VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Restaurování vzácné fresky začne za několik týdnů, pomohla i Noc kostelů

Sedlčany – Několik desítek lidí využilo možnost podívat se v pátek věže kostela sv. Martina na Sedlčany z výšky. Návštěvníci Noci kostelů ale zažili během několika hodin mnohem víc. Nabídka oslovila 105 lidí. Vyslechli si duchovní hudbu v podání Zdeňka Havlíčka a Štěpánky Balcerové a později později skladby v provedení formace Lidé.

31.5.2015
SDÍLEJ:

CERTIFIKÁTY, které ukazuje Ladislav Jelen (vlevo) a Bedřich Němeček, bylo možné zakoupit při Noci kostelů a zájemci je mohou získat nejen v kostele v Sedlčanech, ale také například v Kosově Hoře, v Dublovicích, v Počepicích, v Chlumu, v Jesenici...Foto: Marie Břeňová

 Díky přednášce účastníka mezinárodního projektu Václava Eliáše získali informace o likvidaci lepry, při které může bohatší část světa pomoci zachránit lidské životy. Zapalováním svíček si zavzpomínali symbolicky na blízké zemřelé.

Hlavní pozornost však organizátoři věnovali vzácné fresce ze 14. století s názvem Klanění tří králů, o jejíž zrestaurování administrátor farnosti Stanislav Glac spolu s dalšími lidmi usiluje. Největší oporu má v Ladislavu Jelenovi, Bedřichu Němečkovi a Janu Růzhovi, kteří pomáhají shromáždit potřebnou částku půl milionu korun na obnovu této unikátní historické památky.

Při Noci kostelů Němeček potvrdil, že restaurátorky Národního památkového ústavu z Prahy by mohly práce zahájit již za několik týdnů. Ty již při průzkumu, kdy provedly nad presbytářem sondy, potvrdily, že jde o nástěnnou malbu o velikosti pět krát osm metrů.

Při Noci kostelů si mohli návštěvníci zakoupit certifikát za 500 nebo za 1000 korun, který jim dokládá, na kolika centimetrech čtverečních plochy se při restaurování sami podílí. Do peněženky mohli dárci sáhnout hned v pátek. Pokud u sebe patřičný obnos neměli, mohou si spolu s dalšími dárci certifikát zakoupit před bohoslužbou nebo po ní v sakristii kostela sv. Martina, případně v dalších kostelích farnosti. O různých možnostech, jak se podílet na uchování pokladu pro příští generace, podá telefonicky i osobně Stanislav Glac.

Ladislav Jelen přiblížil, jak v současné době vypadá stav konta na obnovu fresky: „Zastupitelé Sedlčan schválili příspěvek z městského rozpočtu ve výši 200 tisíc korun. Prostředky poskytl také Arco-Zinneberg, majitel hradu Vysoký Chlumec a Radim Passer," jmenoval alespoň některé významnější dárce. „Jména lidí, kteří přispějí nejvyššími částkami, chceme vyrýt na pamětní destičku, která bude umístěna v kostele. Samozřejmě, pokud si to budou přát," poznamenal Jelen. Na účet 3858268319/0800 založený u České spořitelny putovaly také peníze z farního plesu nebo od jednotlivých dárců. „Zbývá zajistit ještě přibližně 91 tisíc korun," bilancoval Jelen před páteční akcí. Díky zakoupeným certifikátům klesl chybějící obnos o dalších 3500 korun. Hned následující den vydal Stanislav Glac certifikáty za 7500 korun. To znamená, že chybí k 1. červnu 80 tisíc korun. Farníci jsou přesvědčeni, že potřebné desítky tisíc ještě seženou. Proto neodkládají podepsání smlouvy s restaurátorkami. „Místní stavební firma S-B Barták nám slíbila zapůjčení lešení zdarma," ocenil pomoc místního podnikatele Jelen.

Bedřich Němeček připomněl, že o existenci vzácné malby se začalo sice mluvit až vloni, ale objevili ji pod dalšími nánosy v roce 1913 řemeslníci, když chtěli vymalovat presbytář. „K restaurování se však nepřekročilo, zřejmě kvůli vypuknutí první světové války a tak byly fresky znovu zabíleny," vysvětlil farník Němeček. Slavnostní odhalení fresky by se mohlo uskutečnit již na podzim. Marie Břeňová

Autor: Redakce

31.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení