VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Evropský den židovské kultury připomíná historii

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - V rámci Evropského dne židovské kultury si v pátek nejen u nás připomeneme historii tohoto náboženství. V České republice se například otevírají dveře synagog, doprovodné akce se konají na hřbitovech a dalších židovských památkách.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Březnická synagoga. Foto: Kateřina Chourová

Podle Mojmíra Malého ze Židovské obce v Praze se konají v regionech vzpomínkové akce při příležitosti různých událostí „Pokud se na nás samosprávy obrátí se žádostí uspořádat takovou akci, tak s nimi spolupracujeme, danou památku zpřístupníme, pošleme našeho zástupce, který se o památku stará, " říká Mojmír Malý s tím, že v tuto chvíli se nedoslechl o žádné akci k danému dni v našich regionech.


Židovských památek se ale bohužel moc nedochovalo a ty, co se podařilo uchránit, jsou často ve velmi zanedbaném stavu. Většina židovských obcí na území dnešního Česka zanikla kvůli holocaustu a také v důsledku poválečných emigračních vln. Během druhé světové války bylo nacisty vypáleno a zbořeno na sedmdesát synagog. Dodnes se jich tedy zachovalo kolem dvou stovek, židovských hřbitovů pak u nás nalezneme ani ne 400.

Po více jak dvaceti letech je například možné zavítat do židovské synagogy v březnických Lokšanech na Příbramsku, která je zhruba tři roky po opravě prostřednictvím projektu 10 hvězd čili Revitalizace židovských památek v České republice. „Oprava navázala na předchozí rekonstrukci započatou v polovině 90. let, kdy bylo nutno řešit zejména opatření proti vlhkosti," řekl Deníku koordinátor projektu Jan Kindermann.


Zároveň se památka dočkala i renovace interiéru. Součástí synagogy je expozice Židovské vzdělanosti v Českých zemích včetně zmínky o historii místní židovské komunity. Synagoga slouží také k pořádání kulturních akcí.


Přestože se všeobecně uvádí, že dnes jsou synagogy přístupné zdarma, Pavel Veselý z Židovské obce Praha říká, že žádné oslavy tohoto druhu obec neplánuje. „Spíš se připravujeme na Den židovských památek v polovině srpna, kdy opravené památky zpřístupníme lidem a zároveň prezentujeme péči o ně. To se týká i březnické synagogy," sdělil Deníku s tím, že dalším významným svátkem jsou zářijové Dny evropského kulturního dědictví.

„Ale zrovna návštěva březnické synagogy je pro ty, kteří si chtějí svátek připomenout, nejlepší způsob, jak se o židovské kultuře něco dovědět," nabádá veřejnost Mojmír Malý z Židovské obce Praha. Příbram má také židovský hřbitov. Je ale uzavřený. Podle Mojmíra Malého jsou klíče od něj ve správě příbramských technických služeb.

Příbram kdysi mívala i svou synagogu, ale místo ní stojí Tržnice. Podlehla demolici v roce 1969. Město spojilo své síly se Státním okresním archivem Příbram, Hornickým muzeem Příbram, Institutem Terezínské iniciativy a několika zainteresovanými osobami, aby při této příležitosti mohla být vydána vzpomínková publikace Synagoga v Příbrami a místní židovské obyvatelstvo.


Židovské památky jsou i na Berounsku. Poměrně mladý židovský hřbitov se nachází na samém západním okraji Berouna. Založen byl až v roce 1886 a užíval se jako jeden z mála i po druhé světové válce. Na jeho ploše ohrazené zdí se nachází zhruba 121 především novodobých náhrobků.

Autor: Markéta Jankovská, Karel Hutr

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slunovrat zahájil Miro Šmajda s Františkem Nedvědem
76

Slunovrat zahájil Miro Šmajda s Františkem Nedvědem v komorní atmosféře

Dobříšský sportovec Jan Tománek si vylepšil osobní rekord v polovičním Ironmanovi a pojede na mistrovství světa.
45

Tománek si vylepšil osobní rekord a získal nominaci na MS

OBRAZEM: Olympijský běh se letos pořádal i v Mníšku pod Brdy

Mníšek pod Brdy - Ve středu se na mnoha místech v České republice konal T-mobil Olympijský běh. Část výtěžku z akce putuje České olympijské nadaci. Ta pomáhá sportovat dětem ze sociálně znevýhodněných rodin, které nemohou sportovat právě kvůli nedostatku finančních prostředků. Celkově se běhu účastnilo kolem sedmdesáti tisíc běžců.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Násilník pokousal strážníka a nešetřil kopanci do hlavy

Březnice – Až čtyři roky ve vězení hrozí osmadvacetiletému muži, který v týdnu vyhrožoval ženě v Březnici podřezáním. Trochu pomohlo, když násilníka policie vyzvala, aby toho nechal, ale dal se na útěk.

OBRAZEM: Příbram uspořádala Podvečer pro Antonína Dvořáka III.

Příbram /FOTOGALERIE/ - Koncem května zemřel ve věku 88 let Antonín Dvořák III., vnuk slavného českého hudebního skladatele. Město Příbram proto ve středu v podvečer uspořádalo v Galerii Františka Drtikola za účasti zástupců města, rodiny a blízkých přátel Antonína Dvořáka III. a veřejnosti Podvečer pro Antonína Dvořáka III.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies