VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Recenze knihy: Jan z Moravy, zapomenutý Lucemburk na aquilejském stolci

Příbram /RECENZE/ - Lucemburkové – panovnická dynastie, jejíž příslušníci ovlivňovali do poloviny 15. století politické i kulturní dění v Evropě a do sféry jejich vlivu náležely také země Koruny české.

4.4.2017
SDÍLEJ:

Kniha. Ilustrační foto.Foto: Deník/ Lucie Mašínová

 Jednou z nich bylo Markrabství moravské – nositelem titulu markraběte moravského zpravidla býval syn, popř. mladší bratr panovníka. Nejinak tomu bylo i v období vlády císaře a krále Karla IV., kdy na markraběcím stolci usedl jeho bratr Jan Jindřich. Mezi jeho nemanželské potomky náležel i Jan, řečený z Moravy - nejprve vyšehradský probošt, poté litomyšlský biskup a posléze aquilejský patriarcha, v odborné literatuře dlouho ztotožňovaný se svým nevlastním sourozencem Janem Soběslavem.

Dosud nezřetelné kontury Janovy osoby dosáhly reálného obrazu teprve nyní. Zasloužil se o to Mgr. Ondřej Schmidt, jemuž se v rámci studia historie dostalo možnosti pobývat na universitě v italské Pise. Tato skutečnost příznivě ovlivnila vznik první kritické biografie tohoto donedávna neznámého člena lucemburského rodu. Bádáním v pramenech furlanských i benátských archivů a knihoven se mu podařilo komplexně zmapovat život a církevní kariéru Jana z Moravy, a to v širším kontextu jeho nemanželského původu, lucemburského rodu a českých i italských dějin.

Publikace obsahuje šest základních kapitol, ve kterých autor čtenáře seznamuje nejen s životním příběhem Jana z Moravy, ale také dává nahlédnout do společenských dobových zvyklostí. Informativně nejvíce hodnotná je pasáž pojednávající o Janově působení na aquilejském stolci. Také další kapitoly obsahují mnoho zajímavých údajů, které osvětlují jeho úlohu v soudobém dění. Cenná je informativní kompaktnost, což dokazuje množství odkazů nejen v poznámkovém aparátu, ale také přímo v textu – autor tak dokazuje svoji důkladnost a odbornou erudici a jeho zásluhou tak Jan z Moravy figuruje na stránkách knihy nejen jako církevní hodnostář, ale také jako člověk.

Další část publikace tvoří exkurzy věnované problematice identifikace Jana Soběslava a Jana z Moravy a také rukopisu Capitula contra patriarcham Johannem de Moravia, což je spis (dochovaný v opisu), ve kterém byl Lucemburk Jan obviněn z tyranie. Také v těchto pasážích textu autor prokazuje svoji badatelskou preciznost a objektivitu. Zajímavé závěry vyvozuje zejména v druhém exkurzu - nezastírá některé negativní činy Janovy vlády v Aquileji (Jan z Moravy byl v roce 1394 zavražděn), ale na základě studia italských listinných pramenů prokazuje tendenčnost mnoha dosud místně tradovaných mýtů týkajících se jeho osoby.

V textu se nevyskytují žádné faktografické chyby, což zvyšuje hodnotu publikace a kvalita se také týká vhodně zvoleného výběru ilustračního doprovodu – černobílé i barevné fotografie jsou reprodukovány ve vysoké kvalitě a v případě snímků nemovitých kulturních památek je na základě pomocných detailů vidět, že byly pořízeny aktuálně. Kniha Jan z Moravy – zapomenutý Lucemburk na aquilejském stolci je tak jedním z nejlepších svazků v rámci edice Velké postavy českých dějin a přesto (nebo právě proto?), že pojednává o osobě dosud téměř neznámé, si okruh svých čtenářů jistě najde.

Autor: Stanislav Vaněk

Autor: Redakce

4.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

František Rajtoral spáchal sebevraždu. U Doosan arény vzniklo pietní místo.
13

Rajtoralovi chyběla rodina, shodli se hráči. „Má pozitivní vliv," říká Hašek

Kotlíkové dotace (Praha). Ilustrační foto.

Kotlíkové dotace se postaraly o první koaliční krizi

AUTOMIX.CZ

OBRAZEM: Tyhle české sporťáky uměly i přes 300 km/h. A měly motory z tatrovek

Přestože má většina z nás kopřivnickou tatrovku zafixovanou z minulosti jako automobilku zaměřenou na luxusní "papalášské" limuzíny, případně jako výrobce nákladních aut, v historii najdeme i několik vozů, které se těmto definicím naprosto vymykají.

AKTUALIZOVÁNO

Smutná zpráva. Fotbalista Rajtoral spáchal sebevraždu

Českým fotbalem otřásla v neděli večer tragická událost. Fotbalista František Rajtoral působící v Gaziantepsporu spáchal sebevraždu. Podle jednoho z šéfů klubu byl nalezen mrtvý ve svém domě.

Ani déšť neodradil téměř stovku zájemců o vycházku do Brd

Příbramsko – Také v letošním roce na Den Země se uskutečnily v Brdech odborníky komentované půldenní procházky. Sobotní dopoledne výprava propršela, ale na odpolední část vysvitlo na chvíli i slunce. O lese a jeho fungování, drobných živočiších a ptácích, mluvili David Fischer, zoolog Hornického muzea, Bohumil Fišer, vedoucí Správy CHKO Brdy a ornitolog Roman Muláček.

Klauni přivezou smích i do příbramské nemocnice

Příbram - Úsměv na tváři budou čarovat Zdravotní klauni v rámci Turné plného smíchu v Příbrami. V úterý se stane jednou z jejich zastávek příbramské oddělení léčení dlouhodobě nemocných. Zdravotní klauni navštěvují desítky zařízení pravidelně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies