VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vojáci dnes ovládnou Skanzen ve Vysokém Chlumci

Vysoký Chlumec – Vysochlumecký skanzen bude dnes patřit vojákům z napoleonských válek. K vidění budou ukázky výcviku i střelby z replik historických zbraní, návštěvníci se dozví o životě v tehdejší armádě a vyzkouší si výrobu papírových patron. Více prozradila v rozhovoru autorka akce a etnoložka hornického muzea Klára Posekaná.

3.6.2017
SDÍLEJ:

Den řemesel ve vysokochlumeckém skanzenu. Foto: Kateřina Chourová.

Co budou vojáci napoleonské armády předvádět?
Rádi bychom návštěvníkům přiblížili, jak to mohlo vypadat, když se na vesnici před více než 200 lety zastavila vojenská jednotka na kvartýr, tedy když se ubytovali buď ve vlastních stanech, nebo častěji přímo v chalupách a stodolách.

Byla tato přítomnost vojáků obyvateli vítána?
To bych neřekla, nikomu nebylo příjemné mít v domě cizí muže, panovaly obavy z krádeží, odlákání mladých dívek a nezřídka se stávalo, že rodina musela vojáka na své náklady i živit. Na druhou stranu přinášeli do rutinního života vesnice jisté rozptýlení a možnost přivýdělku spravováním oděvů nebo praním prádla.

Co vojáci dělali, když nebojovali?
Odpočívali, dávali si do pořádku výstroj, účastnili se výcviku a hlídkovali. Volné chvíle si krátili hrou v kostky, kartami, popíjením a dýmkou. Proto jsme připravili možnost zahrát si dobové karetní hry, prohlédnout sbírku dýmek a vyzkoušet, jak se zapalovaly pomocí křesadel.

Budou ve skanzenu i tolik oblíbená tradiční řemesla?
Ano, tentokrát jsme vybrali ty řemeslníky, jejichž činnost nějakým způsobem s armádou souvisí, a tak bude k vidění odlévání cínových knoflíků, výroba souprav na čištění zbraní, tradiční způsob vaření piva a mistr perníkář bude péct voňavé koníky a vojáčky.

.
Zaujme program i někoho jiného než příznivce vojenské historie?
Věřím, že ani ženy a dívky se u nás nebudou nudit, kromě zbraní se budeme věnovat i odívání, praní a řeč přijde také na vaření nebo péči o děti. Malí návštěvníci se zabaví u dobových her a hraček, caparti si pochovají panenku z polínka nebo povozí dřevěného koníka, větší děti si mohou zahrát čáru nebo drápky.


Program Vojáci na vsi bude potrvá od 10 do 17 hodin souběžně s klasickými prohlídkami areálu.

Autor: Karel Hutr

3.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Eva Černá.

Na letišti u Příbrami bude mistrovství v bezmotorovém létání

Orlická přehrada

Noční prohlídka elektrárny odstartuje prázdniny

Tipy na víkend: za Johankou nebo na Rosu, vyberte si

Příbram /FOTOGALERIE/ – Po týdnu jsme pro vás připravili několik tipů na víkend.

Parkující auta dělají hasičům problémy

Region - Zaparkovaných aut v ulicích měst stále přibývá. Odstavené vozy často komplikují práci hasičům. Ti se se svou technikou někdy těžko dostávají k místu požáru. Ve hře o život obvykle rozhodují sekundy, které hasiči mohou ztratit právě v takových případech.

Kam o víkendu na Příbramsku za sportem? Přečtěte si náš přehled!

Příbramsko – O nadcházejícím víkendu se budou muset fotbaloví fanoušci poprvé smířit s tím, že neuvidí žádný mistrovský duel.

Příbramské letní kino zahájí sezonu. Filmy vybrali diváci

Příbram - Příští sobotu zahají příbramské letní kino sezonu filmem Okresní přebor – Poslední zápas Pepíka Hnátka. Začátek promítání je naplánován na 21.30 hodin. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies