Kapela Keach si mimo jiné v roce 1985 zahrála ve slavném filmu Vesničko má středisková a svůj comeback ohlásila nedávno po pětadvaceti letech při příležitosti jubilejního ročníku bigbítového festivalu v Příbrami.

Současná kapela Golf úspěšně navázala na přetrženou nit a je dodnes pravidelným a oblíbeným hostem zábav a dalších akcí v regionu i mimo něj. To je velmi stručné představení tří hudebních uskupení, která vystoupí při Vzpomínkovém večeru s bigbítovými legendami. Bude se konat 4. prosince od 20 hodin ve Společenském centru v Rožmitále pod Třemšínem.

Vstupenky v ceně 80 korun jsou v předprodeji v rožmitálském kulturním klubu. Všechny kapely vystoupí bez nároku na honorář a výtěžek večera půjde na nákup herních prvků pro rožmitálské děti v mateřské škole a školní družině.

Golf si získal davy fanoušků, ale vadil

Golf sedmdesátých let se vrátí na pódium po více než třiceti letech. Jeho kapelníkovi Vladimíru Ochtábcovi bylo v době vzniku kapely 21 let a o fanoušky neměl Golf za dobu své existence žádnou nouzi. „Chodily na ně kvanta lidí,“ vzpomínají dodnes Rožmitálští. „Psal se rok 1971, když jsme to dali dohromady. Naším zřizovatelem byl Socialistický svaz mládeže Rožmitál. Musel jsem si udělat kapelnické zkoušky, s čímž mi tehdy moc pomohl pan Šuchman. Měli jsme asi 160 písniček. Chodili jsme na přehrávky, což už dnešní kapely skoro ani neznají, a podle přehrávek jsme si mohli vzít za vystoupení 680 korun. Měli jsme ale spoustu kšeftů. Hrávalo se pátky, soboty, neděle. Hráli jsme na Příbramsku, Sedlčansku, Plzeňsku, na Šumavě, měsíc jsme byli na Zvíkově jako předkapela Jany Kratochvílové. Jezdili jsme čtyři roky hrát i do Německa. Zahajovali jsme také filmové festivaly v Rožmitále. Bylo toho moc a bylo to fajn,“ říká dnes šedesátiletý Vladimír Ochtábec z Rožmitálu. Kapela se sice prý snažila, aby nikomu moc nevadila, ale v roce 1979 ji stejně zrušili.

„Přišlo rozhodnutí, že naše hudba nevychovává socialistickou mládež a že nám dočasně pozastavují činnost. Přitom jsme hráli třeba i pro okresní výbor SSM. Na bigbítovém festivalu v Příbrami, kterému se nesmělo říkat bigbítový, ale kytarový, jsme dokonce hráli ve svazáckých krojích. Ale v Rožmitále byly i jiné kapely, které neměly kšefty a my jo. Tak jsme holt vadili,“ říká Ochtábec. Ten teď po mnoha letech znovu zasedl za bicí a dal se s kluky z kapely Emilem Peštou, Karlem Cafourkem a Petrem Polákem znovu do zkoušení. Právě v této sestavě starý Golf ve společenském centru vystoupí, i když obsazení se v průběhu let různě měnilo. Nebude chybět ani zpěvačka Marta Ryšánková.

„Tehdy se jmenovala Hondlíková. Zkoušely s námi různé holky, ale Marta byla z nich nejlepší. Zpívala s námi asi čtyři roky,“ hodnotí Vladimír Ochtábec. „I zvukař Milan Panýrek s námi při vzpomínkovém večeru bude. Jezdil s námi celou dobu.“ Kde se tehdy vzal název Golf? „To nevím. Ale kouřívali jsme cigarety ´Golfky´, tak možná proto Golf,“ doplnil bývalý kapelník. O tom, že by se dalo vystoupení na akci ve společenském centru nazvat návratem, nechce moc slyšet. „Je to zavzpomínání. Musí to být sranda. Ale v šedesáti už nechci nikde bláznit. Bývali jsme vyřvaní, nevyspalí, dnes už by bylo něco takového asi nad naše síly.“

Keach připravil návrat ve velkém stylu

Návrat ve velkém stylu přichystala letos kapela Keach, která je další bigbítovou legendou. Čtvrtého prosince nastoupí před diváky ve výborné formě. Vznikla na podzim roku 1981, ale hudební začátky se datují do roku 1975. Klávesista Milan Šefl tehdy založil s bubeníkem Mirkem Kučerou a basistou Mirkem Horňákem trio s názvem Pluton. O rok později už však prý bylo jasné, že trio se na tehdejších tancovačkách neuplatní, a tak se skupina rozšířila o kytaristu Arpáda Peštu a trumpetistu Jardu Tomana.

„Zlomový okamžik pro skupinu Pluton nastal s příchodem Petra Zizlera, který, ač kytarista, tuto skupinu rozšířil o saxofon a tím podstatně obohatil dosud hraný repertoár. V roce 1978 se skupina rozpadla a většina muzikantů postupně odešla na dvouletou základní vojenskou službu. Na podzim roku 1981 jsme se znovu sešli s Petrem Zizlerem, tentokrát ale už s jasným cílem, založit skupinu Keach, která by pronikla dál než k hranicím okresu,“ uvedl Milan Šefl. Na inzerát se prý v té době ozvali dva muzikanti z Plzně, bubeník Honza Gilian a basista Petr Trubač. V tomto složení už kapela hrála nejen ve středních, ale i západních a jižních Čechách. Post bubeníka a basisty zakládající členové Keachu postupně obměňovali a na pomyslný vrchol se dostali až ve složení Petr Zizler - kytara, Milan Šefl – klávesy, Ota Gondáš – bicí a Láďa Caisek – baskytara.

„V roce 1985 jsme si v tomto složení ještě zahráli ve filmu Vesničko má středisková. A jelikož z vrcholu následuje pouze pád, skupina se na podzim roku 1985 rozpadla,“ doplnil Milan Šefl. Comeback skupiny Keach přišel po pětadvaceti letech. „Byli jsme k němu vyzváni proto, abychom se mohli zúčastnit jubilejního 10. bigbeatového festivalu. Ten se konal koncem června letošního roku v Příbrami,“ vysvětlil Milan Šefl, který stál u zrodu kapely a i dnes věnuje spolu s dalšími členy kapele spoustu volného času.

Současná kapela Golf úspěšně navázala na přetrženou nit

Na novodobou kapelu Golf není třeba obsáhle vzpomínat. Je to příjemná a oblíbená současnost. Skupina hraje od roku 1995, úspěšně navázala na kdysi slavné „Golfáky“ a přes nejrůznější změny v obsazení a čtyřletou přestávku dodnes baví stovky lidí na plesech, zábavách, tancovačkách, svatbách a dalších akcích po celé republice.

Nyní v ní působí zpěvák a klávesista Michal Filina, zpěvák a kytarista Zbyněk Duchoň, zpěvák a bubeník Jiří Fürst a baskytarista Marcel Dobeš. Přestože historie novodobého Golfu nesahá příliš hluboko, na Vzpomínkový večer s bigbítovými legendami tato kapela neodmyslitelně patří. Rozhodla se totiž táhnout tu nelehkou muzikantskou káru dál a skvěle se jí to daří.

FRANTIŠEK ŽÁN