VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Roli kluků v Poláčkových Bylo nás pět si padesátníci užívají

Drážkov – Spolek divadelních ochotníků Drakr ze Svatého Jana, Drážkova, Brziny a několika dalších míst Sedlčanska o sobě po tříleté odmlce nechává znovu slyšet. Pod režijním vedení učitelky dublovické školy Gabriely Falcové nastudoval komedii na motivy Karla Poláčka Bylo nás pět. Premiérově hru uvedou na letní scéně Váchova špejcharu v Drážkově v pátek 18. srpna ve 21 hodin. Následovat budou ve stejném čase reprízy v sobotu 19., v neděli 20. srpna, v pátek 25., v sobotu 26. srpna s derniérou v neděli 27. srpna. Představení nám režisérka přiblížila v rozhovoru. 

16.8.2017
SDÍLEJ:

"Do představení musíme vnést něco vlastního, čím diváky pobavíme,“ říká před premiérou hry Bylo nás pět režisérka Gábina Falcová.Foto: Marie Břeňová

Proč jste si zvolila právě nejznámější Poláčkovo dílo, které se povedlo i filmově zpracovat?
Byla to náhoda. Hledali jsme hru, která je komediální, s níž se dá pracovat a pokoušeli jsme se i o autorské představení. Pořád jsme ale měli pocit, že se vracíme k něčemu, co jsme již udělali. Manžel se jednou probíral v knihovně a sáhl pro knížku Bylo nás pět. V tu chvíli jsem věděla, že tohle je to pravé. Zároveň jsem se začala ale obávat. Televizní zpracování je velmi dobré a z vlastní zkušenosti vím, že každý divák porovnává s originálem. Znala jsem i několik divadelních zpracování – pražských divadel i příbramského, a tak jsem věděla, že to bude těžký kalibr. Přesto to pro mne byla výzva. Sehnala jsem klasický scénář, který byl na náš soubor moc rozsáhlý i po stránce obsazení. Snažili jsme se ho zkrátit, doupravit. Na počítači jsem nalezla odkaz na brněnské divadlo Radost a ukázka z jejich představení mě nadchla. Požádala jsem ředitele divadla o spolupráci. On mi poslal celé jejich zpracování a já mu slíbila, že se jím nechám jen inspirovat.

Bude představení proloženo, jak bývá vaším zvykem, i písničkami?
Jedeme bez přestávky asi hodinu dvacet. Z divadla Radost jsme převzali dvě písničky, které napsal Jaroslav Wykrent spolu s Vlastimilem Peškou, který je ředitelem divadla, choreograf, režisér… Jeho herci musí umět hrát, zpívat ,tancovat. Smála jsem se, že je to podobné jako v našem souboru, jen s tím rozdílem, že už my jsme staří, nemotorní, neumíme zpívat… Samozřejmě jsme si také sami zakomponovali, přidali i hudbu a různá překvapení.

Máte připraveny narážky na dění v regionu?
Ano, to jsme si neodpustili. Vždycky do zkoušek jdeme s mottem, že nejsme tak dobří herci, abychom hráli skvěle originál. Proto do představení musíme vnést něco vlastního, čím diváky pobavíme. První naší zásadou je nebrat sami sebe vážně. Také jsme si dovolili pozměnit názvy a použít naše místní, takže například Habrováky jsme přejmenovali na Skrejšováky. Samozřejmě se trefujeme i do vyšší politiky. Našeho zemitého humoru není tentokrát tolik, protože jsem chtěla zachovat ten jemný Poláčkův. Snad se podařilo odměřit správné dávky.


Byl problém s kostýmy nebo stačilo jen prohlénout půdy?
Někdy jsme prohlédli almary nebo second handy, ale látky jsme i nakoupili a šikovné členky našeho souboru z toho potřebné věci našily. Umělou lišku pro paní Vařekovou jako límec kolem krku jsme si půjčili. 


Jak jste se vypořádali s kulisami?
Vyráběl je Karel Blažků a namalovala je sestra jednoho z herců.


Kolik je nejstaršímu herci?
Epizodní roli, ale na filmovém plátně, má můj taťka František Vácha, kterému je 74 let. Věkový průměr herců je 55 plus. Pěti klukům, kteří spolu kamarádili, je mezi 55 až 60 lety.

Jak dlouho jste hru připravovali?
Více než rok. A od letošního jara intenzivně. Během prázdnin se scházíme čtyřikrát týdně na zkoušku. Jsou mezi námi i takoví nadšenci, kteří pochází ze Sedlčanska, ale bydlí v Plzni. Přesto jezdí pilně do Drážkova na ochotnické zkoušky. Před těmi dvojnásobně smekám.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

16.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slovenský operní pěvec Štefan Margita.

Štefan Margita nedělá mezi publikem rozdíl

MOL CUP, FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram
21

Příbram se hodinu držela na dostřel

K vrcholům turistické sezony bude patřit příjezd harleyářů

Střední Čechy – Jaký symbol by bylo ideální použít pro turistickou nabídku Středočeského kraje? Nemusí to být zrovna silueta Karlštejna, což by asi leckoho napadlo v prvním plánu. Možností se může nabízet víc. Což třeba jedinečná podoba chrámu svaté Barbory? Nebo snad stylizovaný skanzen? A pokud bychom chtěli být aktuální a připomenout si chystané akce k stému výročí ukončení první světové války a vzniku samostatného Československa, nabízelo by se i Konopiště – vždyť smrtí tamějšího pána v Sarajevu hrůzy Velké války vlastně začaly…

Rekonstrukce úpravny vody za 70 milionů korun skončila

Příbram - Pro odběratele pitné vody v Příbrami a v okolních obcích mají místní vodohospodáři dobrou zprávu. Po více než rok a půl trvající přestavbě skončila celková rekonstrukce a modernizace úpravny vody Hvězdička.

Sedláček zářil, ve světové časovce dojel jedenáctý!

Příbram – Cyklista Vojtěch Sedláček je šťastný, stejně tak jeho mateřský klub CK Windoor Příbram. Na juniorském mistrovství světa v norském Bergenu zajel mimořádný výkon v časovce na 21 kilometrů a skončil na jedenácté pozici.   

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze základní školy v Příbrami

Příbramsko - Představujeme vám prvňáky ze základní školy v Příbrami.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení