VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dny lidové architektury začínaly letos na Příbramsku

Vysoký Chlumec /FOTOGALERIE/ - Vysokochlumecký skanzen, pobočka Hornického muzea Příbram, v sobotu ožil řemesly – pekař zadělal těsto a upekl chléb, kovář roztopil výheň, do pohybu se dalo mlýnské kolo i vodní pila. Svůj um předváděl tesař, výrobci keramiky, hudebních nástrojů nebo perníkářka. Příjemnou atmosféru navodili zpěváci, tanečníci a muzikanti folklórního souboru z Domažlicka.

15.7.2017
SDÍLEJ:

Vysokochlumecký skanzen v sobotu oživila řemesla i folklór z Domažlicka.Foto: Marie Břeňová

Zájem byl o komentované prohlídky expozic muzea. Skanzen se stal také výchozím bodem pro putování za lidovými stavbami speciálními mikrobusy. Pavel Bureš, člen přípravného týmu z Národního památkového ústavu, vyhlídkové trasy upřesnil: „Připravili jsme na dnešek dvě. Jižní okruh vede k osamocenému Libskému mlýnu na Sedleckém potoce, pokračovat budeme na Libčice, Žemličkovu Lhotu, Vilasovu Lhotu, Kojetín. Jihozápadní trasa nabízí v Brzině návštěvu historické hospody, v Drážkově nás bude u špejcharu čekat majitel František Vácha, v Bražné jsme domluvili návštěvu gotické sýpky, možná si zvenku prohlédneme roubenku v Bláhově Lhotě… Některými vesnicemi budeme jen projíždět, protože bychom vše za dvě a čtvrt hodiny nezvládli.“

Středočeský kraj také nabízel ve svém stánku mimo jiné mapy vhodné pro toulky po Brdech, Příbramsku, Sedlčansku, České Sibiři, ale i do Podblanicka, Posázaví a dalších koutech vhodných k objevování. Příští rok předají Středočeši pomyslnou štafetu při pořádání šestého ročníku Dnů lidové architektury Plzeňskému kraji. 

Křtilo se vodou z potoka

Zpestřením programu byl křest dvou skládanek Lidové stavby Středočeského kraje – jih a Muzeum vesnických staveb středního Povltaví ve Vysokém Chlumci. Pro návštěvníky regionu nebo i kraje mohou být užitečným průvodcem do míst se stavbami lidové architektury a pomohou poznat jejich zvláštnosti.

Křtilo se na pódiu vodou z Libíňského potoka. Předtím se ale o mikrofon vystřídala řada řečníků. Josef Velfl, ředitel Hornického muzea Příbram, sdělil, že v současné době má skanzen 18 objektů. Připomněl, že jeho historie se začala psát v roce 1998: „Tehdy naše muzeum bylo pod okresním úřadem a měl jsem týden na rozmyšlení, zda do tohoto projektu půjdeme nebo ne. Od okresního úřadu jsme dostali prostředky, abychom pozemek od Lobkowiczů mohli vykoupit. Mnozí z vás možná ani netuší, že ani jedna chaloupka tady nestála, že všechny objekty sem byly transferovány z blízkého i vzdálenějšího okolí.“

Ke změně zřizovatele došlo v roce 2001 a Krajský úřad Středočeského kraje je jím doposud. „Mojí šéfovou byla nynější náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková. Díky ní jsme dokončili v roce 2005 katr – nádhernou technickou stavbu, v roce 2003 jsme společně s ní připravovali transfer stavby z Arnoštovic, v letech 2004 až 2005 záchranu objektů z Mašova,“ upozorňoval Velfl postupně na ní, další hosty, svoje kolegy a lidi z regionu, kteří sehráli při budování muzea lidových staveb středního Povltaví nějakou roli. Zmínil se, že důležitým člověkem pro něho byl Lubomír Procházka, současný vedoucí vysokochlumeckého skanzenu.

K senátorovi a sedlčanskému starostovi Jiřímu Burianovi například podotkl, že malovaná skříň ze stavení z Obděnic je hezkým kusem nábytku, který muzeu daroval. Upozornil na přítomného náměstka hejtmanky Středočeského kraje Daniela Marka: „Ten nám letos naplánoval peníze na sakrální stavbu a pokud vše dopadne dobře, tak do konce letošního roku bude stát ve skanzenu kaplička.“ Velfl pochvalně hovořil také o úzké spolupráci s městysem Vysoký Chlumec a jeho starostou Františkem Chlastákem, s petrovickým starostou Petrem Štěpánkem a dalšími představiteli obecních samospráv. 

Nejvíc květnatý projev měl tradičně starosta městyse Vysoký Chlumec František Chlasták. Hovořil o údolí u Libíňského potoka jako o místě opředeném pověstmi. O vílách, bezhlavých jezdcích, ohnivých mužících, které díky své fantazii jako kluk vídával. „Když jsem dospíval, mohl jsem se tu ale potkávat s herci Františkem Smolíkem nebo Bohuslavem Bezouškou, kteří v naší krajině léta houbařili. Vybudování skanzenu považuji za splnění klukovského snu. Dnešní den pojímám jako veselici, poděkování chaloupkám našich babiček a dědů, jejichž štíty se zdvíhají k nebesům. Krásu sami objevíte ve světnicích, které jsou oltářem každé hospodyně,“ sděloval své niterní pocity starosta Chlasták. 

Lidová architektura potřebuje ochránce

„Je velice dobře, že akce jako tato, přitahuje pozornost veřejnosti i odborníků k našemu kulturnímu dědictví. To dává šanci, že najde své příznivce a své ochránce a bude nás inspirovat k dalším aktivitám. Ministerstvo kultury pro lidovou architekturu, která je uchovávána prostřednictvím muzeí v přírodě, chce také leccos učinit - i pro skanzeny, které nejsou v rukách státu, ale krajů nebo jiných zřizovatelů,“ potěšila příslibem náměstkyně ministra. Připomněla, že Středočeský kraj je na muzea v přírodě bohatý.

Konkrétně se zmínila o skanzenu v Přerově nad Labem nebo Muzeu lidové architektury v Kouřimi. „Valašské muzeum v přírodě zřídilo metodické centrum, které by mělo pomáhat ostatním muzeím v přírodě tak, aby mohly o skvosty lidové architektury pečovat,“ informovala Matoušková. 

Mezi stovkami lidí, které sobotní akce přilákala, byl fotograf Petr Hrubeš. „Přišel jsem se podívat s dcerkou Aničkou a její kamarádkou Verčou. O lidovou architekturu se zajímám. Bydlím sice v Praze, ale na venkově jsem si opravil chalupu, kde bych chtěl žít. Šindele, jako vidím tady, jsem ale na střechu nedával,“ usmál se. Dodal, že nejvíc ho z řemesel zajímá keramika. 

Další příležitost k poznávání řemesel bude mít on i další zájemci již brzy - 22. července se bude ve vysokochlumeckém skanzenu konat od 9 do 18 hodin tradiční Den řemesel. 

Marie Břeňová

Autor: Redakce

15.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Veronika Novotná si běží pro první místo ve štafetě na ME kategorie U17.

Pětibojaři na mistrovství světa nezklamali

Oblastní nemocnice Příbram.

Péče ORL v Příbrami i přes krizi s lékaři zůstane

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Sezóna mláďat pomalu končí, je čas na pořádné letní akce, říká Pavel Křížek

Hrachov /FOTOGALERIE/ - Ochrana fauny je nezisková organizace působící v Hrachově a ve Voticích. V Hrachově je záchranná stanice pro zraněné divoce žijící živočichy a ve Voticích Motýlárium. V hrachovském areálu se konají také kulturní a vzdělávací akce a přednášky pro veřejnost. Ředitel a zakladatel Ochrany fauny Pavel Křížek zodpověděl několik otázek týkajících se léta v záchranné stanici a také jaké plánují akce pro veřejnost.

Hlavním problémem neplodných párů je dnes jejich vyšší věk, říká gynekolog

Příbramsko - Porodníka Jana Rapsu bylo dříve možné potkat v příbramské porodnici, kde jeho uklidňující a pečlivý přístup usnadnil těžkou chvilku nejedné nastávající matce. Dnes se o své pacientky stará hlavně v gynekologické ambulanci v Sedlčanech. Jednou týdně si odskočí do IVF centra v Praze, kde pomáhá budoucím rodičům v problémových případech s otěhotním.  

Chcete uvolnit svou mysl? Vydejte se na jógu

Střední Čechy /ANKETA/ - Každodenní stres a pracovní nasazení si vybírá svou daň. Většina z nás je pod velkým tlakem. Pokud toužíte po aktivitě, která zpevní vaše tělo a ještě přitom uvolní vaši mysl, je jóga přesně to, co hledáte.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení