VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vojáci dnes ovládnou Skanzen ve Vysokém Chlumci

Vysoký Chlumec – Vysochlumecký skanzen bude dnes patřit vojákům z napoleonských válek. K vidění budou ukázky výcviku i střelby z replik historických zbraní, návštěvníci se dozví o životě v tehdejší armádě a vyzkouší si výrobu papírových patron. Více prozradila v rozhovoru autorka akce a etnoložka hornického muzea Klára Posekaná.

3.6.2017
SDÍLEJ:

Den řemesel ve vysokochlumeckém skanzenu. Foto: Kateřina Chourová.

Co budou vojáci napoleonské armády předvádět?
Rádi bychom návštěvníkům přiblížili, jak to mohlo vypadat, když se na vesnici před více než 200 lety zastavila vojenská jednotka na kvartýr, tedy když se ubytovali buď ve vlastních stanech, nebo častěji přímo v chalupách a stodolách.

Byla tato přítomnost vojáků obyvateli vítána?
To bych neřekla, nikomu nebylo příjemné mít v domě cizí muže, panovaly obavy z krádeží, odlákání mladých dívek a nezřídka se stávalo, že rodina musela vojáka na své náklady i živit. Na druhou stranu přinášeli do rutinního života vesnice jisté rozptýlení a možnost přivýdělku spravováním oděvů nebo praním prádla.

Co vojáci dělali, když nebojovali?
Odpočívali, dávali si do pořádku výstroj, účastnili se výcviku a hlídkovali. Volné chvíle si krátili hrou v kostky, kartami, popíjením a dýmkou. Proto jsme připravili možnost zahrát si dobové karetní hry, prohlédnout sbírku dýmek a vyzkoušet, jak se zapalovaly pomocí křesadel.

Budou ve skanzenu i tolik oblíbená tradiční řemesla?
Ano, tentokrát jsme vybrali ty řemeslníky, jejichž činnost nějakým způsobem s armádou souvisí, a tak bude k vidění odlévání cínových knoflíků, výroba souprav na čištění zbraní, tradiční způsob vaření piva a mistr perníkář bude péct voňavé koníky a vojáčky.

.
Zaujme program i někoho jiného než příznivce vojenské historie?
Věřím, že ani ženy a dívky se u nás nebudou nudit, kromě zbraní se budeme věnovat i odívání, praní a řeč přijde také na vaření nebo péči o děti. Malí návštěvníci se zabaví u dobových her a hraček, caparti si pochovají panenku z polínka nebo povozí dřevěného koníka, větší děti si mohou zahrát čáru nebo drápky.


Program Vojáci na vsi bude potrvá od 10 do 17 hodin souběžně s klasickými prohlídkami areálu.

Autor: Karel Hutr

3.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příbramský cyklista Vojtěch Sedláček (uprostřed) se stal juniorským mistrem České republiky v časovce jednotlivců.

Sedláček zářil, ve světové časovce dojel jedenáctý!

Třída I. B ZŠ Příbram v ulici Bratří Čapků pod vedením učitelky Heleny Ryčlové.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze základní školy v Příbrami

Obce investují miliony, aby udržely lékaře

Příbramsko – Dětský lékař, praktický lékař, zubař v menší obci už zdaleka není takovou samozřejmostí, jako tomu bývalo dříve. Po pediatrech, kteří odešli do důchodu, zůstaly prázdné, často i dobře vybavené ordinace. Obyvatel vesnic, ale i menších měst, se proto dojíždění do těch větších nevyhnou. Vybavená, ale opuštěná ordinace zůstala před dvěma lety například v Milíně po odchodu pediatra do důchodu.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Ve středu v Příbramském deníku: prvňáčci z 2. ZŠ Bratří Čapků!

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 20. září pokračujeme fotkami usměvavých dětí z 6. základní školy. Už ve středu v Příbramském deníku.

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Střední Čechy – Dodatečné peníze pro žadatele o dotaci na výměnu starých kotlů v rodinných domech za nové schválili v úterý středočeští zastupitelé. Po delší debatě přikývli argumentu, že je spravedlivé, aby v rámci druhého kola výzvy kotlíkových dotací byli uspokojeni i žadatelé čekající na sklonku zimy ve frontě před krajským úřadem, na které by se dostalo, kdyby je nepředběhly žádosti doručené prostřednictvím kurýrů. V kauze provázené emocemi nakonec zastupitelé dospěli k vzácné shodě: pro se zvedlo 46 rukou, proti nebyl nikdo – a sedm volených zástupců občanů se hlasování zdrželo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení