VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedlčanská filmová školka nabídne české i zahraniční šperky

Sedlčany /ROZHOVOR/ – Sedlčanská filmová školka je název prvního ročníku přehlídky filmů, které jsou určeny nejen pro děti.

6.8.2014
SDÍLEJ:

PŘEDSEDA Filmového klubu Sedlčany Peter Sokol věří, že první ročník nesoutěžní filmové přehlídky zaujme nejen děti, ale i jejich rodiče.Foto: Marie Břeňová

„Cílit budeme na děti prvního stupně. Doufáme, že náš výběr dětské diváky zaujme. A i když se možná uvedené snímky nestanou těmi nejoblíbenějšími, snad jednou z filmového podvědomí vystoupí a stanou se základem pro jejich filmový vkus," uvedl Peter Sokol za Filmový klub Sedlčany. Ten ke spolupráci přizval mimo jiné Muzeum Karla Zemana a za mediální partnery Příbramský deník. Program Sedlčanské filmové školky nabídne v Kulturním domě Josefa Suka v sobotu 23. srpna tři a v neděli 24. srpna dva snímky. Podrobnější informace nám poskytl Peter Sokol, předseda Filmového klubu Sedlčany, v rozhovoru.

Jak jste filmy vybírali?
Hledali jsme filmy, které jsou v distribuci, běžně se do kina nedostanu, ale stojí za shlédnutí. Výběr jsme zúžili na pět filmů, o nichž si myslíme, že budou divácky atraktivní a co v sobě namíchá hrané i animované filmy – jak české, tak zahraniční.

O které filmy konkrétně jde?
Sobotní promítání začíná ve 13 hodin českým filmem Karla Zemana z roku 1955 „Cesta do pravěku". O dvě hodiny později nabídneme snímek Velké Británie Petera Lorda a Nicka Parka z roku 2000 „Slepičí úlet" a v 18 hodin uzavře první den filmové školky více než dvouhodinový snímek japonského režiséra Hajao Mijazaki z roku 2001 „Cesta do fantazie". V neděli sáhneme od 10 hodin pro český film Břetislava Pojara z roku 1955 „Dobrodružství na zlaté zátoce" a minipřehlídku zakončí od 11.30 hodin nový snímek Pascala Plissona „Cesta do školy", na jehož produkci se podílela Francie a Čína.

To je celkem asi deset hodin promítání. Zvládne vůbec takový filmový maraton dětský divák?
V květnu jsem se byl podívat v Třeboni na Anifilmu – mezinárodním festivalu animovaných filmů. V jednom sále se hrála představení pro děti od rána do večera a stále bylo plno. Tak dlouhá produkce zřejmě nebude pro každého, ale divák si může si vybrat jen některý z filmů. Může tak volit mezi výhodnější permanentkou na celý festival za 150 korun, nebo dát za lístek na jednotlivý snímek 50 Kč.

V čem konkrétně spočívá spolupráce s Muzeem Karla Zemana?
Kontakty na Muzeum Karla Zemana máme již delší dobu. Zdarma nám zapůjčí film. Pro diváky bude zajímavé to, že nám poskytne několik DVD s filmy Karla Zemana, které stojí za to mít doma ve sbírce. Tento náš partner nám věnuje také vstupenky do muzea, které budeme losovat při každém představení.

Nejstarší filmy šly do kin před 59 lety. Myslíte si, že zaujmou i současného dětského diváka?
To, že se nám sešly dva filmy z roku 1955, nebyl záměr. Filmy Karla Zemana jsou skvěle udělány. Platí to i o Cestě do pravěku, který je populární i za hranicemi České republiky. Vizitkou jeho kvality je i to, že se bude nyní ve spolupráci s Českou televizí nově restaurovat. Je to šperk českého filmu a diváky si i při své i trochu archaické skladbě triků rozhodně najde. Dobrodružství na Zlaté zátoce zařazujeme, protože se trochu liší od současných filmů pro děti. Břetislav Pojar jej natočil na začátku své filmařské kariéry. Pamětnický film není příliš akční, je zajímavě lyrický a jsem sám zvědav, jak na něj budou diváci reagovat.

Jakou odhadujete návštěvnost? A kolik diváků musí být v sále, aby jste na akci neprodělali?
Přál bych si plné kino alespoň na jeden film, což je asi 200 diváků. Když se v kině hrají nedělní představení, vím, že s dětmi přicházejí i rodiče, čímž roste počet diváků. Náklady se nám pokryjí – díky podpoře radnice – když na každý film přijde dvacet až třicet lidí. Pokud bude diváků víc, umožní nám to příští ročník zatraktivnit. Pozvat například nějakou známou osobnost nebo uspořádat dílnu mimo samotné projekce.

Jaký minimální počet diváků musí být v sále?
Promítat se určitě bude. Mezi našimi známými, kteří mají děti, jsme si zajistili účast alespoň patnácti lidí na každý film.

Nepořádáte filmovou přehlídku také pro dospělé diváky?
Před pěti lety slavil Filmový klub Sedlčany 10 let od svého založení a letos 15 let. Při této příležitosti jsme uspořádali pokaždé dvoudenní přehlídku, kdy se promítaly čtyři filmy. Na večerní představení přišlo kolem 70 lidí, což je na dnešní podmínky skvělé. Filmovému klubu se i při běžném promítání daří nabídkou oslovit vždy alespoň dvacet lidí. Vzhledem ke snímkům, které promítáme, to svědčí o tom, že jsme se etablovali. To je příjemné. Sedlčanskou filmovou školkou si musíme zajistit další generaci do klubu.

Jaký je podle vás současný divácký vkus?
Nejsem kulturní sociolog. Myslím si, že v současné době je možné vzhlédnout spousty filmů, protože se nosiče rozšířily – filmy je možné přehrát na počítači, na DVD, najít si v nabídce mnoha televizních programů. Platí ale také to, že největší reklamu nebudou mít filmy pro náročnějšího diváka s vysokou uměleckou hodnotou, ale spíš komerční, které budou prvoplánově získávat diváky. Tak se útočí na děti i v digitálních formátech – jsou to filmy dobře technicky vyrobené, ale ploché, podbízivé, točí se velmi rychle a je to na nich vidět.

Vraťme se k programu Sedlčanské filmové školky. Kdyby jste měl upozornit na jediný film, který by to byl?
Cesta do školy. Ten se ještě v Sedlčanech nepromítal. Vypravil jsem se na něj v Uherském Hradišti a přestože jsem přišel půl hodiny před představením, tak již jsem se do sálu nedostal. Budeme jej hrát týden před začátkem školy. Film byl natočen na čtyřech místech na světě. Ukazuje například, že školákům v Indii nestačí vstát půl hodiny před vyučováním, protože musí denně urazit na cestě za vzděláním i dvacet kilometrů, v Jižní Americe ujet na koni patnáct kilometrů. Ale v každé takové cestě do školy se míchá humor, napětí, velká touha dostat se do školy. Film seznámí dětské diváky se světem, který vůbec neznají a bude velmi atraktivní i pro jejich rodiče. Ještě bych se rád zastavil u filmu Cesta do fantazie. Je trochu strašidelný. Japonský režisér patří skutečně ke špičce v animovaném filmu a právě tento snímek mu přinesl spoustu filmových cen. Je to jeden z animovaných filmů, který se povýšil na hrané filmy a dostal se mezi elitu. Při filmové přehlídce, kde uváděli nejnovější film Hajao Mijazaki, moderátor Kamil Fila prohlásil, že je to nejznámější japonský filmař, který se v Čechách v kinech téměř nepromítá. A to chce náš Filmový klub Sedlčany při přehlídce porušit.

Program Sedlčanské filmové školky Sobota 23. srpna
13 hod.: Cesta do pravěku, ČSR 1955, režisér Karel Zeman, 93 min.
15 hod.: Slepičí úlet, Velká Británie 2000, režisér Peter Lord, Nick Park, 84 min.
18 hod.: Cesta do fantazie, Japonsko 2001, režisér Hajao Mijazaki, 125 min
Neděle 24. srpna
10 hod.: Dobrodružství na Zlaté zátoce, ČSR 1955, režisér Břetislav Pojar, 62 min.
11.30 hod.: Cesta do školy, Francie/Čína, 2013, režisér Pascal Plisson, 
77 min.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

6.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sníh na Monínci. Srpnová teplota byla spíš na plavky, ale „Sněhurky“ si rády zapózovaly u hromad umělého sněhu.
3

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

Ilustrační foto

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Na farmu v Žežicích přijede 42. příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka

Příbram /FOTOGALERIE/ - Rok se s rokem sešel a opět k posluchačům pohodové hudby přijíždí Příbramský huntík plný muziky. Jako několik posledních let se i letos festiválek uskuteční na K-Farmě v Žežicích, a to 2. září od 13 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení