VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návštěvníci skanzenu se mohou seznámit s tradičními řemesly

Vysoký Chlumec - Tradiční řemesla spojená s venkovským hospodářstvím a lidovým stavebnictvím čekají už v sobotu na návštěvníky Skanzenu ve Vysokém Chlumci u Sedlčan. V 10 hodin zde začíná Den řemesel, který bude doplněn křtem sborníku Podbrdsko a řadou hudebních vystoupení. O podrobnosti jsme požádali Romana Abušinova z Hornického muzea Příbram.

19.8.2011
SDÍLEJ:

Den řemesel.Foto: archiv muzea

Po kolikáté se ve skanzenu Den řemesel koná?

Přehlídka tradičních rukodělných činností spojených se životem na venkově ve středním Povltaví v minulosti se uskuteční již počtvrté. Nabídne neobvyklou podívanou a zážitky nejen pro dospělé, ale rovněž pro děti.

Jaký je o něj zájem veřejnosti?

Díky úzké spolupráci s Obcí Vysoký Chlumec se daří zájem veřejnosti každým rokem zvyšovat. Loni například přišlo více než tisíc návštěvníků, přestože jejich počet zčásti závisí na počasí. Ale i v případě deštivého dne se akce koná a je co sledovat, neboť účinkující se mohou přesunout do interiérů staveb.

Kolik řemeslníků letos dorazí? A budou mezi nimi někteří poprvé?

Letos přijede přes 20 řemeslníků, poprvé například kovář, sedlář a řemenář či výrobce píšťalek.

Je většina z nich z okolí nebo se sjíždějí i ze vzdálenějších míst?

Většina jich pochází ze Sedlčanska a okolních regionů, ale někteří přijíždějí i ze vzdálenějších míst. Například provazníci z Deštné na Jindřichohradecku.

Lze vystopovat, o jaká řemesla je mezi návštěvníky největší zájem?

Asi nejatraktivnější jsou tradiční stavební řemesla - tesař, kameník, kovář a klempíř, u nichž je potřebný opravdový fortel nabytý dlouholetými zkušenostmi. I jejich samotné pracovní nástroje budí respekt. Na čichové a chuťové orgány zase silně působí klasické pečení chleba v původní peci černé kuchyně. Zároveň od letošního roku je zpřístupněna nová prohlídková trasa, technické objekty na vodní pohon, kde návštěvníci mohou sledovat řezání dřeva pomocí katru (vodní pily) a v sousedním vodním mlýnu mletí mouky.

Jak je vedení muzea spokojeno s letošní dosavadní turistickou sezonou?

Doposud do Hornického muzea Příbram zavítalo o 3 tisíce návštěvníků více než ke stejnému datu minulého roku. Vypadá to, že překonáme loňský rekord 109 tisíc platících osob. Důvodů je více, nepříliš letní počasí, poměrně nízké vstupné do našich expozic, které chceme i nadále udržet, a v neposlední řadě má vliv i zvyšující se zájem o industriální památky a zážitkovou turistiku, kterou naše muzeum může poskytnout v hojné míře. Snažíme se neustále nabízet něco nového, doplňujeme expozice, lákáme na interaktivní výstavy, otvíráme nové prohlídkové trasy. Díky tomu jsme se zařadili mezi pět nejnavštěvovanějších technických památek České republiky a patří nám za minulý rok lichotivé 9. místo ve statistice návštěvnosti všech českých muzeí.

Karel Souček

19.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení