VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příbramsko zahájí Dny lidové architektury ve skanzenu

Vysoký Chlumec /FOTOGALERIE/ - Jedinečnou příležitost prožít den ve vysokochlumeckém skanzenu, podívat se v areálu na vystoupení lidových souborů a vydat se speciálními autobusy za poznávání zajímavých staveb v okolí bude mít veřejnost v sobotu 15. července. Pro zahájení pátého ročníků Dnů lidové architektury bylo vybráno právě Příbramsko. Celý den ve vysokochlumeckém skanzenu přiblížil v rozhovoru Pavel Bureš, člen přípravného týmu z Národního památkového ústavu.   

14.7.2017
SDÍLEJ:

Dny lidové architektury budou zahájeny v sobotu 15. července ve vysokochlumeckém skanzenu. Návštěvníci mimo jiné uvidí ukázky řemesel.Foto: Marie Břeňová

Na co v programu byste upozornil?
Od 9 do 17 hodin si bude možné prohlédnout jednotlivé objekty a po celý den budou připraveny ukázky tradičních řemesel. Návštěvníci se tak mohou seznámit s některými typickými vesnickými řemesly, jakými jsou například kovář, tesař, hrnčíř, voskař, řezbář, dráteník, která budou v muzeu předvádět mistři svého oboru. K ochutnání bude také domácí chléb upečený v peci jedné z přenesených původních historických usedlostí. Dny lidové architektury budou slavnostně zahájeny v 11 hodin za účasti některých významných hostů. Zahájení bude spojeno s křtem publikací Lidové stavby Středočeského kraje – jih a Muzeum vesnických staveb středního Povltaví ve Vysokém Chlumci. Přibližně s hodinovým programem vystoupí chodský soubor Čtyřlístek z Postřekova. Ve 12 a 15 hodin se vydají zájemci dvěma mikrobusy za poznáváním zajímavých staveb v okolí. A mohou si na cestu vzít skládačku, která stavby v regionu přibližuje.

Co byste poznamenal k obsahu skládačky a bude možné ji získat někde i později?
Skládačka obsahuje stručné základní stavebně historické i další informace o vybraných nejzajímavějších památkách vesnického stavitelství, mlýnech, pozoruhodných starobylých vesnických sídlech i jiných méně známých místech regionu Sedlčanska. Je to takový tématicky zaměřený průvodce, který umožní turistům a cyklistům vydat se za poznáním těchto méně známých a často unikátních specifických pamětihodností. A myslím, že i pro mnohé místní to bude cesta velmi objevná, která jim také zároveň jaksi mimochodem umožní nahlédnout do bohaté historie tohoto krásného kraje. Skládačka je koncipována jako putování po dvou okruzích – jižním a jihozápadním – s výchozím bodem v Muzeu lidových staveb středního Povltaví ve Vysokém Chlumci. Získat skládačku bude možné například v informačních centrech, ve skanzenu nebo v městském muzeu.

Pořádají Dny lidové architektury také jiné kraje než středočeský?
Dny lidové architektury jsou akcí celostátní probíhající na území celé republiky, respektive v těch krajích nebo jednotlivých institucích a organizacích, které se k nim připojí – kromě Středočeského kraje jde zejména o Liberecký a Zlínský kraj. Každoročně jsou zahajovány v jiném kraji a pro zahájení letošního pátého ročníku byl vybrán Vysoký Chlumec. Ukončení bude 22. července v Národopisném muzeu Slánska v Třebízi u Slaného - opět s kulturním a společenským programem, výstavami, přednáškami, komentovanými prohlídkami a podobně. 

Marie Břeňová

Autor: Redakce

14.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Veronika Novotná si běží pro první místo ve štafetě na ME kategorie U17.

Pětibojaři na mistrovství světa nezklamali

Oblastní nemocnice Příbram.

Péče ORL v Příbrami i přes krizi s lékaři zůstane

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Sezóna mláďat pomalu končí, je čas na pořádné letní akce, říká Pavel Křížek

Hrachov /FOTOGALERIE/ - Ochrana fauny je nezisková organizace působící v Hrachově a ve Voticích. V Hrachově je záchranná stanice pro zraněné divoce žijící živočichy a ve Voticích Motýlárium. V hrachovském areálu se konají také kulturní a vzdělávací akce a přednášky pro veřejnost. Ředitel a zakladatel Ochrany fauny Pavel Křížek zodpověděl několik otázek týkajících se léta v záchranné stanici a také jaké plánují akce pro veřejnost.

Hlavním problémem neplodných párů je dnes jejich vyšší věk, říká gynekolog

Příbramsko - Porodníka Jana Rapsu bylo dříve možné potkat v příbramské porodnici, kde jeho uklidňující a pečlivý přístup usnadnil těžkou chvilku nejedné nastávající matce. Dnes se o své pacientky stará hlavně v gynekologické ambulanci v Sedlčanech. Jednou týdně si odskočí do IVF centra v Praze, kde pomáhá budoucím rodičům v problémových případech s otěhotním.  

Chcete uvolnit svou mysl? Vydejte se na jógu

Střední Čechy /ANKETA/ - Každodenní stres a pracovní nasazení si vybírá svou daň. Většina z nás je pod velkým tlakem. Pokud toužíte po aktivitě, která zpevní vaše tělo a ještě přitom uvolní vaši mysl, je jóga přesně to, co hledáte.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení