VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROZHOVOR: Dvořákův památník bude otevřený do půlnoci

Vysoká - Akce s názvem Muzejní noc patří již řadu let ve většině evropských metropolí k tradičním a oblíbeným prezentacím kulturního dědictví. Muzea a galerie nabízejí nočním návštěvníkům kromě stálých expozic a výstav také řadu aktuálních doprovodných programů. Také letos se k této slavnosti připojí v sobotu 6. června i Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami. Podrobnosti přinášíme v rozhovoru s ředitelkou památníku Vladimírou Šplíchalovou.

25.5.2009
SDÍLEJ:

Rusalčino jezírko ve Vysoké.Foto: archiv autora

Co návštěvníkům nabídnete?
Jako už tradičně mezi 18 hodinou a půlnocí volný vstup do všech prostor našeho muzea, slavnostně nasvícený zámecký park a živá hudební vystoupení v zámku i v arkádě zahradní kavárny. Navíc jsme program rozšířili o noční promítání v parku.

Po kolikáté Muzejní noc v památníku pořádáte?
Letošní ročník je už pátý. Naše muzeum patří k těm pořadatelům, kteří se k organizaci této oblíbené akce přihlásili mezi prvními.

Jaký je o ni zájem ze strany veřejnosti?
Muzejní noc ve Vysoké patří k akcím s vysokou návštěvností. V případě příznivého počasí, část akcí je totiž pořádána v zámeckém parku, překračuje počet zájemců číslo 1500, největší návštěvnost byla až kolem dvou tisíc lidí. Díky dnes již pravidelným návštěvníkům je zaručena bohatá účast i v případě deštivého počasí.

Podle jakých kritérií vybíráte vystupující soubory?
Program do koncertního sálu zámku sestavuji již tradičně ve spolupráci s Pražskou konzervatoří, Konzervatoří v Plzni a HAMU. Mění se nejen interpreti, ale samozřejmě i repertoár. Loňský ročník byl z velké části věnován pěvecké tvorbě předních skladatelů v oblasti vážné hudby. Program letošní hudební noci je zvláštní i odvážný především rozšířením programu o účinkování Smyčcového orchestru Pražské konzervatoře v parku před zámkem, stejně jako i nočním promítáním málo známé filmové verze Dvořákovy opery Rusalka z roku 1977 s Magdou Vašáryovou a Milanem Kňažkem v hlavních rolích v zámeckém parku. Příjemné překvapení čeká návštěvníky i v kavárně u vstupu do parku.

Jaké další akce na léto připravujete?
Ve spolupráci s katedrou zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity v Praze uspořádáme ve Vysoké od 7. do 14. července první ročník letní školy pro studenty pod názvem „Hudební krajina Antonína Dvořáka“. Další ročníky proběhnou již za účasti zahraničních univerzit. Součástí programu bude 11. července koncert klavíristy Arthura Greena a houslisty Solomia Soroka z USA, který bude přístupný široké veřejnosti.

A další kulturní programy?
Ty zůstávají v rozsahu každoročně pořádaných akcí. To znamená 15. ročník cyklu komorních koncertů Hudební podzim, závěr roku tradičně uzavře adventní koncert. Další koncerty jsou plánovány pro zahraniční klientelu cestovních agentur, tyto akce, spojené často s malým občerstvením, jsou plně hrazeny objednavatelem. Pro průvodce zahraničních cestovních agentur je navíc plánován workshop v prostorách památníku. Součástí Dne kraje (28. říjen 2009) bude kromě vstupu zdarma i promítání filmových dokumentů z archivu muzea pod názvem Filmové vzpomínky.

KAREL SOUČEK

25.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Mistrovství v ručním česání chmele u Kutílků
2

Na ruční česání přijela posila z Moravy

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Na Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny

Karlštejn /FOTOGALERIE/ – I o víkendu mířili návštěvníci na hrad Karlštejn, kde je od začátku srpna kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. října v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Příbramská policie dopadla sprejery

Příbram – Dva mladíci ve věku 20 a 21 let si posilněni alkoholem a dost možná i jinými návykovými látkami krátili dlouhou chvíli ničením cizího majetku. V Příbrami v ulici Boženy Němcové pobíhali se se sprejem a poničili s ním zaparkovaná auta a popelnice. Jedno z aut bylo podle policie dokonce jednoho z vandalů. Někdo na ně zavolal policii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení