V režii Miroslava Pokorného vytvářejí hlavní role Radovan Klučka, Kamila Viktorinová, Pavla Bečková a Jakub Stich. Nejen o této inscenaci jsme si povídali s dramaturgem a produkčním divadla Miroslavem Králem.

V Příbrami vaše divadlo vystupuje často. Ale jak je to v Sedlčanech?

V Sedlčanech jsme kdysi hráli pohádku Příhody Ferdy mravence, takže Pinokio je zde de facto obnovenou premiérou našeho sedlčanského hostování. A my doufáme, že se sem budeme pravidelně vracet.

Mohl byste příběh Pinokia připomenout?
Bezdětný řezbář Gepetto si pro potěšení vyřezal z očarovaného polínka loutku. Panáčka s dlouhým nosem, jehož největší touhou bylo stát se opravdovým klukem. A jako správný kluk se Pinokio vydává do školy a do světa, kde se setkává se spoustou vykuků a prapodivných bytostí. Na konci svého zázračného a leckdy úsměvného putování dochází k poznání, že největší silou světa je láska a dobrota srdce. Collodiho příběh, ač starý téměř 150 let, je lákavou výzvou pro divadelníky k vytvoření imaginativní a fantazií sršící „komediantské“ inscenace.

Čím se váš Pinokio liší od Collodiho předlohy?

Dramatizace Markéty Machačíkové vznikla přímo pro Divadlo AHA!, pro režiséra a uměleckého šéfa Miroslava Pokorného, který se na její tvorbě aktivně podílel. Syžet předlohy je věrně zachován, jen byly potlačeny některé drastické scény (třeba Pinokiovo oběšení), postava Cvrčka byla změněna na Červotoče, z Lišáka se stala Liška a postavy loutkového divadla získaly česká jména. Naopak akcentována byla Pinokiova cesta za lidským srdcem, za lidskou duší. Nechybí samozřejmě ani laskavý humor a napětí.

Kdy mělo představení premiéru a kolik repríz jste již odehráli?

Inscenace měla premiéru na konci listopadu 2008 a počet repríz se již blíží padesáti. Krom domovské scény se Pinokio představil mimo jiné v Ostravě, Jihlavě, Ústí nad Labem, Kutné Hoře, Liberci či Mladé Boleslavi, kde jsme ji uvedli dokonce pětkrát.

Komu je pohádka určena a jaký má ohlas?

Pinokio je rodinný typ inscenace, je tedy učena dětem od pěti let i dospělým. Divácké ohlasy nás až překvapily svou intenzitou a vroucností. Často se stává, že děti ve scéně, kdy Pinokio zradí svého tatínka Gepetta, sympatizují s Gepettem. Diváci si na našem představení prožijí i katarzi, což je hlavním smyslem divadla.

Připravujete do konce sezóny ještě nějakou premiéru?

Nyní máme po premiéře pohádky Příhody Ferdy mravence, která se po téměř osmi letech dočkala nové inscenace. Režisér Miroslav Pokorný intenzívně zkouší dobrodružnou inscenaci Cesta kolem světa za 80 dnů, kterou pro naše divadlo zdramatizoval laureát několika ročníků Ceny Alfréda Radoka Vít Pokorný. Diváci se mají na co těšit, neboť krom hereckých výkonů je jistě upoutá i využití principů laterny magiky. Další divadelní sezónu pak zahájí inscenace Erbenovy klasické pohádky Zlatovláska v režii Nikolaje Peneva.

Karel Souček