VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedlčany spustily jako první v republice katalogizační systém nové generace

Sedlčany – Katalogizační systém nové generace Tritius, webový a dostupný z celého světa, spustila v pátek 5. prosince sedlčanská knihovna. Představila jej však již o den dřív – při zahájení výstavy, která knihovnice představuje trochu jinak, než je veřejnost zná.

7.12.2014
SDÍLEJ:

KNIHOVNICÍM patřila při vernisáži místa v prvních řadách.Foto: Marie Břeňová

 Alena Budková, Olina Jelenová, Helena Kosařová, Jana Roškotová (Vyskočilová), Blanka Řezáčová, Blanka Tauberová a Květa Vlachová poodhalily, čím se zabývají a co pro radost vyrábí ve svém volném čase. K výstavě přizvaly také Milenu Šimkovou, která v knihovně pracuje jako dobrovolnice.

Do katalogu přispívají i evropské knihovny

„Nový webový katalog je jednou z možností, jak využívat služby knihovny - například tím, že si mohou zájemci, aniž by do knihovny přišli, zapůjčit elektronické dokumenty. Pro knihovnice je celý systém jednodušší než ten dosud využívaný. Snažili jsme se, aby v něm byly pouze ty funkce, s nimiž opravdu v dnešní moderní době pracují. Ty starší jsme do nového systému nedali," uvedl Jiří Šilha z táborské firmy Lanius. „Do společného katalogu přispívá řada evropských knihoven, a tak jsou díky tomuto systému přístupné materiály, které běžně v českých knihovnách k dispozici nejsou," dodal. Poznamenal, že další knihovnou, kde se chystají podobný program zprovoznit, bude v příštím roce Ostrava a po ní Turnov. Potvrdil, že dosud byl tento systém v českých veřejných knihovnách nepoužívaný. „Sedlčanská knihovna patří i v oblasti automatizace ke špičce v republice. Vedoucí Blanku Tauberovou velice obdivuji za její odvahu. Nasazení nového systému není jednoduché, jde vždy o náročnou záležitost," sdělil Jiří Šilha. Blanka Tauberová s úsměvem zareagovala, že zavedením programu Tritius takzvaně zabíjela dvě mouchy jednou ranou. „Příštím rokem v České republice nastupuje použití nových pravidel pro knihovny. Já vždy tvrdím, že veškerá moje odvaha pramení z mojí lenosti, protože bych musela psát místo jednoho projektu dva. Knihovna se do toho pustila i z toho důvodu, že nás sedlčanská radnice podpořila spoluúčastí." Připomněla, že systém finančně podpořilo ministerstvo kultury. Ohlédla se také za spoluprácí, kterou má knihovna s táborskou firmou od roku 1995. Poznamenala, že firma Lanius program vyvíjí ve spolupráci s brněnskými kolegy. „Program Tritius je moderní, nastavený pro mladé uživatele, ale myslím si, že bude příjemný i nám starším," myslí si.

Místostarosta chválil a srovnával

Na vernisáži vystoupil také místostarosta Sedlčan Miroslav Hölzel, který na adresu vystavujících knihovnic mimo jiné poznamenal: „Klobouk dolů před tím, co tyto ženy všechno dokážou ve svém běžném životě. Muži se k takovýmto činnostem uchylují v těžkých životních situacích. Starší generace si vzpomene, jak se například na vojně vyřezávaly výrobky z překližky." Srovnával pak knihovnu svého dětství s tou současnou. „Dnešní knihovna je úplně jinou institucí než před padesáti lety. Náplní není jen půjčování knížek a časopisů. V současné době je to společenské, kulturní, komunitní informační středisko. Tato rozsáhlá činnost vyžaduje úplně jiný přístup pracovnic – musí být činorodé, aktivní, pro práci musí mít vzdělání, obrovskou invenci a snahu upoutat i klientelu. My v Sedlčanech toto štěstí máme, že takový kolektiv pod vedením Blanky Tauberové existuje. Svědčí o tom i řada ocenění. I když je knihovna v posledních letech sbírá jak na běžícím páse, není to samozřejmost. Velmi si vážíme, že takto reprezentují město Sedlčany i radnici," prohlásil starosta. Připomněl i každodení spolupráci knihovny se školami, seniory, spolky…

Čím si knihovnice „čistí" hlavu

Zájemci si výstavu mohou prohlédnout až do 30. prosince. Poznají, že vedoucí knihovny Blanka Tauberová si čistí hlavu háčkováním či pletením a miluje sbírání hub. Milena Šimková, která je členkou fotoklubu, se prezentuje fotografiemi. Blanka Řezáčová ušila na výstavu různé dekorace, Olga Jelenová svoje zájmy přibližuje vyšívanými obrázky a bižutérií z korálků, Květu Vlachovou okouzlilo fotografování a textilní technika zvaná patchwork, Janu Roškotovou šití a pletení, Alenu Budkovou fotografování, malba na hedvábí a linoryty. Heleně Kosařové je dobře při výtvarné činnosti a při pečení dobrot všeho druhu a jsou to také houby, které prezentuje v různých podobách. Marie Břeňová

Autor: Redakce

7.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Policie se koncem minulého týdne zaměřila na nákladní auta

Příbramsko - Dopravní policisté se koncem týdne společně s hlídkou cizinecké policie, s Generálním ředitelstvím cel a s Centrem služby pro silniční dopravu zaměřili na nákladní dopravu. Během dvou dnů zkontrolovali na Příbramsku celkem 21 nákladních aut a zjistili u nich 11 přestupků.

O voličský průkaz si můžete zažádat nejpozději ve středu

Příbram – Tento pátek a sobotu se konají parlamentní volby. Ti, kdo nemohou z nejrůznějších příčin volit doma, si mohou zažádat o voličský průkaz, aby svůj hlas mohli odevzdat jinde. 

Policisté rozbili další drogový gang na Příbramsku

Příbramsko – Další policejní zátah na drogový gang se uskutečnil minulý týden. Začátkem října již kriminalisté zahájili trestní stíhání skupiny deseti osob, které v Příbrami a na Berounsku prodávali zejména marihuanu. Nyní v síti uvízla větev dealerů omamných látek z Dobříšska a Sedlčanska.

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení