VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malé návštěvníky Noci kostelů detektiv Hubert vyzýval: Lupu s sebou

Sedlčany – Římskokatolická farnost Sedlčany se připojila v pátek již poněkolikáté do celostátní akce Noc kostelů. I když oficiální zahájení ohlásily hlasy zvonů a zaznělo několik úvodních vět místního faráře Stanislava Glace v 19 hodin, program začal o několik hodin dříve.

10.6.2017
SDÍLEJ:

Římskokatolická farnost Sedlčany se připojila v pátek 9. června již poněkolikáté do celostátní akce Noc kostelů.Foto: Marie Břeňová

Na své si přišli od 15.30 hodin malí návštěvníci. S detektivem Hubertem prozkoumávali kostel sv. Martina a aby jim neunikly žádné detailní stopy, vyzval je, aby si lupu vzali s sebou. „Na každém z deseti stanovišť se děti dozvídají něco nového o kostele, víře a rodině. Například se snaží z kousků papíru složit hebrejský název a najít k tomu český překlad Ježíš král židovský," upozornila na jedno z nich Anna Hanusová. Přehlédnout nešlo panenku v zavinovačce – tomuto „miminku" mohly dát děti samy jméno. Vyslechly si, jak takový křest v kostele svěcenou vodou z křtitelnice vypadá. „Já bych si přál Vojtu," využil práva volby a ihned vybral jméno Vašík Pejša, syn spisovatelky dětských knížek Markéty Vítkové.

Vesele se dívala kolem sebe půlroční Klaudie. Byla v kostele mimořádně hodná a nechala maminku Markétu Brejchovou, aby si prohlédla fotovýstavu připravenou členem sedlčanského fotoklubu Zdeňkem Šimkem. Dal jí název (Ta)jemná duše Sedlčanska. „Na Noci kostelů jsme vůbec poprvé, nepřišla jsem na konkrétní program, ale chtěla jsem vidět, jak taková akce celkově vypadá," uvedla návštěvnice Brejchová.


Magnetem Noci kostelů se stala podle očekávání středověká freska Klanění Tří králů, k níž podával zasvěcený výklad po 19. hodině farník Bedřich Němeček. „Fresku vidíme poprvé, i když jsme ze Sedlčan a máme byt hned naproti kostelu. Byli jsme s manželkou dnes ale mezi prvními, kteří vystoupali v 17 hodin do věže a podívali se na město z výšky. Byla to nádhera vidět nejen na náš dům z ptačí perspektivy. Uvědomili jsme si také, jak se Sedlčany rozrůstají," pochvalovali si Rudolf a Jana Slezovi.
Jaroslav Prokop byl na Noci kostelů ve zdejším kostele sv. Martina potřetí. „Když jsem pracoval v Praze, tak jsem se zúčastňoval podobné akce v hlavním městě," poznamenal. Zrekonstruovanou fresku také on dosud neměl možnost vidět, jen o ní slyšel.

Ladislav Jelen, farník a jeden z hlavních organizátorů, hodnotil: „Chodívá tak 100 až 200 lidí, letos se počet návštěvníků pohyboval kolem té horní hranice. Program pro děti připravovaly především Iva Čiháková a Jana Hanzelková." Za lahůdku osobně považoval noční troubení trubačů z kostelní věže. „To byla úplná novinka. Do nočních Sedlčan zněly před 21. hodinou Korunovační intrády od Jiřího Ignáce Linka v provedení žesťového kvarteta pod vedením učitele ZUŠ Sedlčany Stanislava Drozda," popsal výjimečný prožitek.

Do Noci kostelů se vešlo ještě mnohem víc – vystoupení chrámového sboru pod vedením Vojtěcha a Marie Kopáčových za varhanního doprovodu Zdeňka Havlíčka. Zájemcům byl také umožněn pohled do sakristie – místa, kam obvykle vstupuje jen kněz, kostelník a ministranti. Dvacetičlenný tým Ivanky Čihákové také sehrál stínohru s názvem Tajemství mezi mužem a ženou. Kostel sv. Martina se uzavřel asi hodinu před půlnocí. Předtím zazněla ještě modlitba za město.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

10.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příbramský cyklista Vojtěch Sedláček (uprostřed) se stal juniorským mistrem České republiky v časovce jednotlivců.

Sedláček zářil, ve světové časovce dojel jedenáctý!

Třída I. B ZŠ Příbram v ulici Bratří Čapků pod vedením učitelky Heleny Ryčlové.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze základní školy v Příbrami

Obce investují miliony, aby udržely lékaře

Příbramsko – Dětský lékař, praktický lékař, zubař v menší obci už zdaleka není takovou samozřejmostí, jako tomu bývalo dříve. Po pediatrech, kteří odešli do důchodu, zůstaly prázdné, často i dobře vybavené ordinace. Obyvatel vesnic, ale i menších měst, se proto dojíždění do těch větších nevyhnou. Vybavená, ale opuštěná ordinace zůstala před dvěma lety například v Milíně po odchodu pediatra do důchodu.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Ve středu v Příbramském deníku: prvňáčci z 2. ZŠ Bratří Čapků!

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 20. září pokračujeme fotkami usměvavých dětí z 6. základní školy. Už ve středu v Příbramském deníku.

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Střední Čechy – Dodatečné peníze pro žadatele o dotaci na výměnu starých kotlů v rodinných domech za nové schválili v úterý středočeští zastupitelé. Po delší debatě přikývli argumentu, že je spravedlivé, aby v rámci druhého kola výzvy kotlíkových dotací byli uspokojeni i žadatelé čekající na sklonku zimy ve frontě před krajským úřadem, na které by se dostalo, kdyby je nepředběhly žádosti doručené prostřednictvím kurýrů. V kauze provázené emocemi nakonec zastupitelé dospěli k vzácné shodě: pro se zvedlo 46 rukou, proti nebyl nikdo – a sedm volených zástupců občanů se hlasování zdrželo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení