VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přes čtyři tisíce zázraků na jednom místě. To je Svatá Hora

V rámci 50dílného seriálu Poznáváme Česko tento týden na stránkách Deníku cílíme na tajemná až mysteriózní místa naší republiky. Po hradištích, kde žili naši dávní předslovanští předkové, se dnes zaměříme na lokality, o kterých se tvrdí, že jsou zázračné. Například malá dřevěná soška Panenky Marie ze Svaté Hory v Příbrami má mít na kontě přes čtyři tisíce zázračných skutků. 

1.8.2017 AKTUALIZOVÁNO 1.8.2017
SDÍLEJ:

z oslav výročí korunovace Panny Marie SvatohorskéFoto: repro Deník

Nezapomeňte, že z každého místa, které v létě navštívíte, nám můžete poslat tematickou fotografii a zúčastnit se soutěže o iPhone. Nově nám ji můžete zaslat i e-mailem.

***

Svatá Hora v Příbrami, významné české poutní místo, je spojena především se soškou Panny Marie, jejíž původ, stejně jako její skutky, je opředen legendami.

„Bohuslav Balbín v 17. století zaznamenal do pamětí, že ji vyřezal sám arcibiskup za vlády Karla IV. Arnošt z Pardubic. Ten ji poté údajně měl na svém hrádku v Příbrami, což je dnešní Zámeček Ernestinum, v němž funguje Galerie Františka Drtikola. Není bohužel možné přesně určit, kdy soška vznikla. Můžeme ale říci, že je nepochybně domácího původu a stojí na počátku řezbářské tradice příbramských horníků,“ vysvětluje mluvčí Svaté Hory Jan Traxler.

Své korunky soška získala 22. června 1732. Korunovací se Svatá Hora zapsala mezi nejslavnější poutní místa na světě. Proto je i největším poutním místem v Čechách.

Po celá staletí jsou se Svatou Horou a s milostnou soškou spojovány zázraky, při kterých se ctitelé Panny Marie objevili v nebezpečí, ale byli na její přímluvu zachráněni. Těchto „milostí“ je v kronikách zapsáno přes čtyři tisíce. Sakrální objekt prošel v historii celou řadou významných přestaveb a úprav.

Skutečný rozkvět Svaté Hory jako poutního místa ale začal až roku 1647, kdy ji získali jezuité. O 11 let později tu podle projektu italských architektů Carla Luraga (1615 až 1684) a Giovanni Domenica Orsiho (1634 až 1679) začali stavět velkolepý chrámový komplex, jehož ústředním objektem je bazilika Nanebevzetí Panny Marie Svatohorské. Na výzdobě se podílela celá řada slavných barokních umělců včetně sochaře Jana Brokoffa (1652 až 1718) a malíře Petera Johannese Brandla (1668 až 1735).

V osmnáctém století došlo k výzdobě stropů ambitů na Svaté Hoře stovkou maleb zobrazujících motivy sta milostí. Společnými znaky všech obrazů je zmenšený obraz Panny Marie Svatohorské, letopočet, kdy se daná událost stala, a číslo, pod kterým lze v knize Milosti Panny Marie Svatohorské nalézt popsaný příběh, který obraz reprezentuje. Příběhy spolu nijak nesouvisejí, ale v každé části ambitů převažují zázraky spjaté s určitou tematikou.

V severní části ambitů najdeme zázraky spjaté s vodním živlem, nejčastěji jde o povodně. V části východní to jsou zázraky spjaté s pádem, ať už s pádem z koně, z vozu, nebo z vysoké budovy. V jižní části ambitů souvisí tematika obrazů se zdivočelými zvířaty, válkou nebo morem. V části západní je spojitost se střelnými zbraněmi, ohněm a bleskem.

První doložená historická zmínka o sošce jako takové pochází z roku 1611, kdy vyhořel kostel sv. Jana Evangelisty, kde byla původně umístěna. Historie sošky před tímto rokem je opředena tajemstvím. Na počátku husitských bouří byla nejspíš schována v příbramských dolech a poté přesunuta do kostela sv. Jakuba a posléze právě do kostela sv. Jana Evangelisty. Přesun na Svatou Horu v roce 1611 nebyl ale jediný. V průběhu historie byla soška několikrát ukrývána hlavně v obdobích válečných. Vždy se ale bezpečně vrátila zpět na Svatou Horu.

Před třemi lety se uskutečnila rozsáhlá rekonstrukce Svaté Hory jak po stránce stavební, tak restaurátorské. Vzniklo zde badatelské centrum za bezmála dvě stě milionů. Veškeré náklady pokryly dotace. Obnova poutního místa vyšla na 191,1 milionu korun, z toho 162,5 milionu korun bylo uhrazeno ze strukturálních fondů EU a zbytek ze státního rozpočtu.

Je to jen pár týdnů, kdy lidé na Svaté Hoře slavili výročí korunovace milostné sošky Panny Marie Svatohorské. Oslavy korunovace jsou nejvýznamnějším dnem tohoto poutního místa. Konají se každý rok, vždy třetí neděli po slavnosti Seslání Ducha svatého, tedy v červnu. Na Svatou Horu se v tento den sjíždějí věřící ze širokého okolí.

„V sobotu večer je vigilie neboli taková předslavnost. Po mši následuje světelný průvod. Věřící za zpěvu mariánských písní kráčejí se svícemi ambity, projdou Březnickou bránou k Mariánské studánce, dále na náměstí a vracejí se zpět ke Korunovačnímu oltáři,“ popisuje oslavy mluvčí Jan Traxler. V neděli se pak koná hlavní mše svatá, po níž následuje průvod, uprostřed něhož je na nosítkách čtyřmi nosiči nesena milostná soška Panny Marie.

„Procesí jde za zpěvu mariánských písní stejnou cestou jako při světelném průvodu. Kněží jsou zpravidla oděni do vzácných pluviálů, bohatě zdobených vyšívaných plášťů, nosiči oblékají drahocenné pláště dalmatiky,“ doplnil ještě popis Traxler.

Druhá nejdůležitější svatohorská slavnost, Nanebevzetí Panny Marie, která má stejný průběh jako korunovace, se koná letos 19. a 20. srpna.

Jak se tam dostat: Nejjednodušší je sjet z D4 na silnici 118 (Svatá Hora), parkoviště je 200 metrů od areálu. Nebo lze ke komplexu dojít z centra po Svatohorských schodech jako správný poutník.
Otevírací doba: po- ne 6.30 - 18.00, ne do 16.45 (poslední prohlídka začíná v 16.00). Objekt poutního místa je volně přístupný.
Prohlídka s průvodcem: 120 Kč, rodinné (2 dospělí + 1 až 5 dětí) 290 Kč.
Upozornění: V době bohoslužeb není možná návštěva baziliky ani v rámci prohlídky. Skupina musí vyčkat konce bohoslužby. Zejména v neděli může být nabídka prohlídek vzhledem k bohoslužbám omezena.
TIP Deníku: Prohlídka svatohorské zvonice, 7., 13. a 20. srpna vždy od 13, 14, 15 a 16 hodin.

Autor: Markéta Lišková, Redakce

1.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z utkání 5. kola FNL: Příbram - Varnsdorf (3:1).
19

Fotbalisté Příbrami porazili Varnsdorf, dvakrát se trefil Matoušek

Sníh na Monínci. Srpnová teplota byla spíš na plavky, ale „Sněhurky“ si rády zapózovaly u hromad umělého sněhu.
3

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Příbram – Čtyřiapadesátiletého muže z Příbrami policisté obvinili z nebezpečného vyhrožování. Příbramák úmyslně vyhledával svou bývalou přítelkyni v jejím bydlišti v jakoukoli denní či noční hodinu. Vyhrožoval jí zabitím, vypálením domu nebo poškozením auta. Ženu také obtěžoval telefonem, kdy volal z různých telefonních čísel. V pěti případech jí dokonce kámen do okna. Jeho hrozby a agresivita se neustále stupňovaly a tak zasáhla policie. Za to může jít agresor až na rok do vězení, protože již v minulosti byl za to souzen.  

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení