VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Váchově špejcharu v Drážkově pokládají rustikální podlahu

Drážkov – V Drážkově bude 4. května otevřeno venkovské muzeum Váchův špejchar. Vzniklo v rekonstruované barokní sýpce a přibližuje život lidí ve středním Povltaví. Kastelán František Vácha odpověděl na několik dotazů Příbramskému deníku.

2.4.2013
SDÍLEJ:

Venkovské muzeum Váchův špejchar.Foto: Marie Břeňová

Jak zahájí Váchův špejchar provoz?

Sezonu v barokní sýpce zahájíme vernisáží Miloše Hermana výstavou soch, plastik a objektů ze dřeva a keramiky v sobotu 4. května v 17 hodin. Na vernisáži se představí dívčí flétnový soubor vedený Miroslavem Rovenským. Další program se již připravuje na sobotu 18. května od 18 hodin a bude zaměřen na Máchovo nejznámější dílo Máj. Chceme vystavit asi 150 historických vydání Máchova Máje. Programem má provázet Jiří Žák, který je majitelem sbírky a hercem divadla Na Vinohradech. Diváci nebudou ochuzeni ani o ukázky z tohoto básnického díla. Kulturní podvečer chceme doplnit hudební produkcí Miroslava Rovenského na lesní roh a hrou Aleny Hönigové na virginal.

Využili jste zimní období k nějakým dílčím úpravám interiéru?

V současné době se pokládá v přízemí barokní sýpky rustikální podlaha. Původní dřevěnou podlahu napadla dřevomorka, a proto jsme ji museli již na podzim odstranit. Výměna je finančně náročná. Jsem proto velmi rád, že je podpořena z fondu hejtmana Středočeského kraje.

Můžete se ohlédnout za uplynulým rokem? Co se podle vašeho názoru nebo ohlasu návštěvníků nejvíc vydařilo a co vás naopak zklamalo?

Ohlédnutí za minulým rokem je velmi skličující. Téměř žádné muzeum není výdělečným kulturním zařízením. Ztrátu provozu naší barokní sýpky jsme vždy vyrovnávali z tržeb vánočních stromků. V loňském roce však jedličky při květnových pozdních mrazech omrzly a jsou na celé ploše plantáže znehodnocené. To znamená, že když stromek ke sklizni je v sedmém a osmém roce, tak začínáme od nuly. To je problém, z kterého máme veliké obavy… Ze zdařilých akcích bych se zmínil o výstavě Václava Macha Koláčného a Adolfa Borna.

Kdy bude špejchar v letošním roce běžně přístupný?

Otevírací doba v našem muzeu bude od 4. května do 31. srpna, a to vždy od středy do neděle od 12 do 17 hodin. Od 1. září do 28. října bude otevřeno v pátek, sobotu a neděli od 12 do 17 hodin. Skupinovou návštěvu lze domluvit na jakýkoliv termín.

Budete zvyšovat vstupné?

Usedlost je na Sedlčansku v malé vesničce Drážkov a stranou cestovního ruchu – vstupné u nás nemůžeme zvyšovat. Zůstává tedy stejné jako v minulém roce.

Chcete vyslovit na závěr rozhovoru nějaké přání?

Moc bychom si přáli dosáhnout alespoň vyrovnaného rozpočtu, protože špejchar bude jediným zdrojem příjmů. Návštěvníkům nabídneme v barokní sýpce kromě běžných prohlídek celý cyklus kulturních akcích, o nichž budou vždy včas informováni na našich webových stránkách nebo v tisku. (mb)

Autor: Redakce

2.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Obec Jerusalem má po sporech o území svůj katastr

Studentku Lucii Kaderkovou brigáda na informačním středisku baví. Plánuje, že si bude po prázdninách brát víkendové služby.

OBRAZEM: Za peníze z brigády se Lucie Kaderková podívá k moři

Fotbalisté Příbrami porazili Varnsdorf, dvakrát se trefil Matoušek

Příbram /FOTOGALERIE/ - V Příbrami se šlo na druholigový fotbal netradičně ve středu. Ve vloženém 5. kole se domácím hráčům podařilo navázat na vítězství v Táboře a porazili poslední celek tabulky.

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

Sedlecko-Prčicko - Největší středočeský ski areál Monínec u Sedlce-Prčice umožnil zájemcům v uplynulých srpnových dnech první zimní radovánky. Na lyžování to sice ještě nebylo, ale na pořádnou koulovačku nebo na postavení sněhuláka bylo umělého sněhu dost a dost. Hromady sněhu zpestřily také závod cyklistům.

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Příbram – Čtyřiapadesátiletého muže z Příbrami policisté obvinili z nebezpečného vyhrožování. Příbramák úmyslně vyhledával svou bývalou přítelkyni v jejím bydlišti v jakoukoli denní či noční hodinu. Vyhrožoval jí zabitím, vypálením domu nebo poškozením auta. Ženu také obtěžoval telefonem, kdy volal z různých telefonních čísel. V pěti případech jí dokonce kámen do okna. Jeho hrozby a agresivita se neustále stupňovaly a tak zasáhla policie. Za to může jít agresor až na rok do vězení, protože již v minulosti byl za to souzen.  

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení