„V první části jsou vystaveny nálezy ve vztahu k terénním výzkumům pohřebišť (například Obory, Drevníky), sídlišť (Obory, Hřiměždice) a hradišť (Plešivec, Voltýřov-Žíkovec). Pro veřejnost bude přitažlivá náznaková rekonstrukce části žárového pohřebiště v Oborách,“ uvedl autor výstavy Rastislav Korený, který je archeologem Hornického muzea Příbram. Druhou část představují vybrané výsledky z těchto terénních výzkumů.

Takovou ukázkou je mimo jiné prvková analýza bronzových předmětů a měděných slitků, nalezených v keramické nádobě v Kamýku nad Vltavou. Některé tematické okruhy jsou na výstavě prezentované jen částečně; její součástí je proto tištěný katalog, který nejen uvedené, ale i některé další kapitoly doplňuje či rozvádí o další příklady.

„Mladší doba bronzová představuje pro Příbramsko skutečně první, poměrně rozsáhlou a intenzivní kolonizaci regionu. Dokladem toho je více jak sto dosud registrovaných lokalit s nálezy z této doby. Největší hustotu zatím registrujeme v údolí Vltavy, zvláště na levobřeží mezi Kamýkem a Cholínem,“ poznamenal Rastislav Korený.

Z mnoha nálezů muzeum vystavuje z prostorových důvodů pouze velmi úzký výběr. K nejcennějším patří všechny ty, které obsahují velké množství informací. Například nálezy z pohřebiště z Obor (87 hrobů) představují podle archeologa pro svou komplexnost snad nejcennější soubor dat v rámci celé knovízské kultury vůbec. Jedná se zatím o poslední moderně zkoumané pohřebiště na Příbramsku.

„Jiným takovým příkladem je hromadný nález z Kamýka nad Vltavou, který je v současnosti zkoumán z hlediska prvkového složení jednotlivých předmětů. Vzhledem k počtu analýz, obsahujících více jak 110 vzorků, nemá dosud mezi obdobnými nálezy v Čechách srovnání,“ zdůraznil Rastislav Korený.

Muzeum nezapomnělo ani na doprovodný program. „K dispozici jsou pracovní listy pro dětské návštěvníky, připraven je také katalog s názvem Doba spalovačů mrtvol aneb malý průvodce mladší dobou bronzovou na Příbramsku. Podle možností a zájmu veřejnosti by výstava mohla být i v rámci našeho regionu putovní,“ řekl Roman Abušinov, který vytvořil grafickou část výstavy.

Navíc letos v září proběhne v prostorách Vojtěšského dolu na Březových Horách, kde je výstava umístěna, také mezinárodní archeologická konference s tematikou mladší doby bronzové.

Karel Souček