VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dny lidové architektury začínaly letos na Příbramsku

Vysoký Chlumec /FOTOGALERIE/ - Vysokochlumecký skanzen, pobočka Hornického muzea Příbram, v sobotu ožil řemesly – pekař zadělal těsto a upekl chléb, kovář roztopil výheň, do pohybu se dalo mlýnské kolo i vodní pila. Svůj um předváděl tesař, výrobci keramiky, hudebních nástrojů nebo perníkářka. Příjemnou atmosféru navodili zpěváci, tanečníci a muzikanti folklórního souboru z Domažlicka.

15.7.2017
SDÍLEJ:

Vysokochlumecký skanzen v sobotu oživila řemesla i folklór z Domažlicka.Foto: Marie Břeňová

Zájem byl o komentované prohlídky expozic muzea. Skanzen se stal také výchozím bodem pro putování za lidovými stavbami speciálními mikrobusy. Pavel Bureš, člen přípravného týmu z Národního památkového ústavu, vyhlídkové trasy upřesnil: „Připravili jsme na dnešek dvě. Jižní okruh vede k osamocenému Libskému mlýnu na Sedleckém potoce, pokračovat budeme na Libčice, Žemličkovu Lhotu, Vilasovu Lhotu, Kojetín. Jihozápadní trasa nabízí v Brzině návštěvu historické hospody, v Drážkově nás bude u špejcharu čekat majitel František Vácha, v Bražné jsme domluvili návštěvu gotické sýpky, možná si zvenku prohlédneme roubenku v Bláhově Lhotě… Některými vesnicemi budeme jen projíždět, protože bychom vše za dvě a čtvrt hodiny nezvládli.“

Středočeský kraj také nabízel ve svém stánku mimo jiné mapy vhodné pro toulky po Brdech, Příbramsku, Sedlčansku, České Sibiři, ale i do Podblanicka, Posázaví a dalších koutech vhodných k objevování. Příští rok předají Středočeši pomyslnou štafetu při pořádání šestého ročníku Dnů lidové architektury Plzeňskému kraji. 

Křtilo se vodou z potoka

Zpestřením programu byl křest dvou skládanek Lidové stavby Středočeského kraje – jih a Muzeum vesnických staveb středního Povltaví ve Vysokém Chlumci. Pro návštěvníky regionu nebo i kraje mohou být užitečným průvodcem do míst se stavbami lidové architektury a pomohou poznat jejich zvláštnosti.

Křtilo se na pódiu vodou z Libíňského potoka. Předtím se ale o mikrofon vystřídala řada řečníků. Josef Velfl, ředitel Hornického muzea Příbram, sdělil, že v současné době má skanzen 18 objektů. Připomněl, že jeho historie se začala psát v roce 1998: „Tehdy naše muzeum bylo pod okresním úřadem a měl jsem týden na rozmyšlení, zda do tohoto projektu půjdeme nebo ne. Od okresního úřadu jsme dostali prostředky, abychom pozemek od Lobkowiczů mohli vykoupit. Mnozí z vás možná ani netuší, že ani jedna chaloupka tady nestála, že všechny objekty sem byly transferovány z blízkého i vzdálenějšího okolí.“

Ke změně zřizovatele došlo v roce 2001 a Krajský úřad Středočeského kraje je jím doposud. „Mojí šéfovou byla nynější náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková. Díky ní jsme dokončili v roce 2005 katr – nádhernou technickou stavbu, v roce 2003 jsme společně s ní připravovali transfer stavby z Arnoštovic, v letech 2004 až 2005 záchranu objektů z Mašova,“ upozorňoval Velfl postupně na ní, další hosty, svoje kolegy a lidi z regionu, kteří sehráli při budování muzea lidových staveb středního Povltaví nějakou roli. Zmínil se, že důležitým člověkem pro něho byl Lubomír Procházka, současný vedoucí vysokochlumeckého skanzenu.

K senátorovi a sedlčanskému starostovi Jiřímu Burianovi například podotkl, že malovaná skříň ze stavení z Obděnic je hezkým kusem nábytku, který muzeu daroval. Upozornil na přítomného náměstka hejtmanky Středočeského kraje Daniela Marka: „Ten nám letos naplánoval peníze na sakrální stavbu a pokud vše dopadne dobře, tak do konce letošního roku bude stát ve skanzenu kaplička.“ Velfl pochvalně hovořil také o úzké spolupráci s městysem Vysoký Chlumec a jeho starostou Františkem Chlastákem, s petrovickým starostou Petrem Štěpánkem a dalšími představiteli obecních samospráv. 

Nejvíc květnatý projev měl tradičně starosta městyse Vysoký Chlumec František Chlasták. Hovořil o údolí u Libíňského potoka jako o místě opředeném pověstmi. O vílách, bezhlavých jezdcích, ohnivých mužících, které díky své fantazii jako kluk vídával. „Když jsem dospíval, mohl jsem se tu ale potkávat s herci Františkem Smolíkem nebo Bohuslavem Bezouškou, kteří v naší krajině léta houbařili. Vybudování skanzenu považuji za splnění klukovského snu. Dnešní den pojímám jako veselici, poděkování chaloupkám našich babiček a dědů, jejichž štíty se zdvíhají k nebesům. Krásu sami objevíte ve světnicích, které jsou oltářem každé hospodyně,“ sděloval své niterní pocity starosta Chlasták. 

Lidová architektura potřebuje ochránce

„Je velice dobře, že akce jako tato, přitahuje pozornost veřejnosti i odborníků k našemu kulturnímu dědictví. To dává šanci, že najde své příznivce a své ochránce a bude nás inspirovat k dalším aktivitám. Ministerstvo kultury pro lidovou architekturu, která je uchovávána prostřednictvím muzeí v přírodě, chce také leccos učinit - i pro skanzeny, které nejsou v rukách státu, ale krajů nebo jiných zřizovatelů,“ potěšila příslibem náměstkyně ministra. Připomněla, že Středočeský kraj je na muzea v přírodě bohatý.

Konkrétně se zmínila o skanzenu v Přerově nad Labem nebo Muzeu lidové architektury v Kouřimi. „Valašské muzeum v přírodě zřídilo metodické centrum, které by mělo pomáhat ostatním muzeím v přírodě tak, aby mohly o skvosty lidové architektury pečovat,“ informovala Matoušková. 

Mezi stovkami lidí, které sobotní akce přilákala, byl fotograf Petr Hrubeš. „Přišel jsem se podívat s dcerkou Aničkou a její kamarádkou Verčou. O lidovou architekturu se zajímám. Bydlím sice v Praze, ale na venkově jsem si opravil chalupu, kde bych chtěl žít. Šindele, jako vidím tady, jsem ale na střechu nedával,“ usmál se. Dodal, že nejvíc ho z řemesel zajímá keramika. 

Další příležitost k poznávání řemesel bude mít on i další zájemci již brzy - 22. července se bude ve vysokochlumeckém skanzenu konat od 9 do 18 hodin tradiční Den řemesel. 

Marie Břeňová

Autor: Redakce

15.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příbramský cyklista Vojtěch Sedláček (uprostřed) se stal juniorským mistrem České republiky v časovce jednotlivců.

Sedláček zářil, ve světové časovce dojel jedenáctý!

Třída I. B ZŠ Příbram v ulici Bratří Čapků pod vedením učitelky Heleny Ryčlové.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze základní školy v Příbrami

Obce investují miliony, aby udržely lékaře

Příbramsko – Dětský lékař, praktický lékař, zubař v menší obci už zdaleka není takovou samozřejmostí, jako tomu bývalo dříve. Po pediatrech, kteří odešli do důchodu, zůstaly prázdné, často i dobře vybavené ordinace. Obyvatel vesnic, ale i menších měst, se proto dojíždění do těch větších nevyhnou. Vybavená, ale opuštěná ordinace zůstala před dvěma lety například v Milíně po odchodu pediatra do důchodu.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Ve středu v Příbramském deníku: prvňáčci z 2. ZŠ Bratří Čapků!

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 20. září pokračujeme fotkami usměvavých dětí z 6. základní školy. Už ve středu v Příbramském deníku.

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Střední Čechy – Dodatečné peníze pro žadatele o dotaci na výměnu starých kotlů v rodinných domech za nové schválili v úterý středočeští zastupitelé. Po delší debatě přikývli argumentu, že je spravedlivé, aby v rámci druhého kola výzvy kotlíkových dotací byli uspokojeni i žadatelé čekající na sklonku zimy ve frontě před krajským úřadem, na které by se dostalo, kdyby je nepředběhly žádosti doručené prostřednictvím kurýrů. V kauze provázené emocemi nakonec zastupitelé dospěli k vzácné shodě: pro se zvedlo 46 rukou, proti nebyl nikdo – a sedm volených zástupců občanů se hlasování zdrželo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení