VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při vernisáži se podávaly telecí řízky, které kdysi přivezl do Čech Radecký

Sedlčany – Původ, mládí, kariéru, osobní a dlouhý život c. k. Polního maršála Jana Josefa Václava Radeckého připomíná výstava, kterou připravilo Městské muzeum v Sedlčanech za přispění dalších patrnerů: Národního muzeua v Praze, Hornického muzea Příbram a Muzea v Milevsku.

22.6.2016
SDÍLEJ:

O RADECKÉM a exponátech právě vypráví návštěvníkům David Hroch. Vernisáže se zúčastnil také starosta Sedlčan Jiří Burian, předseda Spolku Radecký Jan Bárta (vlevo) nebo Josef Velfl, ředitel Hornického muzea Příbram (vpravo).Foto: Marie Břeňová

Všímá si bitev, kterým Radecký velel, ale přibližuje i dobové zbraně a bojové taktiky. Přináší dokumenty o životě v monarchii na přelomu 18. a 19. století. Potrvá do 2. října a jejím posláním je upozornit veřejnost na osobnost Radeckého při příležitosti 250. výročí jeho narození v třebnickém zámku nedaleko Sedlčan, kde prožil i část svého dětství.

Zazněl Radeckého marš

Vernisáž výstavy se stala v pátek 17. června součástí letošních Městských slavností Rosa. Důležité mezníky v životě Radeckého na ní připomněli ve svých vystoupeních ředitel sedlčanského muzea David Hroch, starosta Sedlčan Jiří Burian a další hosté. V nastudování čtyř místních mladých muzikantů zazněla také náročná skladba Radeckého marš, pochod složený Johanem Straussem starším na počest vojevůdce v roce 1848. Pořadatelé zvolili pro slavnostní příležitost nápadité občerstvení - podávaly se telecí řízky. Jak David Hroch připomněl, byl to právě Radecký, kterému zachutnaly u císařského dvora a díky němu se tato pochoutka dostala do Čech.

Ředitel muzea upozornil návštěvníky na zajímavosti, které najdou na deseti panelech i ve vitrínách a také na jedinečný exponát - repliku funkčního děla zapůjčeného Klubem vojenské historie v Terezíně. „Klub nám poskytl i jednu figurínu pěšáka z doby napoleonských válek," dodal. U vystavené uniformy bubeníka zase doporučil, aby si přečetli i jeho stručný příběh. „Předměty jsme si zapůjčili také z Brandýsa nad Labem, kde je zajímavá expozice věnovaná poslednímu období habsburské vlády u nás, z odbobí nástupu Karla I., posledního císaře. Z tohoto muzea máme například repliku štítu," uvedl mimo jiné.

Dobové hodinky, brýle, mince…

Na zahájení výstavy přijel také Josef Velfl. Na otázku, čím konkrétně Hornické muzeum Příbram, jehož je ředitelem, do expozice přispělo, zareagoval: „Poskytli jsme informace o životě maršála Radeckého z publikace, kterou jsem pro Krajský úřad Středočeského kraje před několika lety zpracovával. Zapůjčili jsme také několik trojrozměrných předmětů, které adjustovala pracovnice našeho hornického muzea Klára Posekaná. Například to jsou dobové hodinky, brýle a mince," podotkl. „Osobně si myslím, že Radecký je v historii českého vojenství nedoceněná osobnost. Velel při významných bitvách, dosáhl těch nejvyšších vyznamenáních, účastnil se řady bojů, které rozhodovaly i o dalším uspořádání tehdejší Evropy. Pokud mě paměť neklame, tak jsme v historii českého vojenství měli pouze dva vojáky, kteří dosáhli hodnosti maršála. Kromě Radeckého získal tuto hodnost Karel Janoušek. Ten jako velitel našich leteckých sil sloužil ve 2. světové válce ve Velké Británii," upozornil Velfl.

TELECÍ řízečky, které se podávaly na vernisáži, byly dobrou připomínkou Radeckého, který recept na ně přivezl do Čech.

Konferece, odhalení desky a čepobití

Výstavu v muzeu pozitivně zhodnotil architekt Jan Bárta, předseda Spolku Radecký Praha, který usiluje o obnovu pomníku maršála Radeckého na Malostranském náměstí. „Je velmi hezká, podařilo se shromáždit řadu zajímavých materiálů, některé z nich jsou vzácné. Do Sedlčan se s členy spolku a dalšími nadšenci pro historii vrátíme 3. listopadu, kdy bude v Kulturním domě Josefa Suka vědecká konference, kterou připravuje Státní vědecký archiv Praha a v pátek 5. listopadu se uskuteční v Sedlčanech další významná akce, při níž odhalíme na budově muzea maršálu Radeckému pamětní desku. Předtím dojde u kostela sv. Martina kolem desáté hodiny k nástupu vojenských historických jednotek, následovat bude mše a po bohoslužbě půjde průvod kolem 11. hodiny k muzeu, po odhalení desky plánujeme u morového sloupu čepobití – nastoupí vojáci a budeme jim předávat medaile," nastínil program předseda Bárta. Chybět v listopadu při této akci by neměl ani Jaroslav Steinbach, který při zahájení výstavy přijel v uniformě 14. dragounského pluku knížete Alfreda Windischgrätze. „Se Spolkem Radeckého spolupracujeme. Monarchie a doba, v níž žil Radecký, mě zajímá od dětství. Je to postava české historie, která byla léta opomíjená. Jeho přínos na poli válečnictví byl téměř zapomenut," podotkl.

Na vernisáži zaznělo také to, jaká je to škoda, že noví majitelé třebnického zámečku nedovolí alespoň turistům, aby nahlédli do vstupní haly, kde je umístěná deska připomínající narození Radeckého 2. listopadu 1766. Její podobu si mohou prohlédnout jen na fotografii – jako jeden z dokumentů výstavy. Marie Břeňová

Autor: Redakce

22.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Předzahrádky restaurací jsou terčem kritiky

Příbram /FOTOGALERIE/ -  Třetí měsíc platí zákaz kouření v prostorách restaurací. Zapálit si cigaretu u piva či po jídle je možné jen venku. Předzahrádky snad nikdy nebyly tak obsazené jako letos.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení