VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedlčany si opět připomněly bitvu s Janem Žižkou

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Městské slavnosti Rosa v Sedlčanech trvaly od pátku do neděle a místem, kde si především obyvatelé připomínali pověst o poražení vojsk Jana Žižky z Trocnova, bylo náměstí.

24.6.2017
SDÍLEJ:

Pověst o porážce Žižkových vojsk v roce 1420 si obyvatelé Sedlčanska připomínali o víkendu na městských slavnostech Rosa.Foto: Marie Břeňová

Místo bitevní vřavy a nářku raněných se do okolí nesla hudba různých hudebních žánrů. Na pódiu se střídali učitelé a žáci základní umělecké školy a po dalších místních hudebních formacích nastoupila známá Laura a její tygři a po ohňostroji Jiří Schellinger Memory band. Historii a krutost středověku připomněli šermíři z Corpus Bellatores.

Slavnost zahájil po slavnostních fanfárách starosta Jiří Burian. Připomněl, že ode dne, kdy byly ve městě slavnosti obnoveny, uplynulo již šestadvacet let a jde tedy o ročník sedmadvacátý. „Jejich původ se váže k roku 1420, kdy vůlí, odhodlaností a láskou k městu tehdejších občanů a jejich spojení s lidem z okolních vesnic byla Žižkova vojska před branami města poražena. Bylo to prý tak, že Žižka se roku 1420 rozhodl, že přepadne Sedlčany, protože ty zůstaly mezi okolními městy jediné věrné katolické církvi. Poslal proto posla ke svým spojencům – benešovským měšťanům – s výzvou, aby ve stanovený den poslali k Sedlčanům také svoje vojsko a společně s ním na ně podnikli útok. Posel však zabloudil a místo do Benešova, přišel do Sedlčan. Tam v domnění, že je na správném místě, svoje poselství vyřídil a tím připravenou akci prozradil," oživil starosta pověst o bitvě, která se měla odehrát za ranní rosy a byla proto tak pojmenována.

Popřál všem, aby pokračování slavností Rosa přispělo k navrácení a upevnění šlechetných vlastností lidí celého Sedlčanska. „V zasnění vraťme se alespoň na chvíli do časů, kdy slovo muže bylo nepsaným zákonem, čest rytířská závazkem z nejcennějších a měšťanská hrdost povyšovala morální hodnoty. S úctou a pokorou skloňme se před těmi, kteří tu po staletí žili před námi," vyzval posluchače.

Na programu byla i přehlídka historických vozidel, komentovaná prohlídka fresky do kostela sv. Martina, závod dračích lodí nebo Mejdan pro faunu.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

24.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třída I. B ZŠ Příbram v ulici Bratří Čapků pod vedením učitelky Heleny Ryčlové.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze základní školy v Příbrami

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ve středu v Příbramském deníku: prvňáčci z 2. ZŠ Bratří Čapků!

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 20. září pokračujeme fotkami usměvavých dětí z 6. základní školy. Už ve středu v Příbramském deníku.

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Střední Čechy – Dodatečné peníze pro žadatele o dotaci na výměnu starých kotlů v rodinných domech za nové schválili v úterý středočeští zastupitelé. Po delší debatě přikývli argumentu, že je spravedlivé, aby v rámci druhého kola výzvy kotlíkových dotací byli uspokojeni i žadatelé čekající na sklonku zimy ve frontě před krajským úřadem, na které by se dostalo, kdyby je nepředběhly žádosti doručené prostřednictvím kurýrů. V kauze provázené emocemi nakonec zastupitelé dospěli k vzácné shodě: pro se zvedlo 46 rukou, proti nebyl nikdo – a sedm volených zástupců občanů se hlasování zdrželo.

Srdíčkové dny opět pomáhají vážně nemocným dětem

Příbramsko - Na zdravotní a kompenzační pomůcky vážně nemocnému ročnímu Honzíkovi, ale i dalším dětem v celé republice, pomáhají letošní podzimní srdíčkové dny. Obecně prospěšná společnost Život dětem organizuje veřejné sbírky již osmnáct let.

Řada živočichů v Brdech na objevení ještě čeká

Brdy /FOTOGALERIE/ - V Chráněné krajinné oblasti Brdy může návštěvník při svých toulkách potkat druhy vzácných živočichů, které se vyskytují jen na několika dalších místech v Evropě. Jaké druhy to jsou a další zajímavé informace k nim prozradil zoolog David Fischer z Hornického muzea Příbram.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení