VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí v Sedlčanech se zapojili do projektu Paměť národa

Sedlčany – Mladí se zapojili do Projektu Paměť národa. Společně s knihovnicemi děti připravily vyprávění o druhé světové válce z různých pohledů a prezentovaly tuto smutnou etapu našich dějin v úterý před svými spolužáky a vrstevníky. Ti absolvovali v knihovně „kolečko" třech stanovišť. Na prvním z nich studentka víceletého gymnázia Veronika Macháčová a Kateřina Cihelková, z 8. třídy 1. ZŠ Sedlčany zaujaly zpracováním vzpomínek Vlasty Faktorové.

8.10.2015
SDÍLEJ:

HLOUČEK pozorných posluchačů měla na svém stanovišti také Milada Bosáková, která 2. světovou válku prožila na Sedlčansku. Foto: Marie Břeňová

Komentář dívek a projekci chvílemi umocňoval ze záznamu hlas této pamětnice. „Paměť národa je digitální pamětnický archiv, který v roce 2008 vytvořilo sdružení Post Bellum, Český rozhlas a Ústav pro studium totalitních režimů. Sbírku budují po celé Evropě jednotlivci, neziskové organizace, ale i různé státní instituce, které chtějí svoje nahrávky, texty, fotografie a archivní dokumenty zveřejnit. Nahrávky mapují významné události 20. století. Nyní jsou v archivu Paměť národa zveřejněny vzpomínky několika set pamětníků," vysvětlovala obě děvčata, čím se tento projekt liší od informací, které lze najít v učebnicích a atlasech. Upozornila také na to, že v roce 2012 byla spuštěna aplikace do mobilních telefonů nazvaná Místa paměti národa.

Je možné si ji instalovat do svých telefonů zdarma a na místech, která navštívíme, si můžeme přehrát vzpomínky pamětníků. která se k nim vztahují. V aplikaci je i digitální mapa, takže nám ukáže i zajímavá místa v okolí."

Posluchači se dozvěděli, že druhým rokem se do projektu mohou zapojit i knihovny a pro Sedlčany byl letošní rok pilotní. Se vzpomínkami Vlasty Faktorové se vypořádala Veronika a Kateřina dobře. Poznamenaly, že nahrávku s ní na diktafon pořídily o Velikonocích a na návštěvě u ní byly dvě hodiny. „Nahrávaly jsme, fotily a také prohlížely album starých fotek," přibližovaly setkání s dodatkem, že výsledky svého snažení po prezentaci před porotou a na veřejnosti odeslaly koordinátorce projektu Magdaléně Benešové z organizace Post Bellum, která jim prý po celou dobu radila, byla s nimi i s knihovnicemi v kontaktu, aby vše udělaly správně.

Potom již před posluchači v sedlčanské knihovně rozvíjely nitky faktů a vzpomínek Vlasty Faktorové, rozené Daňkové, jejíž otec byl před svatbou a příchodem do Sedlčan dvorním ševcem u císaře ve Vídni. Deváťáci se tu dovídali o jejích studiích, o úspěšné maturitě, o tom, jak rodinu zaskočila zpráva, že se mají ze Sedlčan do tří měsíců vystěhovat, a jak si její rodiče nevěděli rady s botami, kterých měli plný obchod. Vypravěčka i do vážných situací vnášela špetky humoru. Vyslechli si například z pořízené nahrávky, že boty a kůže uschovali Daňkovi do stropu a obávali se, že kdyby dům Němci bombardovali, létaly by boty vzduchem. Vylíčila také, že při cestě do Kamýku, kam byli rodiče vystěhováni a při přejezdu na kolech přes zrůbecký podminovaný most, jí drkotaly zuby. Se svým chlapcem převáželi v batozích na zádech v lahvích zašpuntované pivo. Najednou se ozvalo: „Bum, bum, bum!" Nato okamžitě kola odhodili přitiskli se k zemi! Vyšlo najevo, že hluk podobný svištěním střel způsobily špunty a domnělá krev, která Vlastě tekla po zádech, bylo ve skutečnosti pivo. Pamětnice hovořila také se smutkem o návratu do Sedlčan po skončení války, kdy jim v poničeném rodném domě zbyla jen kamenná žehlička.

Na dalším stanovišti v knihovně měla kolem sebe hlouček žáků devátých tříd Milada Bosáková. Vyprávěla, jak válku vnímala jako malá holka. Přinesla na ukázku také svoje vysvědčení a některé dokumenty z této doby. Na třetím zastavení byl zaměstnanec Městského muzea Sedlčany Pavel Žak, aby školáky seznámil se zajímavostmi z archivních sbírek.

Knihovnice Alena Budková doplnila, že reportáž sestavenou ze vzpomínek Vlasty Faktorové oběma děvčaty ohodnotila podle svých kritérií odborná porota a s těsným rozdílem bodů skončily Veronika Macháčová a Kateřina Cihelková na druhém místě.

„Je to velký úspěch. Na akci se přijel do Sedlčan podívat také ředitel organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa a koordinátorka projektu Magdalena Benešová. Sedlčanskému týmu gratulovali a předali jim odměnu – rádio Českého rozhlasu. Dívky také dostaly certifikát a za vzornou reprezentaci také dárky od sedlčanské knihovny," uvedla Budková. Marie Břeňová

Autor: Redakce

8.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení