VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejstaršímu studentovi Malé dobříšské univerzity bylo 93 let

Dobříš /ROZHOVOR/ – Již od začátku loňského roku probíhá v Dobříši Malá dobříšská univerzita, která 21. února přednáškou Yvonny Fričové vstoupí do svého třetího semestru. Hlavním organizátorem je dobříšská Městská knihovna, s jejíž pracovnicí Romanou Bodorovou jsme si o oblíbené univerzitě povídali.

17.2.2013
SDÍLEJ:

Posluchači Malé dobříšské univerzity.Foto: Karel Souček

Kdy jste s univerzitou v Dobříši začali?
První semestr jsme pod názvem Univerzita všech věků otvírali v únoru 2012. Tehdy jsme se volně inspirovali Univerzitou třetího věku a upravili pravidla tak, aby toto vzdělávání bylo sice kvalitní a zajímavé, ale méně náročné než studium skutečné Univerzity třetího věku. To znamená, že naši studenti nemusí psát semestrální či závěrečné práce a na závěr každého semestru obdrží ti se stoprocentní docházkou diplom za absolvování semestru. V prvním semestru jsme spolupracovali s naším stálým partnerem, dobříšskou kavárnou Velbloud Café a přednášky probíhaly přímo v kavárně.

Konají se tam dodnes?
Ne, kapacita kavárny se brzy ukázala být potřebám naší univerzity nedostačující. Proto jsme přednášky od 2. semestru, nyní již pod novou hlavičkou Malé dobříšské univerzity, přesunuli přímo do knihovny. 21. února se chystáme na začátek již třetího semestru.

Komu bude patřit první přednáška?
Paní Yvonně Fričové, která bude vyprávět o nesmírně zajímavých osudech známého cestovatele A.V. Friče, dědečka jejího manžela. Přednáška se jmenuje Checomacoco, A.V. Frič a indiáni s českou krví a začíná od 15.00 (odpolední běh) a od 17.30 hodin (podvečerní běh). Je určena studentům univerzity i zájemcům z řad veřejnosti, pro ty je vstupné 60 korun a kávu nebo čaj mají v ceně.

Podle jakých kritérií volíte témata a přednášející?
Témata se snažíme volit taková, aby mohla oslovit studenty v podstatě od teenagerů po seniory. Již od začátku se ukazuje, že většinou se o přednášky zajímají nejvíce lidé ve věku mezi 50 a 60 lety. Z jejich reakcí vidíme, že oceňují velkou pestrost témat, a proto zveme přednášející z nejrůznějších oborů a oblastí. Také v každém semestru oslovujeme jak několik přednášejících z Dobříše a okolí, tak i veřejně známé osobnosti.

Kolik máte studentů a v jakém věkovém rozpětí se pohybují?
Přestože část návštěvníků přednášek se v každém semestru obmění, stále máme kolem 40 studentů. Jejich věk se pohybuje od 33 do 93 (!) let, na každou přednášku však přicházejí i další lidé, někdy i studenti. Jsme moc rádi, že k nám přijíždějí i lidé z okolních obcí, někdy dokonce i z Příbrami. Mezi našimi stálými studenty převažují ženy.

Lze vysledovat, o jaká témata je mezi účastníky největší zájem?
Byli jsme od začátku velice zvědavi na ohlasy na naše přednášky, hlavně na to, které téma či osobnost asi posluchače zaujme nejvíc. Zatím se však zdá, že každé téma si našlo mnoho vděčných a zaujatých posluchačů a skutečně všechny přednášky se ukázaly být velmi úspěšnými.

Jak ještě dlouho budou moci účastníci studovat?
Když jsme před rokem univerzitu otvírali, byla to pro nás velká neznámá. Řekli jsme si, že náplň, náročnost i vnitřní strukturu budeme upravovat v průběhu několika prvních semestrů. Tak, aby mohla být pro naše studenty co nejatraktivnější. Takže zatím stále hledáme – a otázku délky studia necháváme ještě otevřenou.

Karel Souček

Autor: Redakce

17.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Na ruční česání přijela posila z Moravy

Přílepy – Mezi prvními letos opět padly v sobotu štoky na chmelnici u Kutílků při dalším mistrovství v ručním česání chmele. Začátek letos odstartoval výstřel z pistole na návsi. Odtud se česáči chvatně vydali na chmelnici. Museli bojovat s pěkným bahnem, protože se tu v noci přehnala pořádná bouřka. Ale to nikoho neodradilo.

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Na Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny

Karlštejn /FOTOGALERIE/ – I o víkendu mířili návštěvníci na hrad Karlštejn, kde je od začátku srpna kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. října v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení