VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Březové Hory letos slaví výročí, před 120 lety se staly královským horním městem

Příbram – Březové Hory letos slaví 120 let od povýšení městečka na královské horní město. Události té doby popisuje v následujícím textu ředitelka příbramského archivu Věra Smolová.

26.1.2017
SDÍLEJ:

ZNAK Březových Hor vyobrazený a popsaný na privilegiu vydaném samotným císařem 19. ledna 1897.Foto: archiv SOA Příbram

V březnu 1883 se stal starostou březohorské obce krupař a staročech Josef Šembera. Pokračoval v obrovském úsilí svých obětavých předchůdců, kteří z Březových Hor chtěli vybudovat plnoprávné město.

Při sčítání v lednu 1891 tu žilo 5124 obyvatel ve 367 domech. Dne 4. března 1892 podala zdejší obec po mnohaletých přípravách žádost o povýšení Březových Hor na královské horní město. Doufala, že se díky tomu zlepší i hospodářské a sociální podmínky života v městečku, které trpělo slábnoucím výnosem zdejších dolů. Pro představu: dne 19. května 1892 se místní školní rada rozhodla pro chudobu osvobodit z 1579 žáků březohorských škol od placení školného 1100 žáků – přímo z Březových Hor jich bylo 869.

Dne 31. května 1892 vypukl na dole Marie požár, při kterém zahynulo z 319 osob 73 havířů z Březových Hor. Katastrofa vyvolala velkou solidaritu obyvatelstva země a ve svých důsledcích pochopitelně vedla k dalšímu posílení dělnického hnutí a následnému zpřísnění bezpečnostních opatření na Březových Horách a v okolí. V červenci 1895 opět otřásla životem v obci výjimečná událost – vražda člena obecního zastupitelstva Karla Reytta z Baumgartenu, báňského inspektora. Jeho vrahem byl zaměstnanec horního závodu Antonín Hoffmann, propuštěný pro svou špatnou pracovní morálku.

Zřejmě i vzhledem k výše popsaným událostem nařídil císař František Josef I. až svým rozhodnutím z 20. dubna 1896 povýšit stávající městečko Březové Hory na královské horní město. Oslava byla odložena do doby, než bude vymalován a vyčištěn kostel, a konala se 13. září 1896. Týž císař pak 19. ledna 1897 vydal pro Březové Hory privilegium a povolil mu v něm užívat znak, který byl v této listině popsán a vyobrazen. Povýšení bylo městu uděleno v důsledku ocenění jeho řádně vedených obecních záležitostí a významné horní činnosti. Praktické pomoci, například navrhovaného zřízení státního náhradního průmyslu (továrny na tabák, na střelný prach, na železniční vagóny atd.) se však město nedočkalo. A přímo symbolicky se roku 1897 konala poslední prokopská pouť s tradiční hornickou parádou. Příštího roku už šel průvod jen od kostela sv. Vojtěcha. Hrála sice hornická kapela, ale v průvodu šli jen uniformovaní dozorci, duchovenstvo a horní úředníci v čele s přednostou horního závodu.

Autor: Redakce

26.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení