VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Petrovic se sjedou řezbáři z celého regionu

Petrovice /FOTOGALERIE/ - Po roce se už dnes do Petrovic sjedou řezbáři nejen z Příbramska, ale z celého regionu. Při tradičním Petrovickém řezbování předvedou veřejnosti s dláty, špachtlemi, bruskami a motorovými pilami svůj um a řemeslný fortel už zítra 29. července na petrovickém náměstí. Budou tu vznikat dřevěné sochy na libovolné téma. Tradiční akci, kterou pořádá obec Petrovice a občanské sdružení Humbuk, přiblížil v krátkém rozhovoru starosta Petrovic Petr Štěpánek.  

28.7.2017
SDÍLEJ:

Petr Štěpánek, starosta Petrovic.Foto: archiv obce

 

O kolikátý ročník řezbování jde?

Je to již sedmý ročník. Poprvé jsme řezbovali v roce 2011 a většina řezeb z toho roku dodnes zdobí naši obec.

Kolik řezbářů se dosud přihlásilo?

Očekáváme účast osmi až deseti řezbářů. Doufám, že nebude mezi nimi chybět ani místní šikovný Filip Šíma, který se sice už jednoho ročníku zúčastnil, ale pracoval jen jedno odpoledne a pak ze zdravotních důvodů musel skončit. Takže letos by to měla být jeho premiéra.

Máte rozmyšleno, kam hotové řezby umístíte?

Vůbec ne. Vždy počkáme, co řezbáři vytvoří a pak na zářijovém zastupitelstvu ve veřejné rozpravě s veřejností a se zastupiteli rozhodneme, kam se která řezba umístí. Například v loňském roce jsme měli trochu problém s vybráním lokality pro obří lebku. Rozhodli jsme nakonec o křižovatce v osadě Krchov, kde se stala pro projíždějící řidiče turistickou atrakcí. Oblíbená je zvláště u motorkářů, kteří se s ní rádi fotí.

Dáváte účastníkům materiál nebo si dřevo zajišťují sami?

Materiál na řezbování dáváme vždy my. Jedná se o stromy poražené během roku převážně ze zdravotních důvodů. V tomto směru máme úžasnou spolupráci se starosty v regionu, kteří nám v případě nutnosti poražení vhodného stromu volají a dřevo nabízí.

Řezbování začíná už v pátek, připravujete k této akci nějaký doprovodný program?

Samozřejmě. Každoročně zahajujeme první den taneční zábavou v zámeckém parku, kam je vstup zcela zdarma. Letos nám bude hrát jihočeská kapela Suteren rock. Letošní ročník je zpestřen o nedělní setkání přátel dechovky, kdy v neděli od 14 hodin bude hrát v zámeckém parku Veselka. Tuto akci pořádají tradičně hasiči z Mezihoří. Vernisáž hotových řezeb bude na náměstí v Petrovicích v neděli 30. července ve 14 hodin. To je také novinka letošního řezbování celou dobu budou řezbáři v centrálním parku na náměstí, nikoli v zámeckém parku.

MARIE BŘEŇOVÁ

 

Autor: Redakce

28.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Červený Hrádek u Sedlčan

Benefiční festival pomůže dětem s ichtyózou

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

Bohutín - Turnaj s velkou tradicí, to je Hospoda cup v Bohutíně. Turnaje hraného od roku 1998 se letos zhostil tým EventPeople a uvedl jej do nového kabátu. 

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení