masopustnímu úterku v Bohutíně neodmyslitelně patří.

9.2.2016

OBRAZEM: Bohutínský masopust v Pražské ulici v Příbrami

Příbram /FOTO, VIDEO/ – Pražská ulice v Příbrami v úterý ráno ožila tím pravým masopustním průvodem bohutínských hasičů, kteří přijeli pobavit místní obchodníky a kolemjdoucí, někteří maškarám přispěli i nějakou korunu do kasičky.

9.2.2016

Maškarám udělil Martin Krameš starostenská práva

Kosova Hora – Desítky maškar se vydaly také z parku Za Potokem na obchůzku Kosovou Horou. Nejprve jim pro lepší náladu zahráli několik písniček muzikanti a bylo na starostovi Martinu Kramešovi, aby udělil masopustu starostenská práva.

8.2.2016

OBRAZEM: Masopust ve Věšíně

Věšín - Tradiční masopustní veselí mají za sebou i ve Věšíně na Rožmitálsku, kde se o udržování tradic starají hasiči a další nadšenci. Průvod masek prošel ulicemi obce v sobotu.

8.2.2016

Masopustní Dařbuján s Pandrholou pobavili okolo 1600 diváků

Příbram /TIPY, KAM ZA MASOPUSTEM/ - Masopustní veselice na Příbramsku pokračují. Ještě v úterý 9. února se bohutínští hasiči v převlečení vydají do Pražské ulice pobavit místní obchodníky a na odpoledne v Bohutíně chystají představení, letos ve větším stylu k příležitosti 90 let trvání masopustu v obci. 

6.2.2016

Mnohé masopustní masky představují hojnost

Region /TRADICE A PŮVOD MASOPUSTŮ/ – Když vyjde masopustní průvod do ulic, přihlížející ani aktéři často netuší, z jakého důvodu se v něm vyskytují postavy medvěda, kobyly, Bakcha nebo také Bakuse či smrtky. Dlouhodobá tradice masopustů spojená se zabíjačkami a koblihami se drží hlavně na venkově, ale v posledních letech se obnovuje také ve městech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies