VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učitel Jan Marhoul s kamarády přivezl ze Seattlu medaile

Sedlčany – Přiletěl, zahrál, zvítězil. Tak by se nejstručněji dala vyjádřit účast na světové soutěži akordeonů v americkém státu Washington Jana Marhoula z Nečíně.

13.7.2014
SDÍLEJ:

Jan Marhoul.Foto: archiv hudebníka

Učitel Základní umělecké školy Sedlčany před několika měsíci informoval, že se do USA se svými kamarády Marií Čejnovou a Michalem Karbanem chystá. Jan jako sólista v kategorii klasické hudby zvítězil. Další triumf slavil v kategorii hudebních souborů coby člen The Crazy Accordion. Trio mladých Čechů převálcovalo konkurenci. Po návratu ze Spojených států amerických nám poskytl Jan Marhoul rozhovor.

Před časem jste nám sdělil, že soutěž poblíž města Seattlu jste s kamarády našli na internetu, zareagovali jste, napsali do USA a k vašemu překvapení se s vámi kontaktovala prezidentka akordeonové společnosti Bonie Birch, která vás vyzvala k účasti na festivalu…

Ano, byla to úplná náhoda a vše se nějak ´vyvrbilo´, že jsme nakonec do USA 15. června skutečně odletěli.

Byl let příjemný?

Letěli jsme z Prahy a po hodině přestupovali v Londýně. Odtud trval let do Seattlu asi 9,5 hodiny. Netypické to ale bylo v tom, že každý náš nástroj má hodnotu kolem půl milionu korun, proto jsme je chtěli mít na palubě. Museli jsme zakoupit samostatné letenky pro všechny tři akordeony, naštěstí dětské, ale i to bylo dost finančně náročné. Bylo nutné si navíc vyřídit povolení přímo od letecké společnosti, že si nástroje můžeme vzít na sedačky vedle sebe. To znamená, že jsme zabrali šest sedadel.

A tím problémy skončily?

Ne, některé letušky to nepochopily a museli jsme vše vysvětlovat. Nedorozumění vyvrcholila při zpáteční cestě z Londýna do republiky, kdy kvůli nám mělo letadlo hodinové zpoždění. Prošli jsme všemi bezpečnostními kontrolami a zjistili, že na místech vedle nás, kde jsme měli mít nástroje, seděli pasažéři a než se vše vyřešilo, tak letadlo nevzlétlo.

Jak byste přiblížil pobyt za oceánem?

Po příletu do Seattlu jsme hned byli v kontaktu s prezidentkou akordeonové společnosti, která nám zařídila odvoz do městečka Leavenworld vzdáleného asi 200 kilometrů. Je veliké asi jako Dobříš nebo Sedlčany.

Bydleli jste v hotelu?

Ubytování se snídaní jsme měli zajištěno od neděle do neděle v motelu. Leavenworld je městečko v bavorském stylu a kolem je nádherná krajina – krásné hory, čisté řeky… Dva dny před odletem jsme spali v Seattlu v rodině.

A co byste poznamenal k vlastnímu festivalu a soutěži?

Hráli jsme na dvou koncertech na náměstí a pak na soutěži v obrovské hale s kapacitou asi pro 600 diváků. Z Evropy jsme soutěžili jen čtyři. Kromě nás z Čech byl asi čtyřicetiletý akordeonista z Ruska. Většina soutěžících byla z Kanady, Spojených států amerických, mile mě překvapilo, že se do soutěže zapojili také Japonci nebo Číňané.

Jaké jste si dělali ambice?

Já jsem slyšel jen dvě vystoupení. Dva soutěžící zvolili typický líbivý americký folklór, potom jsem viděl vystoupení asi dvacetičlenné skupiny, která měla vystoupení založené víc na show než na kvalitní hudbě. Srovnávat jsem tedy moc nemohl.

Jaké skladby jste zvolili vy?

Hráli jsme především taneční hudbu. Podporovali jsme české lidové písničky. Největší úspěch měla světově známá skladba Škoda lásky. Zpívali jsme tuto píseň Jaromíra Vejvody v češtině, oni v angličtině. Řada z nich ji považuje za americkou píseň.

Setkali jste se s krajany?

Na našem koncertu byli Češi, kteří byli v Americe na dovolené. S krajany jsme se setkali hned na první procházce. Hned druhý den nás vyvezli na výlet a věnovali se nám prakticky celý týden. Překvapilo nás, jak hodní lidi na světě jsou.

A jak se vám a vašemu kamarádovi líbila americká děvčata?

Americké holky jsou bohužel silnější postavy a žádná z nich nás neokouzlila.

Jaké trofeje jste do Čech přivezli?

Dostali jsme medaile, na kterých je uveden název festivalu a letopočet. Máme také doklad o soutěži. Na první místa byla vypsána finanční odměna, díky které se nám podařilo uhradit asi polovinu cesty do Ameriky, samozřejmě do toho započítávám ty letenky pro akordeony.

Pomýšlíte, že se do Ameriky vypravíte znovu?

Přišla za námi prezidentka akordeonové společnosti a nabídla nám, že nám sežene pro příští rok lístky na největší akordeonový festival ve Spojených státech amerických v San Francisku. Dostali jsme nabídku pořadatelů festivalu na účinkování v roce 2015. Když jsme vysvětlovali, že je to pro nás velmi finančně náročné, nabídli nám, že by nám byli ochotni vypůjčit nástroje přímo na místě a také hovořili o finančním příspěvku. Tak uvidíme, jak všechno bude.

Jak budete trávit léto?

Za pár dní odjíždím s nástrojem do Itálie, kde si jej nechám po náročné cestě přeladit a dát do kupy. Budu na něm dál cvičit, protože v polovině srpna mě čeká konzultace s paní profesorkou z Dánské královské hudební akademie. V lednu mě totiž čekají do dánské hudební akademie přijímačky. Když to dobře dopadne, čeká mě další tříleté nebo pětileté studium. Uvidíme, jak to budu zvládat.

A jak jste zvládl studium na plzeňské konzervatoři?

Zakončil jsem jej červeným diplomem. Marie Břeňová 

Autor: Redakce

13.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Vítěz turnaje Hospoda Cup 2017.

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Uživatelé skateparku se těší na "bazén"

Příbram /FOTOGALERIE/ - Nad tratí u bývalého Junior klubu se rozevírá křoví a po písčité vyježděné cestě z něho vyjíždí na kole s nízko nastaveným sedlem zhruba sedmnáctiletý kluk v kšiltovce, s batohem na zádech a tetováním na krku. Je trochu zklamaný, nikdo tam není.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení