VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedlčany si opět připomněly bitvu s Janem Žižkou

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Městské slavnosti Rosa v Sedlčanech trvaly od pátku do neděle a místem, kde si především obyvatelé připomínali pověst o poražení vojsk Jana Žižky z Trocnova, bylo náměstí.

24.6.2017
SDÍLEJ:

Pověst o porážce Žižkových vojsk v roce 1420 si obyvatelé Sedlčanska připomínali o víkendu na městských slavnostech Rosa.Foto: Marie Břeňová

Místo bitevní vřavy a nářku raněných se do okolí nesla hudba různých hudebních žánrů. Na pódiu se střídali učitelé a žáci základní umělecké školy a po dalších místních hudebních formacích nastoupila známá Laura a její tygři a po ohňostroji Jiří Schellinger Memory band. Historii a krutost středověku připomněli šermíři z Corpus Bellatores.

Slavnost zahájil po slavnostních fanfárách starosta Jiří Burian. Připomněl, že ode dne, kdy byly ve městě slavnosti obnoveny, uplynulo již šestadvacet let a jde tedy o ročník sedmadvacátý. „Jejich původ se váže k roku 1420, kdy vůlí, odhodlaností a láskou k městu tehdejších občanů a jejich spojení s lidem z okolních vesnic byla Žižkova vojska před branami města poražena. Bylo to prý tak, že Žižka se roku 1420 rozhodl, že přepadne Sedlčany, protože ty zůstaly mezi okolními městy jediné věrné katolické církvi. Poslal proto posla ke svým spojencům – benešovským měšťanům – s výzvou, aby ve stanovený den poslali k Sedlčanům také svoje vojsko a společně s ním na ně podnikli útok. Posel však zabloudil a místo do Benešova, přišel do Sedlčan. Tam v domnění, že je na správném místě, svoje poselství vyřídil a tím připravenou akci prozradil," oživil starosta pověst o bitvě, která se měla odehrát za ranní rosy a byla proto tak pojmenována.

Popřál všem, aby pokračování slavností Rosa přispělo k navrácení a upevnění šlechetných vlastností lidí celého Sedlčanska. „V zasnění vraťme se alespoň na chvíli do časů, kdy slovo muže bylo nepsaným zákonem, čest rytířská závazkem z nejcennějších a měšťanská hrdost povyšovala morální hodnoty. S úctou a pokorou skloňme se před těmi, kteří tu po staletí žili před námi," vyzval posluchače.

Na programu byla i přehlídka historických vozidel, komentovaná prohlídka fresky do kostela sv. Martina, závod dračích lodí nebo Mejdan pro faunu.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

24.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jóga. Ilustrační foto.
24

Chcete uvolnit svou mysl? Vydejte se na jógu

Kolo pod hrází rybníka, kam spadl muž, když se údajně vyhýbal zvířeti.

Po seniorovi pátral v lese vrtulník i dron

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Fotbalové trávníky na Příbramsku ožívají

Příbramsko - O víkendu 22. a 23. července vyrazily do přípravných bojů fotbalové týmy z vyšších soutěží. Podívejte se, jak dopadly výsledkově a v jakých sestavách se představily.  

Sledování filmů pod širým nebem opět frčí, kam vyrazit?

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Vzpomínky na letní kino trvají celý život. Obliba sledování filmů pod oblohou se však před lety na čas vytratila, zvláště v době ekonomické krize. Nyní ale zájem lidí o letní dobrodružství před filmových plátnem opět roste a tomu se také města a obce snaží jít naproti, i když to mnohdy znamená nemalé investice.  

Zmrazit houby? Ano, ale nakrátko, radí hygienici

Praha – Možná s tak trochu babičkovskou radou se v pátek obrátili na veřejnost pražští hygienici. „Sklenice, do kterých dáváte sušené houby, předehřejte v troubě,“ radí na svých webových stránkách. S vysvětlením, že předehřátí zamezí tomu, že v některé sklenici zůstane vlhkost po předchozím vymytí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení