VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Recenze knihy: Jan z Moravy, zapomenutý Lucemburk na aquilejském stolci

Příbram /RECENZE/ - Lucemburkové – panovnická dynastie, jejíž příslušníci ovlivňovali do poloviny 15. století politické i kulturní dění v Evropě a do sféry jejich vlivu náležely také země Koruny české.

4.4.2017
SDÍLEJ:

Kniha. Ilustrační foto.Foto: Deník/ Lucie Mašínová

 Jednou z nich bylo Markrabství moravské – nositelem titulu markraběte moravského zpravidla býval syn, popř. mladší bratr panovníka. Nejinak tomu bylo i v období vlády císaře a krále Karla IV., kdy na markraběcím stolci usedl jeho bratr Jan Jindřich. Mezi jeho nemanželské potomky náležel i Jan, řečený z Moravy - nejprve vyšehradský probošt, poté litomyšlský biskup a posléze aquilejský patriarcha, v odborné literatuře dlouho ztotožňovaný se svým nevlastním sourozencem Janem Soběslavem.

Dosud nezřetelné kontury Janovy osoby dosáhly reálného obrazu teprve nyní. Zasloužil se o to Mgr. Ondřej Schmidt, jemuž se v rámci studia historie dostalo možnosti pobývat na universitě v italské Pise. Tato skutečnost příznivě ovlivnila vznik první kritické biografie tohoto donedávna neznámého člena lucemburského rodu. Bádáním v pramenech furlanských i benátských archivů a knihoven se mu podařilo komplexně zmapovat život a církevní kariéru Jana z Moravy, a to v širším kontextu jeho nemanželského původu, lucemburského rodu a českých i italských dějin.

Publikace obsahuje šest základních kapitol, ve kterých autor čtenáře seznamuje nejen s životním příběhem Jana z Moravy, ale také dává nahlédnout do společenských dobových zvyklostí. Informativně nejvíce hodnotná je pasáž pojednávající o Janově působení na aquilejském stolci. Také další kapitoly obsahují mnoho zajímavých údajů, které osvětlují jeho úlohu v soudobém dění. Cenná je informativní kompaktnost, což dokazuje množství odkazů nejen v poznámkovém aparátu, ale také přímo v textu – autor tak dokazuje svoji důkladnost a odbornou erudici a jeho zásluhou tak Jan z Moravy figuruje na stránkách knihy nejen jako církevní hodnostář, ale také jako člověk.

Další část publikace tvoří exkurzy věnované problematice identifikace Jana Soběslava a Jana z Moravy a také rukopisu Capitula contra patriarcham Johannem de Moravia, což je spis (dochovaný v opisu), ve kterém byl Lucemburk Jan obviněn z tyranie. Také v těchto pasážích textu autor prokazuje svoji badatelskou preciznost a objektivitu. Zajímavé závěry vyvozuje zejména v druhém exkurzu - nezastírá některé negativní činy Janovy vlády v Aquileji (Jan z Moravy byl v roce 1394 zavražděn), ale na základě studia italských listinných pramenů prokazuje tendenčnost mnoha dosud místně tradovaných mýtů týkajících se jeho osoby.

V textu se nevyskytují žádné faktografické chyby, což zvyšuje hodnotu publikace a kvalita se také týká vhodně zvoleného výběru ilustračního doprovodu – černobílé i barevné fotografie jsou reprodukovány ve vysoké kvalitě a v případě snímků nemovitých kulturních památek je na základě pomocných detailů vidět, že byly pořízeny aktuálně. Kniha Jan z Moravy – zapomenutý Lucemburk na aquilejském stolci je tak jedním z nejlepších svazků v rámci edice Velké postavy českých dějin a přesto (nebo právě proto?), že pojednává o osobě dosud téměř neznámé, si okruh svých čtenářů jistě najde.

Autor: Stanislav Vaněk

Autor: Redakce

4.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
11

Čechy v úterý zasáhnou tropické teploty, doprovodí je bouřky

Hledaný symbol tetřeva je zpátky na svém místě.
4

Kultovní zpodobnění tetřeva z mohyly na Toku je zpět

Kde tráví Češi dovolenou nejraději? V Česku. Když už musejí odjet, chtějí k moři

Šedesát pět procent Čechů se chystá na tuzemskou dovolenou, většinou vlastním vozem. Pokud jedou do zahraničí, preferují odpočinek u moře. Bydlet budou nejčastěji v hotelu či penzionu, stále populárnější jsou ale prázdninové pronájmy. 

Na Sedlčansku v neděli odstartovala cyklistická sezona

Sedlčany - Od postarších bicyklů až po ty nejmodernější a nejdražší kola bylo možné vidět v neděli 28. května hodinu po poledni na sedlčanském náměstí. Za řídítky se objevovali na startu cyklisté od těch nejmladších až po seniory.

Tady strávil mládí Donald Trump

Donald Trump, nový prezident USA, nebyl vždy miliardářem. Neměl v New Yorku mrakodrap a nejezdil těmi nejdražšími vozy. V New Yorku se narodil a mládí strávil v tomto malém cihlovém domě.

Opravený Nový rybník se napouští

Příbram - Tropické teploty už udeřily a lidé se začali zajímat o to, kde se zchladit. Koupaliště ale v mnoha případech nejsou na sezonu takhle brzy připravená.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies