VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do skanzenu přišli 
s řemeslníky slavit velikonoční svátky i cizinci

Vysoký Chlumec – Jaro ustoupilo již několik dnů před Velikonocemi zimě, ale ta chvílemi oblékala krajinu do sněhového hávu. Sněhové vločky smíchané s deštěm tvořily kolorit také prohlídkám ve Středočeském muzeu lidových staveb středního Povltaví. Přesto mohli být průvodci ve vysokochlumeckém skanzenu se zájmem návštěvníků o ukázky řemesel a připomenutí jarních zvyků spokojeni.

6.4.2015
SDÍLEJ:

Velikonoce ve skanzenu.Foto: Marie Břeňová

„Pět dní tu byl pořádný frmol. Do čtvrtka si přišlo užít svátky jara 1350 lidí, zájem měly především školy. Program s ukázkami rukodělných prací trval do neděle a do té doby už chodili jen jednotlivci nebo malé skupinky," bilancovala v pokladně skanzenu Libuše Bursíková. Lidé ale proudili do skanzenu podívat se na řemesla ještě do neděle 5. dubna. Libuše Bursíková tak celkový výsledek poopravila na 2550 lidí.

Útulno však bylo v roubenkách. Ruce při pletení pomlázek a košíků tak nezábly ani Jana Podlipského, který měl zatopeno v kamnech s pecí. „Proutků bylo letos dost a dost a vybavili mě i kamarádi," poznamenal.

Miroslav Dvořák z Olbramovic před zraky návštěvníků zase v dalším historickém stavení odléval svíčky z včelího vosku, zájem byl i o zadělávání těsta a pečení dobrot nebo o výrobky z kukuřičného šustí. Ty předváděla Jana Grossová od Orlické přehrady.

„Děti si mohly za pomoci šustí ozdobit vajíčko nebo kuřátko. Panenka by pro začátečníky byla těžká. Školákům se to líbilo a svoje výtvory si odnášeli domů," uvedla. Potěšil ji prý potlesk návštěvníků z Francie, kterým ohodnotili její práci.

Šikovné ruce nenechal zahálet ani Václav Křížek z Křepenic – někteří lidé okukovali Krista na kříži nebo další církevní motivy, jiní obdivovali sáně podobné těm z pohádky Mrazík nebo plastiky dívek. Monika Schiszmanová z Heřmaniček měla svoje stanoviště ve světnici roubeného vodního mlýna dovezeného z Radešic. Věnovala se tu celý týden výrobě kraslic. „Předvádím voskový reliéf a voskovou batiku. Návštěvníci si mohli vyzkoušet výrobu děrovaných kraslic. Vrtání do křehké skořápky se bojí především dospělí, ale jak s tím začnou, tak je to zaujme natolik, že k tomu děti ani nechtějí pustit," smála se. „Mám na výrobu, prodej, předváděcí akce, výstavy a kurzy živnostenský list. Ale moje civilní povolání je účetní," dodala.

Zastoupena byla i jiná řemesla. O velikonočním víkendu byly také na místě ukázky výroby vinutých perel nebo otloukání píšťal a píšťalek, bez kterých se také Velikonoce na vsi neobešly. Marie Břeňová

Autor: Redakce

6.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z krajského finále starších přípravek v Čáslavi.
137

Gólové dostihy v krajském finále starších přípravek Spartak Příbram nezvládl

Starostka Hvožďan Markéta Balková.
56

Vesnicí Středočeského kraje roku 2017 je obec Hvožďany

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

V hornickém muzeu zpřístupní nové prostory v podzemí

Příbram /FOTOGALRIE/ - Už v neděli se uskuteční 28. ročník historické hornické Prokopské pouti. Návštěvníky čeká průvod horníků a hutníků s mezinárodní účastí, polní mše a doprovodný program.

Bezpečno? Kamery by musely být všude

Příbram /FOTOGALERIE/- Aby bylo v Příbrami bezpečno, kamery by musely být všude, diskutují lidé na sociálních sítích pod články o nedávno otevřeném centru pro bezdomovce na Rynečku. Jedna z kamer sice oblast sleduje, ale ne celou.

KrimiMix: Muž házel po policistech kameny a rozbil jim auto

Příbramsko - Až šest let vězení hrozí dvacetiletému mladíkovi, který v neděli napadl několik lidí a dokonce i policisty. Ti projížděli v noci přes vesnici nedaleko Příbrami a jejich pozornosti neuniklo, jak tři osoby přelézají plot u rodinného domu. Rozhodli se, že je zkontrolují.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies