VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tisíce lidí zamíří dnes na Svatou Horu

Příbram /FOTOGALERIE/ - Přípravy na korunovaci na Svaté Hoře vypukly už v týdnu, a když jsme jedno z nejznámější poutních míst v zemi navštívili, stálo už v průčelí baziliky speciální pódium. Na něm se dnes odehrají oslavy Korunovace milostné sošky Panny Marie Svatohorské. Přípravami na korunovaci nás provedl mluvčí Svaté Hory Jan Traxler.

24.6.2017
SDÍLEJ:

Víkendové oslavy jsou pro toto poutní místo nejdůležitějším svátkem. Konají se každý rok třetí neděli po slavnosti Seslání Ducha svatého. Na snímcích jsou ledárna, divadlo, muzeum, zvonice, sklepení a mluvčí Jan Traxler.Foto: Michaela Synková.

„Tady se v sobotu a v neděli odehraje mše. Přítomní sedávají pod schody na židličkách, nebo postávají pod ambity. Přijíždějí sem každoročně tisíce lidí," ukazuje na pódium Jan Traxler, který na Svaté Hoře prožil poslední dvě dekády.

NEJSLAVNĚJŠÍ POUTNÍ MÍSTO V ČECHÁCH

Víkendové oslavy jsou pro toto poutní místo nejdůležitějším svátkem. Konají se každý rok třetí neděli po slavnosti Seslání Ducha svatého.

„Obě oslavy mají stejný průběh. V sobotu večer je vigilie neboli taková předslavnost. Po mši následuje světelný průvod. Věřící za zpěvu mariánských písní kráčejí se svícemi ambity, projdou Březnickou bránou k Mariánské studánce, dále na náměstí a vrací se zpět ke Korunovačnímu oltáři," vysvětluje Jan Traxler a dodává, že v neděli je hlavní mše svatá v 9 hodin. Po ní následuje průvod, uprostřed něhož je na nosítkách čtyřmi nosiči nesena milostná soška Panny Marie.

„Procesí jde za zpěvu mariánských písní stejnou cestou jako při světelném průvodu. Kněží jsou zpravidla oděni do vzácných pluviálů neboli bohatě zdobených vyšívaných plášťů, nosiči oblékají drahocenné pláště dalmatiky."

SOŠKA MÁ ASI STO OBLEKŮ

Pannu Marii Svatohorskou zde zatím vidět nemůžeme. Je vystavena v bazilice a v nově otevřeném muzeu najdeme její repliku.

„Je to 49 centimetrů vysoká soška z hruškového dřeva. Dřevo časem ztmavlo, původně byla světlá. Můžeme ji vidět pouze v šatičkách. Do těch je oblékána podle liturgického období a máme jich k dispozici asi sto. Jedny z nich jsou z tepaného, zlaceného stříbra a jsou zdobené drahokamy a perlami. Na hlavě madony a jezulátka jsou zlaté korunky," popisuje Jan Traxler.

Historie Svaté Hory
Dějinné počátky Svaté Hory jsou opředeny pověstmi. Kdy byla postavena původní kaplička, jejíž zdivo je prý dosud zčásti obsaženo ve zdivu dnešní baziliky, není známo. Dle pověsti ji dal postavit již ve 13. století rytíř z rodu Malovců jako dík Panně Marii za vyslyšené prosby, když ho ochránila před pronásledujícími loupežníky. Podle jiných zpráv byla postavena o století později. Slavný český historik ze 17. století Bohuslav Balbín, který se zabýval podrobně dějinami Svaté Hory, datuje vznik kaple zhruba do počátku 16. století.

Zaznamenal také některé cenné údaje o původní kapli, její rozměry a přibližně i podobu: dlouhá byla zhruba 13 metrů, široká asi sedm metrů a vysoká přes čtyři metry (Balbín uvádí ovšem míry v českých loktech). Nejstarší známý půdorys Svaté Hory asi z roku 1658, který byl ideovým předchůdcem současného stavu, uvádí ústřední svatyni, která mohla opisovat půdorys původní kaple, jako stavbu s krátkou širokou lodí a stejně širokým i dlouhým presbytářem půlkruhově ukončeným. Zdroj: www.svata-hora.cz

Původ sošky je opředen legendami. „Bohuslav Balbín zaznamenal do pamětí, že ji vyřezal sám Arnošt z Pardubic. Ten ji poté údajně měl na svém hrádku v Příbrami, což je dnes Zámeček-Ernestinum. Není však možné přesně určit, kdy soška vznikla. Můžeme ale říci, že je nepochybně domácího původu a stojí na počátku řezbářské tradice příbramských horníků," vysvětluje mluvčí.

Své korunky soška získala 22. června 1732 právě při oslavované korunovaci. Tou se Svatá Hora zapsala mezi nejslavnější poutní místa na světě. „Svatá Hora je největší poutní místo v Čechách. S Moravou se sice nemůžeme měřit, ale tady Svatá Hora vede. I proto jsou oslavy korunovace tak hojně navštěvované," říká Jan Traxler.

PROHLÍDKA ZVONICE

Zájmu turistů se ale Svatá Hora netěší jen v době slavností. Po rekonstrukci v roce 2015 se veřejnosti otevřely nové prostory a zvedly tak novou vlnu zájmu. Jednak vzniklo nové muzeum pod ambity. Zde jsou v příjemném prostředí pod kamennými stropy vyobrazeny a vystaveny důležité informace a předměty ze Svaté Hory. „V těchto místech byla před rekonstrukcí požární nádrž s vodou," říká Jan Traxler. O pár schodišť níže se návštěvníkům otevírají chladné, ale útulné sklepní prostory. „Zde vzniklo několik místností pro různé semináře, setkání, nebo divadlo. Máme tu také bývalou ledárnu, kde můžeme dosáhnout velké tmy a ticha. Lidé ji vyhledávají hlavně pro různé druhy zážitků třeba s hudbou," dodává Jan Traxler.

Na opačnou stranu je možné po příkrých dřevěných schodech vystoupat úzkou chodbou do zvonice. Tam se v těsných prostorech otevře výhled na několik svatohorských zvonů. „Nikdy dříve jsme sem turisty nepouštěli. Nyní pořádáme prohlídky zvonice některé neděle. Zrovna tento týden bude otevřena," končí prohlídku Jan Traxler.

MICHAELA SYNKOVÁ

Autor: Redakce

24.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jóga. Ilustrační foto.
24

Chcete uvolnit svou mysl? Vydejte se na jógu

Kolo pod hrází rybníka, kam spadl muž, když se údajně vyhýbal zvířeti.

Po seniorovi pátral v lese vrtulník i dron

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Fotbalové trávníky na Příbramsku ožívají

Příbramsko - O víkendu 22. a 23. července vyrazily do přípravných bojů fotbalové týmy z vyšších soutěží. Podívejte se, jak dopadly výsledkově a v jakých sestavách se představily.  

Sledování filmů pod širým nebem opět frčí, kam vyrazit?

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Vzpomínky na letní kino trvají celý život. Obliba sledování filmů pod oblohou se však před lety na čas vytratila, zvláště v době ekonomické krize. Nyní ale zájem lidí o letní dobrodružství před filmových plátnem opět roste a tomu se také města a obce snaží jít naproti, i když to mnohdy znamená nemalé investice.  

Zmrazit houby? Ano, ale nakrátko, radí hygienici

Praha – Možná s tak trochu babičkovskou radou se v pátek obrátili na veřejnost pražští hygienici. „Sklenice, do kterých dáváte sušené houby, předehřejte v troubě,“ radí na svých webových stránkách. S vysvětlením, že předehřátí zamezí tomu, že v některé sklenici zůstane vlhkost po předchozím vymytí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení