VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Havířské šprýmování v Hornickém muzeu Příbram

Příbram - Při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje ve středu 28. října otevírá Hornické muzeum Příbram své expozice i mimopříbramské pobočky za symbolické vstupné 1 Kč. V areálu Ševčinského dolu bude za jednotné vstupné 10 Kč od 10 do 16 hodin připraveno tradiční Havířské šprýmování, které hravou formou přiblíží práci i každodenní život horníků.

22.10.2015
SDÍLEJ:

Při hledání vzorků minerálů. Foto: archiv muzea

Prostřednictvím havířské štreky se malí návštěvníci vžijí do role horníků, kteří vyrubanou stříbrnou rudu dopravovali na povrch. Vyzkoušejí si, jaké bylo prolézat úzkou štolou za světla kahanu, a při kutání na odvalu zkusí své štěstí při hledání vzorků minerálů – zájemci nechť si přinesou kladívka s sebou. Program se věnuje i starým měrným jednotkám, jejichž platnost v českých zemích skončila před 140 lety. Návštěvníci si mohou naměřit, kolik loktů sukna je třeba na hornickou perkytli, kolik měřic brambor potřebovala matka na nakrmení rodiny, kolik piva načepují v hospůdce unavenému havíři, objedná-li si máz, a další zajímavosti z běžného života před rokem 1875.

Autor: Redakce

22.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Červený Hrádek u Sedlčan

Benefiční festival pomůže dětem s ichtyózou

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

Bohutín - Turnaj s velkou tradicí, to je Hospoda cup v Bohutíně. Turnaje hraného od roku 1998 se letos zhostil tým EventPeople a uvedl jej do nového kabátu. 

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení