VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na koncert učitelů zavítaly čtyři stovky lidí

Sedlčany /ROZHOVOR/ – Desátý jubilejní ročník Koncertu učitelů Základní umělecké školy Sedlčany si přišlo do Kulturního domu Josefa Suka vychutnat 400 posluchačů. Nabídl pestrou směs vystoupení současných, ale i bývalých pedagogů školy. Ředitelka ZUŠ Sedlčany Vladimíra Severová v rozhovoru přiblížila jeho průběh a odpověděla i na další otázky.

30.10.2016
SDÍLEJ:

1. KRÁTCE před koncertem si učitel Pavel Fořt na jevišti ověřil, zda všechno klape. Posluchačům se představil především jako dirigent. Foto: Marie Břeňová

Z čeho máte po učitelském koncertě největší radost?
Z toho, že si program přišlo poslechnout 400 lidí. Jako nejcennější poznatek bych vyzdvihla, že v publiku bylo hodně mladých lidí a dětí. Těší mne také vstřícnost šikovných učitelů podílet se na společném záměru a představit se veřejnosti i tímto způsobem. Raduji se z toho, že i přes překážky, které při nácviku učitelům vznikají, nakonec s chutí a radostí program předvedou. Není to tak samozřejmé.

Hrajete vážnou i klasickou hudbu. Jsou některé skladby, které pokaždé „musí zaznít", protože by si to bez nich posluchači nedovedli ani představit?
Několik měsíců před uskutečněním koncertu si všichni učitelé mohou sami rozhodnout, zda a s jakou skladbou se chtějí představit. Na společných orchestrálních věcech se domlouváme s naším kolegou Pavlem Fořtem. Některé skladby jsme zařadili opakovaně. Prostě nás bavily a my doufáme, že i posluchače.

Veřejnost vás zná jako dirigentku i muzikantku. Jaká byla vaše role na koncertu?
Sama jsem pouze součástí orchestru, a tak je důležité, aby se nám vše vydařilo jako celku. Hraji na syntetizátor a tak většinou zvukově supluji smyčce nebo některý dechový nástroj.

Učitelský koncert byl desátý. Můžete vzpomenout na začátky a porovnat je ze současností?
První ročník byl určitě nesrovnatelný – co do časového rozsahu, repertoáru, tak i do počtu posluchačů. V roce 2007 se nás početně představilo mnohem méně učitelů. V letošním jubilejním roce jsme se vrátili rádi k variantě, kdy nás celým koncertem provázejí naši současní nebo bývalí žáci. Už i v posledních ročnících velkou část koncertu hrál takzvaný učitelský band a jen výjimečně se kolegové představili sólově. Přesně tak tomu bylo i letos, kdy pouze dvě učitelky vystoupily individuálně. V první části zahrála a zazpívala menší seskupení a kolegové si vybrali skladby z klasického repertoáru, ale i amerického country, popu nebo rock and rollu. Do druhé části si právě učitelský band připravil aranže převážně z filmové hudby, a tak zazněla na úvod ústřední melodie ze seriálu Cirkus Humberto, dále z filmu Růžový panter nebo z muzikálu Evita a další slavné světové melodie.

Kdo přišel poprvé s myšlenkou učitelských koncertů? Byl to váš nápad?
Nápad to byl nejen můj, ale společně i několika šikovných učitelů, kteří tento podnět rádi přijali a zrealizovali.

Kdo z nich měl za celá ta léta nejmenší nebo vůbec žádnou „absenci"?
Jestli si to dobře pamatuji, tak ten, kdo se účastnil koncertů nejčastěji a také nejaktivněji, je kolega Pavel Fořt. Jemu vděčíme za to, že pro takto specifické obsazení každoročně zaranžuje, nastuduje a diriguje nejvíce uvedených skladeb.

Zavzpomínáte si při podobném setkání na bývalého kolegu a vedoucího Blue Orchestra ZUŠ Sedlčany Václava Caltu, který letos prvního května odešel do muzikantského nebe?
Václav Calta je určitě osobnost nezapomenutelná, ať mezi učiteli, hudebníky nebo v jeho civilním povolání. Samozřejmě na něho často vzpomínáme. Hrál s námi s dcerou Klárou téměř na každém učitelském koncertě. Seděl na pódiu se svojí tubou a tvořil našemu seskupení basový základ. Každý si vzpomínáme na jeho bodré chování a radost ze společenských setkání.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

30.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Policie se koncem minulého týdne zaměřila na nákladní auta

Příbramsko - Dopravní policisté se koncem týdne společně s hlídkou cizinecké policie, s Generálním ředitelstvím cel a s Centrem služby pro silniční dopravu zaměřili na nákladní dopravu. Během dvou dnů zkontrolovali na Příbramsku celkem 21 nákladních aut a zjistili u nich 11 přestupků.

O voličský průkaz si můžete zažádat nejpozději ve středu

Příbram – Tento pátek a sobotu se konají parlamentní volby. Ti, kdo nemohou z nejrůznějších příčin volit doma, si mohou zažádat o voličský průkaz, aby svůj hlas mohli odevzdat jinde. 

Policisté rozbili další drogový gang na Příbramsku

Příbramsko – Další policejní zátah na drogový gang se uskutečnil minulý týden. Začátkem října již kriminalisté zahájili trestní stíhání skupiny deseti osob, které v Příbrami a na Berounsku prodávali zejména marihuanu. Nyní v síti uvízla větev dealerů omamných látek z Dobříšska a Sedlčanska.

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení