VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum přibližuje mladší dobu bronzovou na Příbramsku

Příbram - V budově cáchovny dolu Vojtěch v Hornickém muzeu Příbram byla v úterý zahájena archeologická výstava s názvem Doba spalovačů mrtvol aneb o mladší době bronzové na Příbramsku. Potrvá do konce října a jejím tématem je prezentace výsledků výzkumu mladší doby bronzové (13.–11. stol. př.n.l.) za posledních 25 let.

1.6.2010
SDÍLEJ:

Hornické muzeum v Příbrami na Březových HoráchFoto: Zbyšek Seifert

„V první části jsou vystaveny nálezy ve vztahu k terénním výzkumům pohřebišť (například Obory, Drevníky), sídlišť (Obory, Hřiměždice) a hradišť (Plešivec, Voltýřov-Žíkovec). Pro veřejnost bude přitažlivá náznaková rekonstrukce části žárového pohřebiště v Oborách,“ uvedl autor výstavy Rastislav Korený, který je archeologem Hornického muzea Příbram. Druhou část představují vybrané výsledky z těchto terénních výzkumů.

Takovou ukázkou je mimo jiné prvková analýza bronzových předmětů a měděných slitků, nalezených v keramické nádobě v Kamýku nad Vltavou. Některé tematické okruhy jsou na výstavě prezentované jen částečně; její součástí je proto tištěný katalog, který nejen uvedené, ale i některé další kapitoly doplňuje či rozvádí o další příklady.

„Mladší doba bronzová představuje pro Příbramsko skutečně první, poměrně rozsáhlou a intenzivní kolonizaci regionu. Dokladem toho je více jak sto dosud registrovaných lokalit s nálezy z této doby. Největší hustotu zatím registrujeme v údolí Vltavy, zvláště na levobřeží mezi Kamýkem a Cholínem,“ poznamenal Rastislav Korený.

Z mnoha nálezů muzeum vystavuje z prostorových důvodů pouze velmi úzký výběr. K nejcennějším patří všechny ty, které obsahují velké množství informací. Například nálezy z pohřebiště z Obor (87 hrobů) představují podle archeologa pro svou komplexnost snad nejcennější soubor dat v rámci celé knovízské kultury vůbec. Jedná se zatím o poslední moderně zkoumané pohřebiště na Příbramsku.

„Jiným takovým příkladem je hromadný nález z Kamýka nad Vltavou, který je v současnosti zkoumán z hlediska prvkového složení jednotlivých předmětů. Vzhledem k počtu analýz, obsahujících více jak 110 vzorků, nemá dosud mezi obdobnými nálezy v Čechách srovnání,“ zdůraznil Rastislav Korený.

Muzeum nezapomnělo ani na doprovodný program. „K dispozici jsou pracovní listy pro dětské návštěvníky, připraven je také katalog s názvem Doba spalovačů mrtvol aneb malý průvodce mladší dobou bronzovou na Příbramsku. Podle možností a zájmu veřejnosti by výstava mohla být i v rámci našeho regionu putovní,“ řekl Roman Abušinov, který vytvořil grafickou část výstavy.

Navíc letos v září proběhne v prostorách Vojtěšského dolu na Březových Horách, kde je výstava umístěna, také mezinárodní archeologická konference s tematikou mladší doby bronzové.

Karel Souček

1.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze.
3

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Ilustrační foto.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dobříš bude o víkendu patřit psům. Hostí mezinárodní kynologický festival

Dobříš - O nadcházejícím víkendu se koná v Dobříši již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT. Tento již tradiční svátek kynologů je jednou z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení