VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Autoři Urban a Navrátil se vydali Stopou dějin Sedlčanky

Sedlčany – Dějinami místní dráhy Olbramovice – Sedlčany provází od jejích počátků na stránkách knihy Jiří Urban a Martin Navrátil. Novou publikaci s názvem Stopou dějin Sedlčanky vydalo občanské sdružení Posázavský Pacifik ke 120. výročí otevření této místní železniční dráhy.

1.10.2014
SDÍLEJ:

NOVOU PUBLIKACI Stopou dějin Sedlčanky vypravili ke čtenářům: (zleva) Jiří Urban, Martin Navrátil v pátek v podvečer. Foto: Marie Břeňová

Autoři novinku, na které sotva stačila zaschnout tiskařská čerň, společně se zástupcem tohoto sdružení Lumírem Běhalem představili v Městském muzeu v Sedlčanech v pátek 26. září. Všichni předtím zažívali horké chvilky. Jak při křtu publikace otevřeně přiznali, liknavostí grafika ji mohla tiskárna dokončit doslova na poslední chvíli.

Starosta Sedlčan Jiří Burian již při zběžném listování knihu pochválil. „Na první pohled musím říci, že je nádherná. Kromě textové části obsahuje řadu různých dokumentů, které připomínají rok 1894 a dokonce dobu před ním, ale hlavně celý život ´Sedlčanky´. Velice si vážím toho, že mohu být u oslav výročí této tratě již popáté," sdělil mimo jiné. Připomněl tím zároveň, že každých pět let členové Posázavského Pacifiku dělají příznivcům železnice radost v podobě jízd historickým parním vlakem, kulturním a doprovodným programem. „Všechny dokumenty, které jsou v knize soustředěny, jsou důležité pro současnou generaci. To nejdůležitější je, že by ale měla sloužit budoucím generacím, aby nepřišly chvíle, kdy ji bude chtít zase někdo rušit," pokračoval sedlčanský starosta.

Autoři knihy se shodli v tom, že kdyby nebylo nadšence Lumíra Běhala, jednatele sdružení Posázavský Pacifik, žádné oslavy železnice by se v Sedlčanech nekonaly a ani zmíněná publikace by se nenarodila. Sehnat dostatek finančních prostředků prý bylo jedno velké dobrodružství. Ale Lumíra Běhala problémy neodradily a potřebnou sumu i s podporou několika podnikatelů získal. Vyznal se z toho, že má k sedlčanské lokálce osobní vřelý vztah. „Prožil jsem s ní kus života a tuto trať jsem si zamiloval," prohlásil.

„Nebýt nadšení Sedlčaňáků, kteří se vždy jednou za pět let dostaví na oslavy i s dětmi a za dalších pět let doroste další generace, která se na mašinky těší, tak bychom oslavy nedělali," připustil jedním dechem Běhal. „Výročí trati Olbramovice – Sedlčany je pro naše občanské sdružení nejvýznamnější akcí letošního roku. Posázavský Pacifik propaguje železnice a turistiku, především v Posázaví, organizuje jízdy výletních vlaků a zachraňuje technické a industriální památky," dodal stručně k činnosti sdružení. Martin Navrátil, zaměstnanec Českých drah a jeden z autorů publikace, vyzdvihl spolupráci sedlčanského muzea, kde mohli čerpat podklady pro svoji knihu.

„Největší radost ale mám ze tří historických snímků, které se podařilo získat od Bedřicha Rotrekla, modeláře z Chrudimi. Jsou to nádherné fotografie a jedna z nich je právě na titulní straně," upozornil Navrátil. Knihu je možné zakoupit v Městském muzeu v Sedlčanech, v prodejnách železniční literatury, u smluvních knihkupců a případně u vydavatele – tedy u sdružení Posázavský Pacifik. Marie Břeňová

Autor: Redakce

1.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Červený Hrádek u Sedlčan

Benefiční festival pomůže dětem s ichtyózou

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

Bohutín - Turnaj s velkou tradicí, to je Hospoda cup v Bohutíně. Turnaje hraného od roku 1998 se letos zhostil tým EventPeople a uvedl jej do nového kabátu. 

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení