VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zájemci o historii Příbrami vyrazili do terénu

Příbram – Vycházky s komentářem po historické části Příbrami ve středu odstartovaly, a jak se ukázalo, bude o ně značný zájem. S nápadem zasvětit veřejnost do historie budov, soch, kašen a dalších míst, které denně míjíme a téměř nic o nich nevíme, přišla Knihovna Jana Drdy společně s příbramským Klubem českých turistů. Přibližně hodinu a půl dlouhé vycházky se při premiéře vydalo za poznáním kolem dvaceti lidí. I to je dost na to, aby všichni slyšeli v hlučném provozu výklad Josefa Fryše ke všem budovám, které v centru stojí za řeč. „Náměstí má bohatou tradici, je zhruba ze 13. století. Pochopitelně vypadalo jinak, nebylo dlážděné, stály tu baráky a nebyla tu ještě tahle hrůza," ukazuje Josef Fryš na komunistické monstrum, kde nyní sídlí úřad práce. Řeč přišla na historii dalších budov kolem náměstí TGM, kroky účastníků vedly do Jiráskových sadů a Pražskou ulicí zpět ke knihovně.  

3.3.2016 AKTUALIZOVÁNO 3.3.2016
SDÍLEJ:

První komentovaná vycházka centrem Příbrami s komentářem Josefa Fryše. Foto: Markéta Jankovská

Knihovna Jana Drdy společně s Klubem českých turistů připravila pro všechny milovníky historie cyklus šesti komentovaných vycházek s názvem Poznej svoje město. První se uskutečnila ve středu, dopoledne od 9 hodin pro starší občany, odpoledne od 15.30 hodin pro pracující a studující. První komentovaná vycházka centrem Příbrami s komentářem Josefa Fryše.

„Podobný projekt knihovna ještě nedělala. Organizovali jsme pouze přednášky s promítáním fotografií o historii Příbrami a o Brdech, ale takhle v terénu je to poprvé," vysvětlil pracovník knihovny Karel H. Šťastný s tím, že trasy nebudou nikterak náročné, jak časově, tak fyzicky, a potrvají maximálně dvě hodiny. Účastníci se budou pohybovat převážně po městě, na delší vzdálenosti využijí městskou hromadnou dopravu.

Další vycházka 6. dubna se soustředí na hornickou minulost Příbrami, navštíví důl Řimbaba v Bohutíně a připomenou si historii dolování na Příbramsku.

„Vycházka 4. května bude zaměřena více turisticky, vypravíme se na Novou Hospodu k památníku hrdinů z konce války, projdeme si okolí Příbrami, zastavíme se u pramenů Kocáby. V červnu může být už dost teplo, zůstaneme ve městě a raději pod stromy. 1. června budeme putovat po hřbitovech, Židovském i Příbramském. Ukážeme si hroby a pomníky významných rodáků a památníky důležitých událostí z historie Příbrami," slíbil Karel H. Šťastný. 

První komentovaná vycházka centrem Příbrami s komentářem Josefa Fryše. Po volném červenci bude následovat výprava po bývalých mlýnech na Příbramském potoce a na poslední vycházce s názvem „Po stopách flamendrů" budou účastníci pátrat a vyprávět si o starých a zaniklých hospodách a hospůdkách staré Příbrami. Vstupenky na první březnovou vycházku jsou v knihovně k dispozici od 15. února. Spolu se vstupenkou, která je zdarma, každý zájemce obdrží text s instrukcemi a dalšími potřebnými údaji.

Průvodci vycházek jsou renomovaní historici a velmi dobří znalci minulosti a místopisu Příbrami. Konkrétně historik a spisovatel Josef Fryš, ředitelka archivu Věra Smolová, za Klub českých turistů Josef Bican a předseda Spolku Řimbaba Josef Kolář.

Vycházky Poznej svoje město se konají v rámci oslav 800 let města Příbram. A jaké další akce k tomuto výročí knihovna chystá? „Hned v březnu máme dvě přednášky: Život v Příbrami v 19. století a Italští vysídlenci v Příbrami v letech 1914 – 1918. Další přednášky (např. o Pavlu Juráčkovi) budou následovat průběžně po celý rok. A protože další organizace i samo město mají také svoje programy, myslím, že toho letos bude dost. My totiž ještě budeme pokračovat v našich tradičních akcích jako Příbram Hanuše Jelínka, Noc s Andersenem, Týden knihoven a Měsíc pro duši," poznamenal Karel H. Šťastný.

Karel Souček, Markéta Jankovská

Autor: Redakce

3.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Předzahrádky restaurací jsou terčem kritiky

Příbram /FOTOGALERIE/ -  Třetí měsíc platí zákaz kouření v prostorách restaurací. Zapálit si cigaretu u piva či po jídle je možné jen venku. Předzahrádky snad nikdy nebyly tak obsazené jako letos.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení