VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtenář roku Josef Hrdlička má rád knihy a předčítá z nich i oběma synům

Sedlčany – Knihovnice hledaly počtvrté nejlepšího sedlčanského čtenáře, tentokrát v kategorii „táta – čtenář". Slavnostně jím byl vyhlášen v pátek 13. března odpoledne Josef Hrdlička. Zvítězil mezi adepty, kteří museli splňovat několik základních kritérií.

16.3.2015
SDÍLEJ:

Čtenář roku Josef Hrdlička má rád knihy a předčítá z nich i oběma synům.Foto: Marie Břeňová

„V roce vyhodnocení musí mít nezletilé děti a být spolu s nimi aktivními čtenáři naší knihovny. Pokud se účastní ještě některých akcí, které pořádáme, byl to pro adepta bonus," uvedla ředitelka knihovny Blanka Tauberová s tím, že hledání táty – čtenáře nebylo až tak snadné. Z ankety, na kterou odpovídaly děti, vyplynulo, že asi v 58 procentech jim čte knihy maminka. „Dalších dvacet procent odpovědělo, že babička, jen šestnáct procent řeklo, že jim předčítá tatínek. Chlapů, kteří čtou dětem knížky, není mnoho," uvedla ředitelka a udělala následně průzkum mezi dětskými posluchači a ten přibližně kopíroval tuto statistiku.

Josef Hrdlička uvedl, že osmiletému synovi Františkovi předčítá především přírodovědnou literaturu, o kterou má největší zájem. „Ale knížky si čte také sám," upřesnil. Tříletému synovi Jáchymovi předčítá táta pohádky. „Sám zvládnu dvě tři knihy za týden," poznamenal s tím, že žánr nemá úplně vyhraněný. Sáhne po dobrém románu, ale také po cestopisu nebo poezii.

Ředitelka Tauberová uvedla, že čtenáře roku nevyhlašují jen Sedlčany, ale jde o celorepublikovou aktivitu knihoven. „Celostátní čtenář roku bývá vyhlašován v České televizi při příležitosti vyhlášení knižních cen Magnesia Litera," uvedla ředitelka. I když Josef Hrdlička již v tuto chvíli ví, že do finále nepostoupí, nijak ho nemrzí, že se na televizní obrazovce neobjeví. Titul ho těší, ale žádnou zásluhu v pravidelném půjčování knih a jejich hlasitým čtením svým dvěma synům nevidí. Četba je i pro něho příjemná záliba.

„Překvapilo mě, že se hovořilo o tom, že dětem čtou maminky, babičky, tatínkové. Ta informace mi připadá naprosto nevyvážená? A kde jsou čtenáři – dědové?" zeptal se při vyhodnocení místostarosta Sedlčan Miroslav Hölzel. „Komu z vás čte také dědeček?" zeptal se přítomných dětí a objevila se jen jedna ruka. „Nechci dnešní odpoledne a tuto pohodovou slavnost zlehčovat. Důležité je, že tyto aktivity jsou, protože čtení je jednou z neodmyslitelných činností, vzdělávání a výchovy lidí. Je hrozně důležité, aby děti četly a především než to zvládnou samy, aby jim četli dospělí nebo jejich sourozenci. Probouzí se tím fantazie, zvídavost vidět přečtené na vlastní oči. Se čtením souvisí i řada dalších věcí, které se týkají vašeho života, slovní zásoby, možnosti komunikovat ve škole, v práci a jakékoliv činnosti," řekl mimo jiné místostarosta malým posluchačům s tím, že dobré je číst každý den.

Ředitelka Tauberová na závěr vyhodnocení oslovila děti s tím, že čtení nahlas není něco, za co bychom se měli stydět. „Naopak. Není pravda, že se tak čte jen malým dětem. Čtou si nahlas i dospělí a lidem, kteří žijí sami je dokonce doporučována taková četba, protože to daleko víc podporuje jejich paměť a činnost mozku," uvedla. „Hlasité čtení je důležité i pro sounáležitost rodiny," dodala.

Zaměstnankyně knihovny berou již jako součást svého povolání akci nazvanou „Knihovnice v pohybu", kdy se vypravují do sedlčanského domova seniorů, do léčebny dlouhodobě nemocných nebo do mateřských školek a v těchto prostředích jim čtou – z knih, které si posluchači sami vybrali nebo které mají knihovnice v oblibě.  Marie Břeňová

Autor: Redakce

16.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Předzahrádky restaurací jsou terčem kritiky

Příbram /FOTOGALERIE/ -  Třetí měsíc platí zákaz kouření v prostorách restaurací. Zapálit si cigaretu u piva či po jídle je možné jen venku. Předzahrádky snad nikdy nebyly tak obsazené jako letos.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení