Znáte Mníšek a jeho okolí?
Trochu ano. Zatím mám k němu vztah pouze jako cestovatel a mohu potvrdit, že je to krásný kraj.

Čím vás přitahuje právě Tibet?

Tibet, jako mnoho dalších prostorů, třeba Antarktida či Arktida, mne z určitého pohledu zaujal svou čistotou, přírodou a samozřejmě filosofií buddhismu. Při první návštěvě, což bylo před patnácti lety, jsem vše prožíval emocionálně, i když již v té době bylo hodně věcí narušených. Naposledy jsem byl v Tibetu před půl rokem a v současnosti je realita, bohužel, posunutá do jiné dimenze.

Kolikrát jste tuto zemi navštívil?

V Tibetu jsem byl asi desetkrát.

Jaký je podle vás hlavní smysl akce Dny Tibetu?

Víte, akce Dny Tibetu by měla mít za cíl ukázat našim lidem drsnou realitu současného světa, konkrétně třeba v jednom z fázových rozhraní Tibetu. Nelze se na věci dívat jednostranně, ale je třeba je brát v širším filosofickém i časovém měřítku. Z toho vyplývá, že by i tuto akci měli dělat lidé, kteří si tento fakt uvědomují. Nejen akci pod tlakem objektivního názoru zorganizovat, ale trochu ji rozebrat a nastínit možnosti, aby se lidé poučili a vzali si z toho příklad. To není kritika, ale mnohokrát jsem se již setkal s neporozuměním cíle uvedené akce. Takže by do ní měli vstupovat lidé, kteří do Tibetu jezdí a přiváží čerstvé informace, které nejsou zkreslené vlastní emocí.

Účastníte se besed často? Co vás na nich nejvíce baví?

Ano, besed se zúčastňuji. Naplňuji při nich své předsevzetí, tedy uzavřít, jak tomu říkám, spirálu projektu. Hned to vysvětlím. Cestovatelský projekt má mnoho segmentů, není to jen o přemístění se do určitého prostoru. Mimo jiné obsahuje studijní, fyzickou, finanční i duchovní přípravu. Dále se musíte ve zdraví vrátit a samozřejmě všechno zpracovat s určitými realizačními výstupy a se vším se umět podělit. Myslím, že potom vaše bytí nabývá určité smysluplnosti.

Budou si moci účastníci besedy zakoupit vaše knihy?

Samozřejmě, rád přivezu všechny své knihy. Doteky konců světa, Ve stínu Everestu, Tajemný Mustang, Můj anděl strážný musí být ale unavený a Thu Dže Čche.

Jaký doprovodný materiál na besedě představíte?

Slovní prezentaci doprovázím promítáním diapozitivů přes dataprojektor na velkou projekční plochu.

Oldřich Bubák (1954) po absolvování Fakulty strojního inženýrství ČVUT v Praze prošel řadou profesí: konstruktér, vývojový pracovník,
profesionální hudebník, učitel, fotograf, ředitel cestovní kanceláře, ředitel filharmonie, tlumočník, překladatel a profesionální průvodce se specializací na Tibet, Nepál, Sikkim a Bhútán. Je aktivním členem nepálské Královské himalájské trekkingové společnosti, dále polární sekce České geografické společnosti a patří mezi významné členy Českého klubu cestovatelů.

Karel Souček