VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Eva Roztočilová má ve sbírce i ubrousek Adiny Mandlové

Sedlčany – Sběratelství není jen doménou mužů. Dokazuje to i Eva Roztočilová ze Sedlce-Prčice ukázkou ze své sbírky papírových ubrousků. S ohledem na roční období vybrala přednostně ty s velikonoční a s jarní tématikou. První návštěvníci si mohli exponáty prohlédnout v Městském muzeu v Sedlčanech ve čtvrtek 13. dubna a poslední zájemci k tomu mají příležitost ještě 30. dubna.

19.4.2017
SDÍLEJ:

SBĚRATELKA ubrousků Eva Roztočilová na vernisáži uvedla, že ubrousky nemají tak dlouhou historii. „Lidé si utírali ústa nejdříve do sena, do trávy, šlechta začala používat kousky látky a teprve se strojovou výrobou začátkem 20. století se začalo s jednotiFoto: Marie Břeňová

K těm nejzajímavějším kusům její sbírky patří papírový ubrousek, o němž Eva Roztočilová říká, že patřil hvězdě stříbrného plátna Adině Mandlové.

Jak se do vlastnictví bývalé právničky dostal? Na to má sběratelka pohotovou odpověď: „Znala jsem se osobně s herečkou Zitou Kabátovou, pravidelně jsme se scházely, protože jsme obě byly v klubu malíře Ivana Svatoše. Jednou mě Zita překvapila tím, že má pro mě kuriozitu a dá mi ubrousek, do kterého si utřela při návštěvě u ní ústa Adina. Nejdřív jsem si myslela, že si ze mě dělá legraci, ale myslela to vážně." Upozorňuje také, že návštěvníci na výstavě objeví také ubrousky z prvovýroby – z počátků 20. století.

„Ubrousky sbírám dvacet let, patřím s 8500 kusy podle dostupných informací k desáté největší sběratelce v České republice. První je Věra Beranová, která jich má 62 tisíc kusů," bilancuje stručně. Eva Roztočilová se nijak nespecializuje. „Nejvíc jsou v mé sbírce zastoupeny vánoční motivy, protože se jich objevuje nejen v současné době na trhu nejvíc," vysvětluje.

„Na výstavě přibližuji ubrousky švýcarské, německé a z dalších zemí světa, odkud mi je posílají známí a přátelé," pochlubí se. Přírůstky si přiváží také ze sběratelských burz, které pravidelně navštěvuje. „Nekupuji je, ale měním. Když chci získat nějaký vzácnější, tak jsem ochotna jich za jeden dát třeba deset," vysvětluje.

Autor: Redakce

19.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Parkovací dům. Ilustrační foto.

Parkovací dům uleví lidem z okolních obcí

Ilustrační foto

Pacientka zamlčela úraz, aby dosáhla odškodnění

OBRAZEM: Rožmitálští oslavili patnáctý průvod s královnou Johankou

Rožmitál – Již patnáctý ročník historických slavností pod novým názvem Slavnost královny Johanky se uskutečnil v sobotu. 

Oslavy korunovace milostné sošky Panny Marie vyvrcholily nedělním průvodem

Příbram /FOTOGALERIE/ – Na Svaté Hoře tento víkend slavili výročí korunovace milostné sošky Panny Marie Svatohorské. Oslavy začaly v sobotu večer mší svatou a poté průvodem se svícemi. V neděli přišla na řadu hlavní část oslav. Po mši následoval průvod, ve kterém byla soška Panny Marie nesena na nosítkách za zpěvu mariánských písní.

Rožmitálští se letos mohou těšit na letní kino

Rožmitál – V improvizované letní kino se změní nádvoří společenského centra v Rožmitále, kde se mohou diváci o prázdninách těšit na čtyři skvělé filmy pod širým nebem.

Dobříšský tvrďák dal v horkém počasí závodníkům zabrat

Dobříš /FOTOGALERIE/ – V sobotu se triatlonisté sešli na tradiční akci Albixon Dobříšský tvrďák. Jde o náročný závod jednotlivců a štafet, kdy je nutné zdolat 800 metrů plavání, 30 kilometrů jízdy na horském kole terénem a běh 8 kilometrů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies