VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslední dny 2. světové války na Příbramsku

Příbram - /70 LET OD OSVOBOZENÍ - 3. část/ – Situace na Příbramsku se značně zkomplikovala v podvečer 9. 5. a zvláště pak 10. 5. 1945. Do Příbrami pronikly ve směru od Prahy a Berouna příslušníci 3. pluku 1. divize gen. Sergeje Kuzmiče Buňačenka z VS KONR (Vooružennyje sily Komitětu Osvobožděnija Narodov Rossiji – Ozbrojených sil Výboru pro osvobození národů Ruska), jako součásti Ruské osvobozenecké armády (ROA), tzv. vlasovci, kteří předtím výrazným způsobem pomohli Pražskému povstání.

6.5.2015
SDÍLEJ:

Občané vítají na příbramském náměstí 9. 5. 1945 vojáky VS KONR – ROA generála Andreje Andrejeviče Vlasova z 3. pluku 1. Buňačenkovy divize. Jízdní oddíl vlasovců na koních míří z města, v marné snaze dostat se do amerického zajetí.Foto: archiv muzea

Rekrutovali se z velké části ze sovětských válečných zajatců, kteří se přidali na německou stranu z přesvědčení, že budou moci bojovat za Rusko bez Stalinovy diktatury a bolševického politického systému.

Tato protibolševická vojska ROA gen. Andreje Andrejeviče Vlasova obrátila koncem války zbraně proti svým dosavadním německým spojencům. Rovněž v Příbrami a blízkém okolí uskutečnili vlasovci několik ozbrojených střetnutí s ustupujícími hitlerovci, jako například v Plzeňské ulici, na Rynečku, na křižovatce Mixovy a Milínské ulice i jinde. Padlo při nich údajně 94 příslušníků německé branné moci a 12 vlasovců (jejich společné hroby jsou na příbramském hřbitově). Boje vlasovců s hitlerovci o ústupovou komunikaci do americké zóny pokračovaly při přesunu těchto vojsk z Příbrami přes Tochovice do Březnice. Bylo při nich použito dokonce lehké dělostřelectvo a minomety.

Výsledek střetnutí znamenal několik desítek mrtvých SS; jen v Březnici jich padlo patrně 37 a 4 vlasovci. V souvislosti s těmito událostmi vydal dne 10. 5. 1945 velitel 4. americké tankové divize gen. William M. Hoge rozkaz, který obsahoval vytyčení trasy přesunu do zajetí pro německé vojsko ve směru Milín – Mirotice – Blatná – Horažďovice a pro vlasovce po ose Rožmitál pod Třemšínem – Lnáře.

Osud vojáků VS KONR – ROA byl však zpečetěn zvláště poté, co je Američané nakonec odmítli převzít do zajetí. Mezi Rožmitálem pod Třemšínem a Lnáři došlo 12. 5. 1945 k obklíčení vlasovců Rudou armádou a k fyzické likvidaci podstatné části uskupení ROA. Josef Velfl, ředitel Hornického muzea Příbram

Zveřejněné dobové snímky jsou součástí expozice nové výstavy Hornického muzea Příbram v areálu dolu Vojtěch na Březových Horách od 5. května do 1. listopadu. Výstava dokumentuje poslední dny 2. světové války v Evropě.
Výstava je pořádána v rámci běžných prohlídek – platí standardní vstupné a otevírací doba.

Autor: Redakce

6.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení