VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do skanzenu přišli 
s řemeslníky slavit velikonoční svátky i cizinci

Vysoký Chlumec – Jaro ustoupilo již několik dnů před Velikonocemi zimě, ale ta chvílemi oblékala krajinu do sněhového hávu. Sněhové vločky smíchané s deštěm tvořily kolorit také prohlídkám ve Středočeském muzeu lidových staveb středního Povltaví. Přesto mohli být průvodci ve vysokochlumeckém skanzenu se zájmem návštěvníků o ukázky řemesel a připomenutí jarních zvyků spokojeni.

6.4.2015
SDÍLEJ:

Velikonoce ve skanzenu.Foto: Marie Břeňová

„Pět dní tu byl pořádný frmol. Do čtvrtka si přišlo užít svátky jara 1350 lidí, zájem měly především školy. Program s ukázkami rukodělných prací trval do neděle a do té doby už chodili jen jednotlivci nebo malé skupinky," bilancovala v pokladně skanzenu Libuše Bursíková. Lidé ale proudili do skanzenu podívat se na řemesla ještě do neděle 5. dubna. Libuše Bursíková tak celkový výsledek poopravila na 2550 lidí.

Útulno však bylo v roubenkách. Ruce při pletení pomlázek a košíků tak nezábly ani Jana Podlipského, který měl zatopeno v kamnech s pecí. „Proutků bylo letos dost a dost a vybavili mě i kamarádi," poznamenal.

Miroslav Dvořák z Olbramovic před zraky návštěvníků zase v dalším historickém stavení odléval svíčky z včelího vosku, zájem byl i o zadělávání těsta a pečení dobrot nebo o výrobky z kukuřičného šustí. Ty předváděla Jana Grossová od Orlické přehrady.

„Děti si mohly za pomoci šustí ozdobit vajíčko nebo kuřátko. Panenka by pro začátečníky byla těžká. Školákům se to líbilo a svoje výtvory si odnášeli domů," uvedla. Potěšil ji prý potlesk návštěvníků z Francie, kterým ohodnotili její práci.

Šikovné ruce nenechal zahálet ani Václav Křížek z Křepenic – někteří lidé okukovali Krista na kříži nebo další církevní motivy, jiní obdivovali sáně podobné těm z pohádky Mrazík nebo plastiky dívek. Monika Schiszmanová z Heřmaniček měla svoje stanoviště ve světnici roubeného vodního mlýna dovezeného z Radešic. Věnovala se tu celý týden výrobě kraslic. „Předvádím voskový reliéf a voskovou batiku. Návštěvníci si mohli vyzkoušet výrobu děrovaných kraslic. Vrtání do křehké skořápky se bojí především dospělí, ale jak s tím začnou, tak je to zaujme natolik, že k tomu děti ani nechtějí pustit," smála se. „Mám na výrobu, prodej, předváděcí akce, výstavy a kurzy živnostenský list. Ale moje civilní povolání je účetní," dodala.

Zastoupena byla i jiná řemesla. O velikonočním víkendu byly také na místě ukázky výroby vinutých perel nebo otloukání píšťal a píšťalek, bez kterých se také Velikonoce na vsi neobešly. Marie Břeňová

Autor: Redakce

6.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

K velkému životnímu jubileu přijela Marii Krejčové popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí.

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Ilustrační foto.

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Na farmu v Žežicích přijede 42. příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka

Příbram /FOTOGALERIE/ - Rok se s rokem sešel a opět k posluchačům pohodové hudby přijíždí Příbramský huntík plný muziky. Jako několik posledních let se i letos festiválek uskuteční na K-Farmě v Žežicích, a to 2. září od 13 hodin.

Krmením mohou návštěvníci zvířata v malé zoo zabít

Příbram /FOTOALERIE/ - Na ovce kamerunské, ale nově i na muflony se mohou zájemci přijít podívat do příbramského Lesoparku Litavka. V prostoru za fotbalovým stadionem již od loňska funguje neveliká obora s těmito zvířaty.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení