VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na koncert učitelů zavítaly čtyři stovky lidí

Sedlčany /ROZHOVOR/ – Desátý jubilejní ročník Koncertu učitelů Základní umělecké školy Sedlčany si přišlo do Kulturního domu Josefa Suka vychutnat 400 posluchačů. Nabídl pestrou směs vystoupení současných, ale i bývalých pedagogů školy. Ředitelka ZUŠ Sedlčany Vladimíra Severová v rozhovoru přiblížila jeho průběh a odpověděla i na další otázky.

30.10.2016
SDÍLEJ:

1. KRÁTCE před koncertem si učitel Pavel Fořt na jevišti ověřil, zda všechno klape. Posluchačům se představil především jako dirigent. Foto: Marie Břeňová

Z čeho máte po učitelském koncertě největší radost?
Z toho, že si program přišlo poslechnout 400 lidí. Jako nejcennější poznatek bych vyzdvihla, že v publiku bylo hodně mladých lidí a dětí. Těší mne také vstřícnost šikovných učitelů podílet se na společném záměru a představit se veřejnosti i tímto způsobem. Raduji se z toho, že i přes překážky, které při nácviku učitelům vznikají, nakonec s chutí a radostí program předvedou. Není to tak samozřejmé.

Hrajete vážnou i klasickou hudbu. Jsou některé skladby, které pokaždé „musí zaznít", protože by si to bez nich posluchači nedovedli ani představit?
Několik měsíců před uskutečněním koncertu si všichni učitelé mohou sami rozhodnout, zda a s jakou skladbou se chtějí představit. Na společných orchestrálních věcech se domlouváme s naším kolegou Pavlem Fořtem. Některé skladby jsme zařadili opakovaně. Prostě nás bavily a my doufáme, že i posluchače.

Veřejnost vás zná jako dirigentku i muzikantku. Jaká byla vaše role na koncertu?
Sama jsem pouze součástí orchestru, a tak je důležité, aby se nám vše vydařilo jako celku. Hraji na syntetizátor a tak většinou zvukově supluji smyčce nebo některý dechový nástroj.

Učitelský koncert byl desátý. Můžete vzpomenout na začátky a porovnat je ze současností?
První ročník byl určitě nesrovnatelný – co do časového rozsahu, repertoáru, tak i do počtu posluchačů. V roce 2007 se nás početně představilo mnohem méně učitelů. V letošním jubilejním roce jsme se vrátili rádi k variantě, kdy nás celým koncertem provázejí naši současní nebo bývalí žáci. Už i v posledních ročnících velkou část koncertu hrál takzvaný učitelský band a jen výjimečně se kolegové představili sólově. Přesně tak tomu bylo i letos, kdy pouze dvě učitelky vystoupily individuálně. V první části zahrála a zazpívala menší seskupení a kolegové si vybrali skladby z klasického repertoáru, ale i amerického country, popu nebo rock and rollu. Do druhé části si právě učitelský band připravil aranže převážně z filmové hudby, a tak zazněla na úvod ústřední melodie ze seriálu Cirkus Humberto, dále z filmu Růžový panter nebo z muzikálu Evita a další slavné světové melodie.

Kdo přišel poprvé s myšlenkou učitelských koncertů? Byl to váš nápad?
Nápad to byl nejen můj, ale společně i několika šikovných učitelů, kteří tento podnět rádi přijali a zrealizovali.

Kdo z nich měl za celá ta léta nejmenší nebo vůbec žádnou „absenci"?
Jestli si to dobře pamatuji, tak ten, kdo se účastnil koncertů nejčastěji a také nejaktivněji, je kolega Pavel Fořt. Jemu vděčíme za to, že pro takto specifické obsazení každoročně zaranžuje, nastuduje a diriguje nejvíce uvedených skladeb.

Zavzpomínáte si při podobném setkání na bývalého kolegu a vedoucího Blue Orchestra ZUŠ Sedlčany Václava Caltu, který letos prvního května odešel do muzikantského nebe?
Václav Calta je určitě osobnost nezapomenutelná, ať mezi učiteli, hudebníky nebo v jeho civilním povolání. Samozřejmě na něho často vzpomínáme. Hrál s námi s dcerou Klárou téměř na každém učitelském koncertě. Seděl na pódiu se svojí tubou a tvořil našemu seskupení basový základ. Každý si vzpomínáme na jeho bodré chování a radost ze společenských setkání.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

30.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sníh na Monínci. Srpnová teplota byla spíš na plavky, ale „Sněhurky“ si rády zapózovaly u hromad umělého sněhu.
3

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

Ilustrační foto

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Na farmu v Žežicích přijede 42. příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka

Příbram /FOTOGALERIE/ - Rok se s rokem sešel a opět k posluchačům pohodové hudby přijíždí Příbramský huntík plný muziky. Jako několik posledních let se i letos festiválek uskuteční na K-Farmě v Žežicích, a to 2. září od 13 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení