VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Eva Roztočilová má ve sbírce i ubrousek Adiny Mandlové

Sedlčany – Sběratelství není jen doménou mužů. Dokazuje to i Eva Roztočilová ze Sedlce-Prčice ukázkou ze své sbírky papírových ubrousků. S ohledem na roční období vybrala přednostně ty s velikonoční a s jarní tématikou. První návštěvníci si mohli exponáty prohlédnout v Městském muzeu v Sedlčanech ve čtvrtek 13. dubna a poslední zájemci k tomu mají příležitost ještě 30. dubna.

19.4.2017
SDÍLEJ:

SBĚRATELKA ubrousků Eva Roztočilová na vernisáži uvedla, že ubrousky nemají tak dlouhou historii. „Lidé si utírali ústa nejdříve do sena, do trávy, šlechta začala používat kousky látky a teprve se strojovou výrobou začátkem 20. století se začalo s jednotiFoto: Marie Břeňová

K těm nejzajímavějším kusům její sbírky patří papírový ubrousek, o němž Eva Roztočilová říká, že patřil hvězdě stříbrného plátna Adině Mandlové.

Jak se do vlastnictví bývalé právničky dostal? Na to má sběratelka pohotovou odpověď: „Znala jsem se osobně s herečkou Zitou Kabátovou, pravidelně jsme se scházely, protože jsme obě byly v klubu malíře Ivana Svatoše. Jednou mě Zita překvapila tím, že má pro mě kuriozitu a dá mi ubrousek, do kterého si utřela při návštěvě u ní ústa Adina. Nejdřív jsem si myslela, že si ze mě dělá legraci, ale myslela to vážně." Upozorňuje také, že návštěvníci na výstavě objeví také ubrousky z prvovýroby – z počátků 20. století.

„Ubrousky sbírám dvacet let, patřím s 8500 kusy podle dostupných informací k desáté největší sběratelce v České republice. První je Věra Beranová, která jich má 62 tisíc kusů," bilancuje stručně. Eva Roztočilová se nijak nespecializuje. „Nejvíc jsou v mé sbírce zastoupeny vánoční motivy, protože se jich objevuje nejen v současné době na trhu nejvíc," vysvětluje.

„Na výstavě přibližuji ubrousky švýcarské, německé a z dalších zemí světa, odkud mi je posílají známí a přátelé," pochlubí se. Přírůstky si přiváží také ze sběratelských burz, které pravidelně navštěvuje. „Nekupuji je, ale měním. Když chci získat nějaký vzácnější, tak jsem ochotna jich za jeden dát třeba deset," vysvětluje.

Autor: Redakce

19.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Horálek se podíval i do Číny.

V knihovně bude astrolog přednášet o hvězdách

Parkovací dům. Ilustrační foto.

Parkovací dům by měl uvolnit místa v centru Příbrami

Sukovo stezkou pochodovalo přes padesát lidí

Sedlčany – Od Kulturního domu Josefa Suka, který nese jméno slavného hudebního skladatele, vyšlo v sobotu 51 pěších účastníků a na kole vyjelo několik skupinek cyklistů.

Dálnice má zlepšit dopravu i na jih Evropy

Sedlčany – Spolek pro výstavbu dálnice D3 a rychlostní komunikace R4 svolal do Kulturního domu Josefa Suka v Sedlčanech na pondělí 24. dubna setkání, kterého se zúčastnili kromě zástupců Ředitelství silnic a dálnic nebo Státního fondu dopravní infrastruktury ČR také starostové dotčených obcí.

Cyklisté vyjedou do Brd s průvodcem

Příbram - Destinační agentura Brdy ukáže cyklistům krásy bývalého vojenského újezdu. V pondělí na 1. máje chystají cyklovýlet do Brd s průvodcem. Zájemce čeká 40 kilometrů dlouhá trasa okolo Padrťských rybníků.

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies