Slavnostního zahájení akce na náměstí TGM se ujal starosta města Příbrami Jindřich Vařeka společně s organizátorem akce Davidem Horákem a moderátorem Janem Pastorem. David hned v úvodu vysvětlil podobenství mezi českou a americkou Route 66. „Při vzniku této akce jsem se inspiroval v Americe, kde jsem celou šestašedesátku projel. A protože i my v Čechách máme od roku 1997 svoji silnici číslo 66, byla by škoda této skutečnosti nevyužít," dodává a vysvětluje, že k přečíslování silnice z Příbrami do Milína došlo po rozpadu Československé federativní republiky v roce 1997: toho času silnice I/30, která se následně stala silnicí I. třídy s pořadovým číslem 66. „Od tohoto okamžiku máme i my v Čechách svou Route 66!" říká David Horák.

Na českou Route 66 vyrazili nejen motorizované stroje, ale i cyklisté. Jedním z nich byl František Šesták, známý cyklista a cestovatel, který svého času americkou Route 66 pokořil právě na svém bicyklu. „Bylo to v roce 2007 a dal jsem si to symbolicky k 66. narozeninám. Cítil jsem se na to, chtěl jsem poznat Ameriku, chtěl jsem to zkusit. Trvalo mi to 29 dnů, ujel jsem 4.150 km a projel jsem 8 států," vzpomínal František Šesták.

Při nedělním přejezdu té naší, české Route 66, vyrazil František z náměstí symbolicky v čele spanilé jízdy: „Alespoň chvíli se budu držet jako první," dodal s úsměvem. „Pohled na svět ze sedla motocyklu může být stejně vzrušující jako pohled z vysněného automobilu. Oba tábory motoristů se v neděli těšily ze společné jízdy po nejkratší silnici s číslem 66 na světě a tím svorně oslavily připomínku zlatých časů motorismu, kdy neexistovaly emisní limity, benzín jste si mohli koupit za drobné, co máte v kapse, a automobilům či motocyklům vládly karburátory. Řídili je skuteční lidé, žádné počítače," uvedl na závěr pořadatel David Horák. Pavlína Svobodová