VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plivání ohně není tak nebezpečné, říká Marek Mašek

Příbram /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Začalo to nedělními schůzkami za Junior klubem, kde partička lidí šermovala s klacky a hrála si na rytíře. Pak založili fechtýřský spolek Anima Tenebra a dnes se s ním zúčastňují různých historických klání a festivalů a baví diváky na oslavách svými šermířskými vystoupeními v dobových kostýmech s opravdovými meči. Po setmění rádi také plivají oheň a bojují s hořícími zbraněmi.

6.5.2010 1
SDÍLEJ:

Šermíři z Anima Tenebra v akci.Foto: archiv Anima Tenebra

V neděli 9. května se koná od 14 do 17 hodin u kostela svatého Prokopa na Březových Horách jejich pravidelný trénink, tentokrát je ale zvaná široká veřejnost na podívanou, kterou si pro ně šermíři připravili. Zároveň pořádají i nábor nových členů. Vítán je každý, kterému bylo alespoň čtrnáct let. Ve spolku se nováčci naučí nejen umění meče, ale osvěží si i historické souvislosti, věnovat se mohou třeba také malování erbů nebo kaligrafii.

O historickém šermu, dobových představeních a spolku Anima Tenebra jsme si povídali s jeho heroldem Markem Maškem.

Co si může člověk pod pojmem Anima Tenebra představit?

Jsme občanské sdružení Anima Tenebra, což znamená v překladu Temná duše. Zabýváme se dobou středověku, historickým šermem, dobovými kostýmy i ohnivým vystoupením. Název fechtýřský spolek je odvozený od německého Fechten – šerm.

Pořádáte akce pro veřejnost?

Pořádáme různá šermířská vystoupení, zařizujeme i dobové tržiště. V repertoáru máme představení z hospodského prostředí jako rvačky, hodování, ale i šlechtické souboje rytířů. Pro děti máme připraveny pohádky boje dobra proti zlu s kouzly a zapálenými meči, když padne tma, děláme fireshow s pliváním ohně.

Kde všude jste už vystupovali?

Z českých akcí bych jmenoval třeba Příbramskou šalmaj na Svaté Hoře, byli jsme na Točníku, na zámku Orlík nebo třeba na Táborských slavnostech. Zúčastnili jsme se bitev Libušín, Veltruský Corvus, Podbořany nebo Zubštejn. V Německu jsme pak byli na Hussitenfestu v Bernau u Berlína a dalších místech.

Může se k vám přidat kdokoliv, nebo máte na uchazeče nějaké požadavky?

Žádné speciální požadavky nemáme, jenom by mělo být lidem, kteří se k nám chtějí přidat, víc než čtrnáct let. Na nedělní nábor se může přijít podívat kdokoliv. U svatého Prokopa postavíme stan a předvedeme samozřejmě i nějaké vystoupení pro návštěvníky.

Kolik vůbec stojí takový meč?

Na cvičení se dá sehnat třeba za dva tisíce, ale pokud má být kvalitní, tak jde cena i nad deset tisíc.

Jaké je vnitřní uspořádání vašeho spolku, dodržujete historickou hierarchii?

Hierarchie je rozdělená dobově na vyšší a nižší šlechtu. Tři nejvyšší členové tvoří panskou jednotu, zároveň to souvisí i s předsednictvem našeho občanského sdružení. Pak máme rytíře, panoše nebo třeba pážata. Já jsem kupříkladu herold, znalec erbů, máme i písaře či specialistu přes šerm.

Jak se plive oheň? Je to bezpečné?

Existuje řada technických sloučenin, které by měly být bezpečné, ale jsou v Čechách těžko sehnatelné a zároveň jsou hodně drahé. Takže se normálně používá lampový olej nebo petrolej, ale ten je hnusnější. Hlavně to nesmí člověk spolknout, jinak jde okamžitě zvracet. Obličej si namažu indulonou a pak prostě prskám. Hlavně je třeba být oholený… Není to tak nebezpečné, jak to vypadá. I když kluci teď zkoušejí třeba skok z podia do kotoulu a pak teprve plivají, tam už člověku spíš zaskočí.

Jaké používáte vybavení?

Bojujeme kovovými meči, sekerami, dýkami či tyčovými zbraněmi. Ve výzbroji máme plátové i kroužkové zbroje, dobové kostýmy i vybavení s doplňky, které je důležité pro vytvoření správné atmosféry.

Jak byste nalákal lidi na vaše vystoupení nebo rovnou na pravidelné tréninky?

Člověk je v přírodě, učí se boji i životu podle starých zvyklostí. Snažíme se lidem přibližovat historii. Studujeme i dobové materiály a rekonstruujeme dobové souboje. V neděli 9. května mají lidé možnost si to přijít alespoň vyzkoušet na Březové Hory. Moc akcí s podobným zaměřením se na Příbramsku nekoná. Jedna z mála je akorát třeba Příbramská šalmaj nebo heroldiáda v Březnici, proto chceme tuhle činnost rozvést na Příbramsku trochu víc.

Autor: Zbyšek Seifert

6.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímky sprejerství v Praze.

Příbramská policie dopadla sprejery

Okoř 2017. Eddie Stoilow
11

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Rady do zahrady: něco pro zdraví

Příbram - Přečtěte si další rady od pěstitele Petra Kumšty.

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení