VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Galerie připomíná výročí úmrtí Františka Drtikola

Příbram /ROZHOVOR/ - Před padesáti lety, 13. ledna 1961,zemřel významný český fotograf František Drtikol. Příbramský rodák má ve svém rodném městě stálou expozici. Při příležitosti tohoto výročí jsme vyzpovídali ředitelku příbramské galerie Hanu Ročňákovou.

13.1.2011
SDÍLEJ:

Galeristka Hana RočňákováFoto: DENÍK/Martin Lukeš

Proč se jmenuje galerie právě po Františku Drtikolovi?

Před deseti lety byla v galerii, která do té doby nesla název Galerie Zámeček Příbram, otevřena stálá výstava s názvem Fotograf František Drtikol, která je věnována životu a dílu jednoho z nejslavnějších příbramských rodáků, který získal světové uznání už za svého života na počátku dvacátého století. V souvislosti s otevřením expozice byla také galerie přejmenována na Galerie Františka Drtikola Příbram.

Co Františka Drtikola předurčilo ke studiu fotografie?

Narodil se v Příbrami v domě na dnešním Václavském náměstí. Už v dětství měl vztah k výtvarnému umění, rád maloval. Studoval na příbramském reálném gymnáziu, a protože jeho studijní výsledky byly nevalné, dal ho po škole otec učit ke známému příbramskému fotografovi Antonínu Mattasovi, přestože chtěl studovat malbu. Drtikol se u Mattase učil základní technické věci, a protože měl dobré výsledky, vyslal ho otec na jedinou fotografickou školu, která tehdy v Evropě byla, na učební a výzkumný ústav pro fotografii v Mnichově. Už coby student mnichovské školy Drtikol vystavoval v několika evropských městech, což jej povzbudilo k tomu, že po tříleté vojenské službě otevřel roku 1907 v Příbrami svůj první ateliér.

Jak se mu v Příbrami dařilo?

Zabýval se běžným komerčním portrétovaním, ale při této práci začal fotit první akty, zřejmě první akty v Čechách vůbec. Tyto aktivity poměrně malé město počátku dvacátého století nepřijalo. Akty přitom neměly žádný sexuální podtext. Jak víme z jeho zápisků, nahotu vnímal jako něco, co je tak čisté, že to je blízko Bohu, že čistota nahého těla je to nejzákladnější. On to byl nesmírně moderní člověk – volil nejen nové techniky při zpracování fotografie, ale i nová témata a pracoval s fotografií jako s obrazem. Fotografie tehdy za umění považována nebyla, ale Drtikol ji svým přístupem na umění povýšil. A to i v snímcích krajiny, kdy zachycoval Podbrdsko i venkovské chalupy kolem rodného města. Z té doby pocházejí také fotografie z příbramských stříbrných dolů nebo fotografie, které jsou ovlivněné jeho vírou v Boha.

Jak na nepochopení reagoval?

Roku 1910 se rozhodl svůj příbramský ateliér uzavřít a otevřel si nový v Praze ve Vodičkově ulici, kde jeho práce dosáhla většího uznání. Chodili k němu známé osobnosti tehdejší kultury i státníci, které Drtikol fotografoval.

Vyznačovali se portréty něčím?

Drtikol se zaměřil na psychologický portrét. S lidmi, které portrétoval, vedl dlouhé rozhovory, aby je lépe poznal a aby portrét charakterizoval osobnost daného člověka. Tehdejší fotografové byli nadšeni možností fotografovat, ale že by při tom ještě přemýšleli nad tím, jak vystihnout vlastnosti člověka?

Jaký další vývoj prodělal?

Přestože Drtikolovy fotografie byly vystavovány už nejen v Evropě, ale i v Americe, a stal se ve dvacátých letech naprosto světoznámým a uznávaným fotografem, začal se orientovat na duchovní nauky východu, kdy jeho víra dostávala jinou podobu, až se v roce 1935 rozhodl svůj ateliér uzavřít. Celou pozůstalost, která čítá kolem pěti tisíc fotografií a negativů, odevzdal do Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a přestal se fotografii věnovat. Překládal duchovní literaturu z němčiny, stal se učitelem buddhismu a věnoval se malování. Obrazy však nebyly určeny pro veřejnost, maloval pro sebe a pro své přátele. Jeho život se uzavřel 13. ledna 1961 v Praze, pochován je ale v Příbrami.

Je ve stálé expozici Drtikolovo příbramské období zastoupeno?

Ano, byl sledován záměr, aby bylo přítomno i dílo z období v Příbrami.

Je o výstavu zájem?

Je jedinou stálou, která tohoto autora připomíná. Jezdí sem lidé z Čech i z ciziny.

Autor: Zdeněk Melín

13.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze.
3

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Ilustrační foto.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dobříš bude o víkendu patřit psům. Hostí mezinárodní kynologický festival

Dobříš - O nadcházejícím víkendu se koná v Dobříši již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT. Tento již tradiční svátek kynologů je jednou z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení